שתף קטע נבחר

קלינטון הכריזה על פסגה: "שלום בתוך שנה"

אחרי חודשים של לחץ כבד נושאים מאמצי ארה"ב פרי. מזכירת המדינה הודיעה כי נתניהו ואבו מאזן יגיעו לוושינגטון ב-1 בספטמבר כדי לדון בכל נושאי הליבה "ללא תנאים מוקדמים", ואמרה כי אפשר לסיים את השיחות בתוך שנה. גם מובארק ועבדאללה יבואו

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הכריזה הערב (יום ו') על חידוש המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים. בהצהרה שמסרה בוושינגטון אמרה קלינטון כי השיחות יושקו בפגישה בינה לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ב-2 בספטמבר. יום קודם לכן יתארחו השניים לארוחת ערב אצל נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

 

כשלצדה גם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, אמרה קלינטון כי אובמה הזמין את שני המנהיגים להגיע

לוושינגטון ב-1 בספטמבר, כדי לחדש את המשא ומתן הישיר ולפתור את כל נושאי הליבה. היא אמרה כי אפשר לסיים את השיחות בתוך שנה.

 

מלבד את נתניהו ואבו מאזן, הזמין אובמה לארוחה עם ראש ממשלת ישראל ונשיא הרשות גם את נשיא מצרים, חוסני מובארק, ואת מלך ירדן, עבדאללה השני. עם זאת, השניים לא ישתתפו בשיחות עצמן. אובמה ייפגש לפגישה בארבע עיניים עם כל אחד מארבעת המנהיגים.

 

עוד יגיע לוושינגטון שליח הקוורטט למזרח התיכון, טוני בלייר. קלינטון הבהירה כי כמו בעבר גם הפעם צפויים קשיים, כש"אויבי השלום ינסו לחבל במאמצים", ודיברה על שיחות "ללא תנאים מוקדמים".


קלינטון ומיטשל, הערב. ההקפאה? התייחסות מעורפלת (צילום: AFP)

 

אחרי קלינטון דיבר השליח האמריקני מיטשל, שאמר כי עדיין לא ברור היכן יתקיים המשא ומתן הישיר, אך ציין כי הוא ייעשה בחלקו במזרח התיכון. לדבריו, העניין יסוכם בשיחות בוושינגטון בתחילת החודש הבא. הוא אמר כי כל נושאי הליבה יהיו על השולחן, והצדדים עצמם יקבעו את סדר ההתקדמות.

 

מיטשל: נתניהו ואבו מאזן רציניים

"יהיו מכשולים, אבל אנחנו נפעל בסבלנות ונחישות", אמר מיטשל, שציין כי סיום הסכסוך הוא אינטרס לא רק של שני הצדדים, אלא גם של הביטחון הלאומי האמריקני. "אני מאמין ששני המנהיגים, אבו מאזן ונתניהו, רציניים ומאמינים שניתן לעשות זאת. נתניהו אמר פומבית בארה"ב שניתן לעשות זאת בתוך שנה. אבו מאזן אמר זאת באופן אישי לי".

 

בחודשים האחרונים הפעילו האמריקנים לחץ כבד על הפלסטינים לעבור מ"שיחות הקירבה" - הכינוי שהודבק למשא ומתן העקיף - לשיחות ישירות, עוד לפני 26 בפסטמבר, אז יפוג תוקף הקפאת הבנייה בהתנחלויות שעליה הכריזה ישראל. במהלך החודשים האלה ביקר השליח מיטשל פעמים רבות בירושלים וברמאללה, ונועד עם נציגי הצדדים.

 

הערב התייחס מיטשל לסוגיית הבנייה בהתנחלויות, ואמר כי "עמדתנו בנוגע להתנחלויות ידועה ולא השתנתה. הבהרנו שהצדדים צריכים לייצר תנאים נוחים למשא ומתן. חשוב שמעשי הצדדים יסייעו למהלך ולא יפגעו בו".

 

הקוורטט: אף מילה על ההקפאה

במקביל פרסם גם הקוורטט לענייני המזרח התיכון - שכולל את ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי - הודעה שבה הביע תמיכה נחרצת במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים כדי לפתור את כל סוגיות הסדר הקבע. הקוורטט לא הזכיר את

סוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ובניגוד להצהרותיו בעבר על משא ומתן שיימשך 24 חודשים, דיבר גם הוא הפעם על השלמתו בתוך שנה אחת בלבד.

 

הקוורטט שב והביע מחויבות מלאה לשלוש הצהרות שפרסם מאז יוני שעבר, שלפיהן המשא ומתן הישיר צריך להוביל להסדר "שיביא לסיום הכיבוש שהחל ב-1967 ולהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית ובת-קיימא".

 

הרביעייה קראה לצדדים להימנע מפרובוקציות. עוד נמסר כי אנשי הקוורטט ייפגשו עם עמיתיהם מהליגה הערבית בספטמבר בניו-יורק כדי לבחון את המצב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון ומיטשל. מחדשים את המגע הישיר
צילום: רויטרס
נתניהו. רוצה שיחות "רציניות ומקיפות"
צילום: AP
אבו מאזן. התמודד עם לחץ כבד
צילום: רויטרס
מומלצים