שתף קטע נבחר

רוצחי דרק רוט: ארבל אלוני ומשה בן איבגי

בית המשפט העליון התיר הבוקר לפרסם את שמות שני הצעירים מהרצליה, שרצחו בינואר 1994 את נהג המונית דרק רוט. עורך דינם: אני מצטער על ההחלטה

בית המשפט העליון התיר הבוקר (יום ה') לפרסם את שמותיהם של רוצחי נהג המונית דרק רוט. השניים הם ארבל אלוני ומשה בן אבגי מהרצליה. בכך קיבל בית המשפט את טענות המדינה כי יש לפרסם את שמות הרוצחים, ודחה את טענות ההגנה כי הפרסום יגרום לשניים נזק רב בעתיד.
עו"ד ששי גז, המיצג את השניים, אמר ל ynet כי הוא מצטער על החלטת בית המשפט: "חשבנו שההחלטה צריכה להידחות עד אחרי הדיון בערעור שהוגש לבית המשפט העליון על העבירה שביצעו כשהיו קטינים. אלוני ובן איבגי לא ניצלו את האפשרות שהחוק נתן להם, להישאר אנונימיים עד סוף חייהם, ביצעו עבירה נוספת בהיותם בגירים ובכך פתחו את הפתח לפרסום שמותיהם.
"ההגנה ביקשה רק דחייה של פירסום השמות עד לדיון בערעור לעליון בקשר לביצוע הרצח של דרק רוט, כיוון שלדעתנו הנזק שנגרם היום הוא בלתי הפיך. החלטת בית המשפט אינה החלטה תקדימית. מה שהיה תקדימי היא דווקא הבקשה שלנו שלא לפרסם את השמות, כיוון שכולם יודעים על הקשר בין שני הפשעים שבצעו השניים".
אלמנתו של דרק רוט הביעה תמיכה בהחלטת בית המשפט: "הציבור צריך לדעת מי ביצע את הרצח בגיל 14 וחצי. הגיע הזמן שיפרסמו את שמם. היום אני מאוד מאוד מרוצה".

פרשת דרק רוט

הפרשה התחילה בינואר 1994, כאשר אלוני ובן איבגי, אז בני 15, עלו על מונית בה נהג דרק רוט. זמן קצר לאחר מכן נמצאה גופתו של רוט, לאחר שנורה חמש יריות מטווח אפס ומת במקום.
למחרת בבוקר התרברבו הנערים בפני חבריהם לכיתה במעשה, המידע הגיע למשטרת מחוז תל אביב ובערב כבר נעצרו השניים.
בחודש אוקטובר 1994 נגזרו על כל אחד מהם 16 שנות מאסר בפועל, למרות שהתביעה דרשה מאסר עולם, ולמרות דברי השופטים בפסק הדין: "זאת היתה רשעות לשם רשעות. לא שוד היה שם כי אם ירי לשם ירי".
במהלך מאסרם של אלוני ובן איבגי, סיפק להם השב"ס טיפול פסיכולוגי, אפשרות להשלמת בגרויות, חוגי העשרה ואפשרות ללימודים אקדמיים.
בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו השניים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין, דוקרים אותה בידה, ומאיימים לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. אחד החשודים נצפה על ידי משטרת הרצליה, בסמוך לאזור השוד, כשהוא רץ לבניין סמוך. בדירת הוריו נמצאו סכין מוכתמת בדם, כובע גרב, אקדח מפלסטיק, כפפות וכמה מאות שקלים.
חוקרי המשטרה עצרו את אלוני ובן איבגי בחשד לביצוע השוד. בית המשפט המחוזי אסר את פרסום שמותיהם בנוגע לשוד, למרות שכבר לא היו קטינים. השניים הורשעו ונגזרו עליהם 5 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי. הם צפויים להשתחרר מהכלא בשנת 2015. בעקבות ההרשעה הגישה הפרקליטות בקשה לפרסום שמם בשל היותם בגירים בעת השוד, ובטענה כי זכות הציבור להישמר מפניהם. לאחר דיון ממושך אישר הבוקר בית המשפט העליון את הבקשה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
בן איבגי (מימין) ואלוני בבית המשפט
דודו פריד
מומלצים