שתף קטע נבחר

אין אישור למחאה בלב בני ברק על פטור מגיוס

המשטרה לא מאשרת צעדת מחאה ברחובותיה הראשיים של העיר החרדית. המארגנים: "שיאבטחו אותנו כמו שאיבטחו את מצעד הגאווה ואת מרזל באום אל פחם"

שבועיים לאחר הגשת העתירה לבג"ץ נגד הפטור האוטומטי משירות צבאי לבחורי הישיבות, אנשי ה"פורום לשוויון בנטל" מעוניינים להעלות את גובה להבות המחאה. ביום חמישי הם מתכננים לצעוד בלב ריכוז האוכלוסייה החרדית בגוש דן - העיר בני ברק. אבל המשטרה לא מאשרת.

 

בשעות הצהריים (יום א') הסתיימה ללא תוצאות פגישה בין פעילי הארגון לבין קציני משטרת מרחב דן, בראשות ניצב-משנה אלברט אוחיון. במשטרה סירבו לאפשר למפגינים לצעוד ולאבטח את המצעד בתוואי המתוכנן - לאורך הרחובות חזון איש וכהנמן - הנחשבים למרכזה של העיר.

 

במשטרה הסבירו כי תושבי בני ברק מודעים למצעד המתוכנן, והביעו בשל כך חשש מהתלקחות אלימה. הקצינים הציעו לאנשי "הפורום לשוויון בנטל" תוואי חלופי, ובו ציר ז'בוטינסקי ורחוב רבי-עקיבא, רחובות מרכזיים בעיר שאינם נחשבים ל"מעוז" חרדי.

 

ראש מטה הצעירים בארגון, רועי לביא, הביע תרעומת על התנגדות המשטרה להצעה המקורית. "כמו שבעבר הורה בית המשפט למשטרה לאשר ולאבטח מצעד גאווה בירושלים חרף ההתרעות וכפי שאושר לברוך מרזל ותומכיו לצעוד באום אל-פחם, כך יש גם לנו זכות למחות נגד הביזיון של הממשלה, שמאפשרת לעשרות אלפי צעירים חרדים להשתמט משירות לאומי או צבאי", הסביר בשיחה עם ynet.

 

לביא סיפר כי הוא ואנשיו, שמתכוונים לצעוד ברחובות בני ברק כשלגופם מדי צה"ל ולהניף שם את דגל המדינה, "שמעו עד כה ממאות תומכים כי הם רוצים לבוא להשתתף. זו הסיבה שאנו שוקלים לעתור לבית המשפט, כדי שהוא יחייב את המשטרה לאבטח את המצעד".

 

"חשש שיהרגו אותנו"

ראש "הפורום לשוויון בנטל", מירי בראון, מחתה גם היא על ההחלטה ואמרה: "אנחנו שומרי חוק, ולכן מקוממת אותנו המחשבה כי במדינת ישראל אזרחים ששירתו לא יכולים להיכנס לבני-ברק כדי להעביר מסר של: 'בואו אתנו, אנחנו זקוקים לכם'".

 

בראון ציינה כי "יש חשש שהם יהרגו אותנו וזה מפחיד. נוצרה כאן מדינה בתוך מדינה. במקום לשלב ולאחד, החלטת הממשלה רק העמיקה את השסע והרחיבה את השנאה בין שתי החברות".

 

במהלך מבצע עופרת יצוקה, לפני כשנה וחצי, ערכו חברי הארגון מצעד מחאה דומה בימי ברחוב רבי עקיבא בבני ברק, אז הגיעו למקום שוטרים שהדפו את המשתתפים לעבר רחוב ז'בוטינסקי - למרות שלא הופנתה אליהם אלימות.

 

במחוז תל-אביב מסרו כי "המשטרה מחויבת לשמור על שלום הציבור ועל הסדר, ולכן הוצעו למפגינים דרכים חלופיות לקיים בהן את האירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד הפטור מגיוס, החודש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים