שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יוגה בגן: במקום שעת ריכוז - תנוחת פיל

  בשנת הלימודים הקרובה ילמדו ילדי הגנים בגליל העליון על פעמונים טיבטיים. ההורים המרוצים משלב הניסיון כבר מדווחים על ילדים שלווים יותר. בקרוב ברשימת לימודי החובה?

  תנוחות פיל ופרפר - כבר בגן הילדים: ילדי הגנים והפעוטונים במועצה האזורית גליל עליון יוכלו להשתתף בשנת הלימודים הקרובה בשיעורי יוגה. תקופת ניסיון שנערכה לאחרונה בנושא הוכתרה כהצלחה. במועצה האזורית הביעו תקווה שהיוגה "תהפוך לחלק משגרת היום בגנים רבים".

   

  אביטל בן ארי, רכזת תחום היוגה במועצה אזורית גליל עליון, הסבירה כי "מדובר בקבוצות של 10 עד 15 ילדים בגילאי הגן, שייחשפו למשהו חדש. בעוד שאצל המבוגרים היוגה מדגישה את נושא התנוחות הנכונות של הגוף, הרי שהילדים גמישים בשל גילם הצעיר, ואצלם הדגש הוא על העלאת המודעות לקשב, רוגע, סבלנות ולימוד הנשימה הנכונה".


  "חיבור מופלא בין ההורה לילד" (צילום: אביהו שפירא) 

   

  בשנת הלימודים תשע"א יצטרכו הילדים להתרגל לפתיחה לא שגרתית של היום: הפעילות נפתחת בברכת "בוקר טוב לשמש, לעננים ולשמיים". כלי העזר הם קערה ופעמונים טיבטיים. לדברי בן ארי, "את מה שהילדים יספגו בגיל צעיר הם ייקחו איתם גם בבגרותם. היוגה נותנת אפשרות לפרוק כעסים באמצעות נשימות, בהרפיה ולא באלימות, במקום לעשות זאת על הורים, אחים או חברים. מדובר בצד חיובי שלא נחשף מספיק בקרב האוכלוסייה". 

   

  דבריה של בן ארי מקבלים אישור ממלי בלאו, אם לבנות 4 ו-6 ממושב בית הלל: "הילדות מחכות לשיעורים בכל יום רביעי, חוזרות הביתה ומדגימות מה למדו בשיעור. פעם תנוחת פרפר, פעם תנוחת פיל. אני זוכרת מקרה בו אחת הילדות כעסה וסיפרה לי שהיא כמו הר געש מתפרץ. היא הדגימה איך ההתפרצות גדלה עד שנרגעה דרך מה שלמדה בשיעור היוגה". לדברי בלאו, בנותיה נוהגות לעשות במקרים רבים אנלוגיה בין החיים לשיעורי היוגה.

   

  "זכור לי במיוחד 'יום המשפחה' בו הורים וילדים פעלו יחד בשיעור יוגה בגן", מספרת האם. "אנחנו שכבנו עם קערה טיבטית על הבטן, והילדים הקישו עליה עם פעמונים.

  זה חיבור מופלא בין ההורה לילד שלו. עשינו את כל התנוחות וחשנו את הכיף שחווים הילדים בגן. אני שמחה שזה עומד להתרחב ולתפוס השנה תאוצה לאור ההצלחה אצלנו".

   

  מנהלת מחלקת הגיל הרך במועצה האזורית גליל עליון, שרון גידו, טענה כי "התגובות החיוביות מההורים מוכיחות את החשיבות בשילוב היוגה בגנים". לדבריה, בהדרגה ייתכן שילוב היוגה במסגרות חינוכיות נוספות. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "בהרפיה ולא באלימות" בן ארי
  צילום: אביהו שפירא
  מומלצים