שתף קטע נבחר

היסטוריה באיראן: הופעל הכור הגרעיני בבושהר

163 מוטות דלק גרעיני, שהועברו מרוסיה, הוטענו בליבת הכור והוא החל לפעול. ראש סוכנות הגרעין של איראן: "היום הזה ייזכר בהיסטוריה". מקבילו הרוסי שהשתתף בטקס: "היום זה יום גדול. הגענו לשלב הפעלתו הפיזית של הכור בבושהר"

איראן הפכה למדינה המחזיקה במתקן גרעין פעיל: 163 מוטות של דלק גרעיני, שהובאו מרוסיה, הוטענו הבוקר (שבת) בבושהר וכור הגרעיני הראשון באיראן החל לפעול. בעוד כמה שבועות הכור יחל להפיק חשמל. פקחים של סוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית פקחו על הטענת הדלק.

 

בטקס שנערך בכור הגרעיני נכחו ראש סוכנות הגרעין של איראן, עלי אכבר סאלחי, ועמיתו הרוסי סרגיי קריינקו. "היום זה יום גדול. הגענו לשלב הפעלתו הפיזית של הכור בבושהר", אמר ראש סוכנות הגרעין של רוסיה. "אחרי 36 שנים אנחנו שמחים על הגשמת המשאלה של העם האיראני". הוא הוסיף כי "הכור בבושהר הוא כור מיוחד, אין עוד כמוהו בעולם, מפני שרבים מהחלקים שבו - הותקנו על החלקים שהגרמנים סיפקו בעבר".

 

סאלחי הודה לרוסים: "אני מודה לממשלת רוסיה ולאומה הרוסית, ששיתפו פעולה עם האומה האיראנית הגדולה ורשמו את שמם בהיסטוריה של הרפובליקה האיסלאמית של איראן. היום זהו יום היסטורי, והוא יזכר בהיסטוריה".


סאלחי וקריינקו, היום בבושהר. "שימושים אזרחיים בלבד" (צילום: רויטרס)

 

על תהליך הטענת הדלק והפעלתו של הכור מפקחים פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, המוודאים שאיראן לא תעשה שימוש בשאריות הדלק הגרעיני לייצור פצצת אטום. את הדלק הגרעיני המשומש יאספו הרוסים. אתמול הבהיר שוב משרד החוץ הרוסי, כי הכור בבושהר ישמש לצרכים אזרחיים בלבד. "זה מובטח במאה אחוז", אמר סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, "וההבטחה הזו אינה רוסית, אלא נובעת מעובדות אובייקטיביות".

 

"איראן נחושה בתוכנית"

"מדובר בהצלחה גדולה לאיראן", אמר חבר פרלמנט שמרני בטהרן. "זה גם מראה שאיראן נחושה ויכולה להתמיד עם תוכנית הגרעין שלה".

 

זמן קצר לפני הטקס בבושהר, אמר נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד כי טהרן תעצור את העשרת האורניום שברשותה אם תהיה בטוחה שתקבל דלק גרעיני לכור בבושהר. בראיון לעיתון היפני "יומיורי שימבון", הוא אמר: "אנחנו מבטיחים לעצור את העשרת האורניום לדרגה של 20 אחוזים אם תובטח לנו אספקת הדלק. זו זכותנו להעשיר אורניום. מעולם לא יזמנו מלחמה או שאפנו לפצצה גרעינית".

 

השלמת בנייתו של הכור בבושהר, הנחשב לכור מיושן שאמור להפיק 1,000 מגה וואט חשמל, נדחתה כמה פעמים בעשר השנים

 האחרונות שבהן סייעה רוסיה לאיראן. הבנייה החלה ב-1975 על-ידי חברות מגרמניה, בהן חברת "סימנס", אולם הפרויקט הופסק ב-1980 עקב פרוץ מלחמת איראן-עיראק.

 

לאחר הטלת החרם האמריקני על אספקת טכנולוגיה עילית לאיראן נטשו החברות הגרמניות את הפרויקט - ורוסיה השתלבה בו בשנת 1994. לאחר ארבע שנים חתמה על עסקת ענק בסך מיליארד דולר עם טהרן לסיום עבודות הבנייה בכור. על פי התכנון המקורי, בניית הכור הייתה אמורה להסתיים עד סוף 2006, אך חלו עיכובים רבים, בין היתר עקב ניסיונותיה של מוסקבה להשתמש בתאריך היעד לסיום העבודות כאמצעי לחץ דיפלומטי על איראן.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הפעלת הכור. פקחי האו"ם נכחו
צילום: AFP
צילום: AFP
צלמים מחוץ לכור
צילום: AFP
מומלצים