שתף קטע נבחר

המשטרה: אולמרט קיבל שוחד; דני דנקנר נתן

ראש אגף החקירות במשטרה העביר את תיק החקירה בפרשת הולילנד לידי פרקליט המדינה, וממליץ להגיש כתבי אישום חמורים: אהוד אולמרט, שולה זקן ואורי לופוליאנסקי על לקיחת שוחד, דני דנקנר על מתן שוחד, ראש מינהל מקרקעי ישראל על מרמה והפרת אמונים. אורי מסר יוצא נקי

חקירת פרשת הולילנד מבשילה היום (ב') להמלצות המשטרה על כתבי אישום חמורים: בראש הרשימה עומד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שאותו ממליצה המשטרה להאשים בלקיחת שוחד. עוד ממליצה המשטרה להאשים את מי שהיה בעל השליטה ב"תעשיות מלח לישראל", דני דנקנר, במתן שוחד ובעבירות מס. גם בפרשה הזו, לא נמצאה תשתית ראייתית נגד אורי מסר.

 

את שולה זקן, ראש לשכתו של אולמרט, ממליצה המשטרה להעמיד לדין על לקיחת שוחד, תיווך לקבלת שוחד והפרת אמונים. ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, שבתקופתו כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה אושרה התוכנית, יואשם לפי המלצת המשטרה בלקיחת שוחד ובמרמה והפרת אמונים. אם תתקבל המלצת המשטרה, יועמד לדין יעקב אפרתי, שהיה ראש מינהל מקרקעי ישראל, על מרמה והפרת אמונים.


פרויקט הולילנד. "מפלצת נדל"ן כעורה" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

יתר החשודים שנגדם המשטרה ממליצה להגיש כתב אישום:

  • הלל צ'רני, מיזמי הולילנד - בגין מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, שיבוש מהלכי חקירה, הלבנת הון, עבירות מס ורישום כוזב במסמכי תאגיד.  
  • אביגדור קלנר, בעל מניות בחברת הולילנד פארק בתקופה הרלבנטית - בגין מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, שיבוש מהלכי חקירה, הלבנת הון, עבירות מס ורישום כוזב במסמכי תאגיד. 
  • אורי שטרית, מהנדס עיריית ירושלים לשעבר - בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

  • אלי שמחיוף, סגן ראש העיר ירושלים לשעבר - בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

  • מאיר רבין, עוזרו האישי של עד המדינה בפרשה ואחד מאנשי המפתח - בגין מתן שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס.

  • יהושע פולק, סגן ראש העיר ירושלים לשעבר - בגין לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

  • אלי חסון, חשב חברת הולילנד - בגין רישום כוזב במסמכי תאגיד וסיוע למתן שוחד.  


החומר הועבר לפרקליט המדינה

ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ', העביר את תיק החקירה לפרקליט המדינה, משה לדור. פרקליטות מיסוי וכלכלה תבחן את הראיות ותחליט בחודשים הקרובים אם להגיש כתבי אישום נגד המעורבים בפרשה.


"להמלצה אין שום משמעות אמיתית". אולמרט (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר כי המשטרה הודיעה לאולמרט על המלצתה, וקרא לה "להפסיק להסתיר מידע מהציבור" ולהסיר את צו איסור הפרסום בעניינו של עד המדינה בפרשה. לדבריו, "חשוב שהציבור יידע את הפרטים האמיתיים והבעייתיים מאד הנוגעים לדמות זאת, עליה מסתמכת כל כך המשטרה".

 

לדברי יועץ התקשורת, "אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין. אין זה מפתיע, כי לאחר חודשים שהמשטרה יוצרת כותרות מגמתיות, אין לה את האומץ הציבורי לסגור את התיק. להמלצה של המשטרה אין שום משמעות אמיתית, שכן למשטרה אין שום אחריות בעניין זה מלבד הכותרות שהיא יוצרת לעצמה".

  

פרשת הולילנד - שהוגדרה על-ידי שופט כ"אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה" - התפוצצה לפני ארבעה חודשים, לאחר שהפרקליטות ביקשה מבית המשפט לשנות את סדר הפרשות במשפטם של אולמרט וראש לשכתו לשעבר שולה זקן, בשל מידע חדש. "חקירה נוגעת בחקירה", אמרה אז השופטת מוסיה ארד, שאישרה את הבקשה. 

 

הפרשה מתמקדת בתשלומי שוחד שעל פי החשד ניתנו לבכירים, ביניהם אולמרט שהיה אז ראש העיר ירושלים, בתמורה לקידום וזירוז פרויקטים של אנשי עסקים. הבולט מביניהם הוא פרויקט הדיור "הולילנד" בדרום-מערב העיר - שכבר הוכתר כ"מפלצת" נדל"ן כעורה", בין היתר על ידי שופט שהאריך את מעצרם של החשודים. במשטרה חושדים כי במסגרת הפרשה, שלשל אולמרט לכיסו מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים.

 

החקירה נשענה בין היתר על עד מדינה שהיה מעורב בפרשת הולילנד, והיה בקשר עם כל הגורמים

העסקיים והציבוריים בעיריית ירושלים.

 

המשטרה חקרה לא פחות מ-250 מעורבים, 50 מהם תחת אזהרה, ביניהם אחיו של ראש הממשלה לשעבר, יוסי אולמרט, שנחקר בארה"ב. 13 מהחשודים אף נעצרו לתקופות שונות. במסגרת החקירה הקפיאה המשטרה נכסים רבים השייכים לחשודים, וגם חשבונות בנק ומניות.

 

בחודש שעבר הודיע סגן פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אורי קורב, כי הפרשה הגיעה לשלבי החקירה האחרונים. קורב אמר לבית המשפט המחוזי כי קיים ממשק בין חומרי החקירה מהולילנד לאלה המופיעים בכתב האישום הקודם נגד ראש הממשלה לשעבר, במיוחד בפרשת מרכז ההשקעות, אך גם בפרשת "מעטפות הכסף". קורב הוסיף כי "הממשק הוא בעיקר בעניין ההיבט הראייתי של מימון מערכות הבחירות של אולמרט".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד פרשה. יואשם בלקיחת שוחד
צילום: נועם מושקוביץ
"תיווכה לקבלת שוחד". זקן
צילום: גיל יוחנן
ראש העיר לשעבר לופוליאנסקי
צילום: אבי מועלם
דני דנקנר
צילום: ירון ברנר
יזם הולילנד, הלל צ'רני
צילום: דודו אזולאי
מאיר רבין. עוזרו של עד המדינה
צילום: דודו אזולאי
ניצב סגלוביץ'. העביר את החומר לפרקליטות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים