שתף קטע נבחר

הפסקות חשמל במצרים: "בגלל מכירת גז לישראל"

מתנגדי הנורמליזציה עם ישראל במצרים, טוענים כי המחסור בגז הטבעי, שמוביל לאחרונה להפסקות חשמל במדינה, נובע מהגברת הייצוא לישראל ועל כן יש לעצור את ייצוא הגז

גל החום מכה גם את מצרים, אולם שם זרם החשמל אינו זמין בכל שעות היום. לפי העיתונות המקומית, הנשיא המצרי חוסני מובארק זועם על הפסקות החשמל ועל חילופי ההאשמות המתוקשרים בין שר החשמל לבין שר הנפט. השניים זומנו לדיון דחוף אתמול (ד') אצל הנשיא כדי לנסות ולפתור את המשבר. ישנן אף הערכות כי משבר החשמל יוביל לחילופי גברא בממשלה המכהנת מאז 2005.

 

חברת האחזקות לחשמל המצרית טוענת כי הסיבה להפסקות החשמל הוא המחסור בגז טבעי המורגש בשוק המצרי במידה כזו או אחרת מאז 2004. עקב המחסור מגיע פחות גז טבעי לתחנות הכוח ממשרד הנפט, כך טוענת החברה.

 

טיעון זה הוציא שוב מהבקבוק מטבע הדברים את הוויכוח סביב נושא ייצוא הגז הטבעי לישראל. מתנגדי הנורמליזציה עם ישראל טוענים כי המחסור בגז הטבעי נובע מהגברת הייצוא לישראל. לפי אותם גורמים השימוש בגז טבעי בתחנות הכוח ירד בשש השנים האחרונות מ-98% ל-79% בלבד.  

 

ד"ר איבראהים זהראן, מהמתנגדים הקולניים לייצוא הגז הטבעי לישראל, הצהיר בעיתון מקומי: "הזהרנו כי ארצנו תעמוד בפני קטסטרופה פנימית וחיצונית אם יימשך ניצול משאבינו הטבעיים ובייחוד הגז הטבעי". זהראן הפציר בממשלה כי תפעל לעצירת ייצוא הגז לא רק לישראל אלא גם לשאר המדינות ובהן ירדן, סוריה, לבנון, צרפת, איטליה וספרד כדי לצמצם את המחסור בגז לשוק המקומי.  

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצרים (צילום ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים