שתף קטע נבחר

ספקיות האינטרנט בישראל חוסמות אתרי הימורים

אחרי 012סמייל שהחלה לחסום אתרי אינטרנט אתמול (ג'), החלו גם שאר ספקיות האינטרנט בישראל הנייח והסלולרי, שקיבלו אף הן צווי משטרה - לחסום את אתרי ההימורים Victor Chandler ו-Stan James

ספקיות האינטרנט בישראל החלו לחסום את אתרי ההימורים ויקטור צ'נדלר וסטן ג'יימס בעקבות הוראה של משטרת ישראל. המשטרה שלחה לפני כחודש פניה במכתב לספקיות האינטרנט וביממה האחרונה הוציאה צווים רשמיים לספקיות.

 

החסימה - גם בסלולר

ספקית האינטרנט הראשונה שחסמה את האתרים הייתה 012 שעשתה זו אתמול (ג'). חלק מהגולשים של כלל הספקיות שמנסים לגשת לאתרים הללו מקבלים הודעת שגיאה שהאתר לא קיים. לעומתם, אתרי הימורים אחרים זמינים כרגיל ופועלים באופן תקין. על אף החסימה הגורפת, ישנם גולשים שמצאו דרכים טכניות לעקוף אותה ואת הספקיות.

 

כעת הצטרפו אלי 012 שתי ספקיות האינטרנט הגדולות, בזק בינלאומי ו-013 נטויז'ן ולצדן ספקיות האינטרנט בסלולר: סלקום, פלאפון ואורנג' - כאשר האחרונה גם משמשת כספקית קטנה יותר של אינטרנט בחיבור ביתי נייח.

 

האם מותר למשטרה לחסום?

זוהי הפעם הראשונה שבה המשטרה חוסמת בפועל אתרי הימורים ברשת. דרישת המשטרה התמקדה באתרים הגדולים בתחום שנחסמו בימים האחרונים. אתרים אלו מאפשרים לגולשיהם לשחק במשחקי רולטה, פוקר, בלק ג'ק ועוד – להרוויח ולהפסיד כסף בדומה לכל קזינו בעולם האמיתי.

 

האתרים האמורים מתארחים על שרתים שאינם ישראליים, ועל כן אין למשטרת ישראל סמכות להגבילם. עם זאת, פנייה לספקיות מאפשרת למנוע מלקוחותיהם הישראלים של אתרי ההימורים להשתמש באתרים ולהמר. צעדים אלו באו במקביל לצעדי מניעה נוספים, כמו החרמת כרטיסי משחק שנמכרו תמורת כסף מזומן, וחסימת אפשרות סליקה של אתרים אלה בחברות האשראי הישראליות.

 

סמכותה של המשטרה לחסום אתר הימורים אינה חד משמעית, שכן נוסח החוק מקנה למפקד מחוז אפשרות לחסום "מקום המשמש לעריכת משחקים בקלפים, מכונות משחק וכיוצא באלה" – אך כוונת המחוקק היא ככל הנראה למקום פיזי ב"מקום משחקים אסורים" ולאו דווקא לאתר אינטרנט, על פי עורך דין אביב אילון שמתמחה בדיני רשת.

 

משרד המשפטים: "חסימת אתרי ההימורים קיבלה את אישור היועמ"ש"

שאלנו את משרד המשפטים מה דעתם לגבי חוקיותה של פעולת המשטרה, והאם היא נעשית בסמכות. כמו כן, תהינו האם מתגבשת חסימה של תכנים בלתי חוקיים או אחרים נוספים. זו תשובת המשרד:

 

"הפעילות היחידה המבוצעת היום היא פעילות ממוקדת נגד תופעת ההימורים. חסימת אתרי ההמורים עברה בחינה מדוקדקת, ואף קיבלה בזמנו את אישור היועץ המשפטי לממשלה, בשל היקף התופעה והקשר בינה לבין ארגוני פשיעה ופשיעה חמורה. למיטב ידיעתנו, לא עומדות היום על הפרק חסימות ביחס לתכנים נוספים".

 

תגובות ספקיות האינטרנט הנייח והסלולרי

012סמייל הודיעה עוד אתמול, כי תעתור נגד הצו של מפקד המחוז.מחברת בזק בינלאומי נמסר בתגובה כי "בזק בינלאומי פועלת על פי חוק ותנהג כפי שמתחייב ממנה, גם במקרה זה". מ-013נטויז'ן מסרו ל-ynet כי 013 נטוויז'ן קיבלה את הצו, החברה פועלת כחוק ותפעל על פי הוראותיו".

 

ספקיות האינטרנט בסלולר מיהרו אף הן להיענות להוראת המשטרה, שיצאה חתומה על ידי מפקדי המחוזות שבשטחם פועלות חברות האינטרנט השונות. מחברת סלקום נמסר: "החברה קיבלה הנחיה מופרשת ממשטרת ישראל בנוגע לאתרים הספציפיים, ופועלת בהתאם". מחברת פרטנר, המספקת שירותי אינטרנט בקווים נייחים ובסלולר נמסר כי "החברה פועלת לקיום הצו ומעבר לכך תבחן את הנושא על השלכותיו".

 

חברת פלאפון היא ככל הנראה ספקית האינטרנט הגדולה היחידה שטרם קיבלה את הצו. יש לשער כי הדבר אירע מטעמים טכניים בלבד, והצו יתקבל גם שם בקרוב. מן החברה נמסר: "טרם התקבלה פניה בנושא. פלאפון תפעל על פי חוק".

 

השתתפו בהכנת הכתבה: אהוד קינן, ניב ליליאן, ניצן סדן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
האתרים נחסמים
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים