שתף קטע נבחר

מטנפים את טוסקנה: הישראלי המכוער מכה שנית

תלונות רבות על ישראלים בחבל הארץ הפסטורלי באיטליה: הם מלכלכים את החדרים, מעמיסים מזון בצאתם מחדר האוכל ומשאירים מזכרות למארחיהם - חיתולים מטונפים, זבל בכל מקום וג'וקים במטבחון. פורסם במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

חזרתו של הישראלי המכוער: סוכני נסיעות בישראל קיבלו בשבועות האחרונים גלים של תלונות מבתי מלון וממנהלי וילות להשכרה באיטליה, בשל התנהגותם של הנופשים הישראלים בארץ המגף. כמה מבתי המלון אף הגדילו לעשות ושלחו לארץ תמונות המציגות את החורבן שהותירו האורחים מישראל בחדרים. אחרים מסרו לאורחים הישראלים המגיעים אליהם הוראות בעברית ובהן כללי "עשה ואל תעשה", עם אזהרות כי הם יחויבו בתשלום עבור כלי אוכל שייקחו לחדרים, וכן עבור ניקיון החדרים במידה וימצאו במצב בלתי סביר.


תוצאות ביקור ישראלי באחד מחדרי האירוח באיטליה

 

בהוראות לאורחים בכמה מבתי ההארחה באיטליה, שנכתבו בעברית לשם הסר כל ספק ותירוץ, הוזהרו התיירים שלא להיכנס לחדר האוכל עם תיקים. זאת, לאחר שהתברר כי רבים מהתיירים (אם כי לאו דווקא מישראל – ד.ש.) נוהגים לפתוח "מפעל כריכים" במזנונים, ומעמיסים על הצלחות לחמניות, גבינות ונקניקים באופן חופשי, כדי להכין בשולחן האוכל מיני-ארוחות להמשך היום. בנוסף, הם מרוקנים את סלסילת הפירות המשותפת.

 

במלון "טריפ" בוורונה, מקבלים האורחים מסמך בעברית עם בואם. "המלון שמח לקדם את פניכם ולארח אתכם, ואנו תקווה כי שהותכם בעירם של רומיאו ויוליה תנעם לך", נכתב. עם זאת, הפתיח המלבב מלווה בפסקה נוספת, בה מצוין כי בעלי המלון מצפים מהאורחים להותיר את החדר בו הם התארחו במצב הולם - אחרת יחויבו בנזקים. כמו כן, אם החדר יימצא במצב בלתי הולם ל"ניקוי רגיל", הוא לא ינוקה בעת שהיית האורחים במלון.

 

 

באחת התלונות שהגיע לארץ, שלוותה בתמונות מרשיעות, ציינו מנהלי בית-אירוח מטוסקנה, כי משפחה מישראל שלנה באחת הווילות שבבעלותם, במשך שני לילות בלבד, השאירה במקום כמויות בלתי-נסבלות של זבל וטינופת. כל המגבות הושלכו על רצפת האמבטיה וחדרי המגורים, וחיתולים מלוכלכים נזרקו לכיור והכתימו את כיסויי הספה בחדר המגורים - וכן את הסדינים באחד מחדרי השינה. את שאריות האוכל השאירו האורחים על השיש במטבח, מה שתרם ליצירת מרבץ נמלים ותיקנים.

 

לדברי יאיר דה קאסטרו, מנכ"ל חברת סולו איטליה, המתמחה בארגון טיולים מאורגנים לארץ המגף, שוכרי הווילות לנופש באיטליה אמורים לשלם – ואכן משלמים עבור הניקיון בסוף שהותם. "מאחר וקיים חיוב על ניקיון סופי, הרבה ישראלים מרגישים 'צורך' להשאיר את המקום מלוכלך, כי הרי הם ישלמו על הניקיון הסופי".


הישראלים מוזהרים בעברית. וילה בטוסקנה (צילום: טלי חרותי-סובר)

 

בסוף השבוע, לדבריו, הוא רצה לצאת עם טיול מאורגן למסעדת "לה גרקה" בעיירה ליד ורונה. הוא מספר כי התקשר למסעדה ושאל אם יש מקום לקבוצה של 40 איש. המנהל, שמכיר אותו אישית, אמר: "אל תגיד לי שאתה מביא לכאן קבוצה של ישראלים...".

 

לדברי מנהל המסעדה, הישראלים אינם מתנהגים יפה: הם נכנסים למסעדה וחושבים שהם בבית, מזיזים את השולחנות על דעת עצמם כדי לשבת זה לצד זה, ואחר כך מזמינים מהתפריט כל מיני מנות מבלי להבין מהן. כשהאוכל מגיע, הם טוענים שזה לא מה שהם רוצים, ואז צריך להשליך את הכל, כי ממילא הם לא יאכלו, וגם יסרבו לשלם עבור זה".

 

דה קאסטרו סיפר גם על בתי מלון, "אקספו", למשל, שבהם אוסרים על ישראלים להיכנס עם תיקים לחדר האוכל, כדי למנוע את תופעת "מפעל הכריכים". לדבריו, "זו התנהגות שאתה לא רואה אצל אורחים ממדינות אחרות". הסבר אפשרי לתופעה, לדברי דה קאסטרו, הוא ש"איטליה כיום היא היעד הכי פופולרי בקרב הקהל הישראלי, שמגיע אליה בהמוניו. ולכן אנו מתחילים לשמוע ממנה על כל התופעות שבעבר היו נשמעות רק ממקומות אחרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמבטיה באיטליה ש"חוותה" שהות של ישראלים
מומלצים