שתף קטע נבחר

זוכו נאשמי הלבנת הון ב"פועלים": המדינה כשלה

השופט דוד רוזן זיכה את מנהלי הדסק הרוסי בבנק הפועלים וקבע כי הפרקליטות לא העבירה חומר חקירה והצהירה בבתי המשפט הצהרות כוזבות ולא מדויקות

בית המשפט המחוזי בתל-אביב זיכה היום (א') את אליק לדר ויעקב סברדליק, מנהל הדסק הרוסי בבנק הפועלים וסגנו, בפרשת החשבונות הפיקטיביים והלבנת ההון בסניף רחוב הירקון. בהכרעת הדין מתח השופט דוד רוזן ביקורת קשה על המדינה ופסק כי האחרונה לא העבירה חומר חקירה והצהירה בבתי המשפט הצהרות כוזבות ולא מדויקות.

 

מנהל דסק חבר המדינות וסגנו, מנהל מחלקת קשרי לקוחות בדסק, הואשמו בסוף 2008 כי עשו יד אחת עם לקוחות שבטיפולם, איפשרו להם להסתיר את הפעילות המתבצעת בחשבונותיהם ולא דיווחו, כנדרש, לרשות לאיסור הלבנת הון על מיני פעילויות. השופט דוד רוזן הורה על ביטול כתב האישום על בסיס טענת "הגנה מן הצדק", וקבע כי השניים זכאים.

 

השופט רוזן מתח ביקורת על הפרקליטות כי לא העבירה חומר חקירה בכמויות בלתי נתפסות, אלפים רבים של מסמכים, לעיון ההגנה, לאחר הגשת כתב האישום ובמשך חודשים רבים לאחריו. "המדינה הצהירה הצהרות לא נכונות בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון, בפרשת צילומי הסתר, כמו גם בפרשת סיפורו של מי שהיה עד התביעה - לאון בויקו".

 

"פגיעות בלתי נסבלות בנאשמים"

השופט קבע עוד כי על בסיס הנתונים שהוצגו בבית המשפט, הוא הגיע למסקנה כי יש בקיום ההליך הפלילי שהתקיים משום פגיעה חריפה בתחושת ההגינות. "בחנתי את חומרת העבירות המיוחסות לנאשמים. מדובר בעבירות חמורות שהעונש בצידן מבטא אך מרכיב אחד מכלל החומרה הטמונה בהם. בחנתי את הבעיות שהוצגו בבית המשפט ומצאתי כי המאשימה אחראית לפגיעות הבלתי נסבלות בנאשמים ולכן הורתי על ביטול כתב האישום".

 

השופט כתב כי באחת הפרשות שהסתעפו מ"פרשת סניף הירקון" המדינה אישרה בכתב ובעל-פה כי מסרה מידע לא נכון בדיון בבית המשפט המחוזי בפני השופטת מרים דיסקין. המדינה אישרה שכתוצאה מפועלה "הטעתה המאשימה שלא במתכוון את בתי המשפט על ערכותיהם השונות. כל זאת עקב לחץ חריג בו הייתה נתונה".

 

לאמור, המדינה נמנעה מלדווח להגנה ובהמשך לבית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון כי מי שהיה עד התביעה על פי כתב האישום המקורי, ליאון בויקו, קיבל טובות הנאה שניתנו לו תמורת מסירת הודעות ושיתוף פעולה עם המדינה. המדינה שילמה 200 אלף שקלים וסייעה לו לסגור תיק מס הכנסה שהיה תלוי ופתוח נגדו. רק לאחר סיום פרשת ההגנה, נמסר כל חומר החקירה בנוגע לבויקו".

  

סנגוריו של לדר, עורכי הדין שמעון דולן ודרור מתתיהו, אמרו כי "מתוך 15 אישומים חמורים ביותר לא נותר דבר. מניסיוננו הרב, לרבות בפרקליטות המדינה, איננו זוכרים מצבור של כשלים כה חמורים של המשטרה והפרקליטות כפי שחווינו בתיק זה וגרמו לאליק לדר עוול גדול ונזק בלתי הפיך".

 

תגובת בנק הפועלים: "בנק הפועלים קיבל בשמחה ובסיפוק רב את החלטת בית המשפט המחוזי, לזכות, זיכוי מוחלט, את עובדי סניף הירקון שהועמדו לדין.  לכל אורך הדרך, נתן הבנק אמון מלא בעובדיו, האמין בחפותם והיה משוכנע שלא היה מקום להעמידם לדין. הבנק מברך את עובדיו המזוכים ומביע תקווה, שהפרקליטות תשים עתה סוף לפרשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
המדינה כשלה
צילום: ירון ברנר
מומלצים