שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: אם נפל פגם - נטפל בו בנחישות

רב-אלוף גבי אשכנזי התייחס הערב לראשונה ל"מסמך גלנט". הוא אמר כי צה"ל משתף פעולה עם המשטרה כבר 10 ימים, אך הוא לא יכול להוסיף פרטים נוספים. "אנו סומכים על משטרת ישראל ורשויות אכיפת החוק, שיוציאו את האמת לאור ובהקדם האפשרי. הפרשה פגעה בכולנו", אמר הרטמכ"ל

לראשונה מאז פרסום "מסמך גלנט", התייחס הערב (יום ד') בקולו הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, להתנהלותו בפרשה, לביקורת הנוקבת שהוטחה בו עקב כך ולסערה שמחוללת החקירה בצה"ל. "פרשה זו פוגעת בכולנו, כמו גם בכל אחד מהמעורבים בה", הוא אמר. "אם נמצא שנפל פגם כלשהו נדע לטפל בו בנחישות".

 

בטקס סיום מחזור כ"א של קורס "אפק" של המכללה לפיקוד ומטה, אמר רב-אלוף אשכנזי: "בימים האחרונים מתמודדים אנו בצה"ל ומחוצה לו עם השלכותיה של פרשת המסמך, העוסק במינוי לרמטכ"ל. פרשה זו פוגעת בכולנו כמו גם בכל אחד מהמעורבים בה. החמור מכך הוא השפעתה הקשה על הנכס היקר והחשוב ביותר שיש לנו, מקור הכוח ההכרחי שלנו בכל עת ובכל תרחיש - וזהו האמון והתמיכה של עם ישראל שממנו אנו באים ושעל הגנתו אנו מופקדים".

 

הוא אמר כי על כולם בצה"ל מוטל מעתה נטל כפול ומכופל: "להמשיך במשימתנו להגן על ביטחון אזרחי ישראל ובד בבד להוכיח כי אנו ראויים לאמון הזה". הוא הוסיף כי "האתגרים והאיומים המורכבים העומדים בפני צה"ל ומדינת ישראל לא מאפשרים לנו להסיח את דעתנו ולעסוק בכל נושא אחר, מלבד האחריות הלאומית הכבדה והגורלית המוטלת על כתפינו".

 

הרמטכ"ל הדגיש, כי "האחריות גדולה מהאני הפרטי של כל אחד מאיתנו ושנוכל לשאת בה רק באמצעות טובי הלוחמים והמפקדים הפועלים, מתוך תחושה משותפת של אחדות, אחריות הדדית וחוסן ערכי".


סירב להתייחס לשאלות העיתונאים. רא"ל אשכנזי (צילום: ירון ברנר)

 

לדבריו, צה"ל משתף פעולה עם המשטרה כ-10 ימים "כפי שהתחייבנו מראשיתה", אך הוא לא יכול להוסיף פרטים נוספים. "אנו סומכים

 על משטרת ישראל ורשויות אכיפת החוק, שיוציאו את האמת לאור ובהקדם האפשרי. אם נפל פגם נטפל בו בהקדם האפשרי".

 

רב-אלוף אשכנזי אמר כי הוא יודע שחייבים לתת לאנשי הצבא ולציבור את כל התשובות לשאלות ולתהיות הטורדות את מנוחתם. "כל שאומר כעת הוא שאנו סומכים על משטרת ישראל ועל רשויות אכיפת החוק, שיוציאו את האמת לאור ובהקדם האפשרי. אם נמצא שנפל פגם כלשהו נטפל בו בנחישות. זה מה שמצופה מאיתנו. זה מה שמצפה מאיתנו החברה הישראלית וכך נעשה". הרמטכ"ל וגם הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, סרבו להתייחס לשאלות עיתונאים לגבי המסמך. 

 

"פרסומים לא מדוייקים" 

בהודעה אישית בכתב שפרסם רק אמש רמז אשכנזי כי גורמים מסויימים מנסים לפגוע בו, ומציג את עומקו של הקרע בצמרת הביטחונית.

 

"בתקשורת מתפרסמים, לצערי, חצאי אמיתות ומידע לא מדויק, המופץ על ידי גורמים שונים, וכלל זה חל גם לגבי וכן לגבי עדותי כפי שניתנה", האשים אשכנזי, בהודעה החריגה שהוציא - וכיוון לקצינים בכירים ולגורמי ביטחון שעמם הוא מצוי ביחסים מתוחים.


תת-אלוף אבי בניהו בטקס (צילום: ירון ברנר)

 

הרמטכ"ל ציין בהודעתו כי הוא ומפקדי צה"ל משתפים פעולה עם המשטרה והבטיח כי בסיומה יבהיר את התנהלותו: "אני מניח כי בתום החקירה יהיה לי ולנו מה לומר".

 

בינתיים, ממשיכה הסערה בצמרת הצבא. בפרקליטות הצבאית נזהרו מלשלוח חיצי ביקורת נגד הרמטכ"ל, שלדבריו ולדברי הפצ"ר לא העביר לידיו את מסמך, אבל בשיחות סגורות הודו כי באירוע מהסוג הזה היה מתבקש לבחון את העניין, תוך מתן המלצות כיצד יש לנהוג באירוע שכזה.

 

גורם צבאי בכיר, המכיר היטב את עבודת הפרקליטות הצבאית, אמר העריך כי ניתן היה למנוע את הסופה המתהווה: "אילו המסמך היה מגיע לפרקליטות, ניתן היה למנוע את מחול השדים שמתרחש כעת בצבא. זה סוג של חומר נפץ שצריך לפרק בזהירות, אבל מהר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. התבטאות פומבית ראשונה
צילום: ירון ברנר
מומלצים