שתף קטע נבחר

האם מצרים תרכוש מחדש גז שמכרה לישראל?

מערכת החשמל במצרים לא עומדת בביקוש בקיץ האחרון ובאופוזיציה מאשימים את הממשלה שמכרה יותר מדי גז טבעי לישראל. עיתוני האופוזיציה מדווחים היום כי בשל המחסור תשלם מצרים לישראל 14 מיליארד דולר כדי לרכוש מחדש את הגז שמכרה לה תמורת 2 מיליארד בלבד. בממשלה סרבו להגיב

מוכרים ומתחרטים: העיתונות במצרים מדווחת היום (ג') כי ממשלת מצרים מעוניינת להגיע עם ישראל להסדר לפיו תרכוש גז טבעי שאותו הסכימה לייצא לישראל. לפי הדיווחים, מדובר בכמות של 1.5 מיליארד מ"ק.

 

 

צעד זה מגיע עקב משבר הגז ממנו סובל השוק המצרי. מאז החל גל החום באזור, אירעו במצרים הפסקות חשמל רבות, וגורמים בשוק המקומי טענו כי הדבר נובע ממחסור בגז טבעי עקב הייצוא, בין השאר, לישראל.

 

בעיתונות המצרית נמסר כי הגז נמכר לישראל במחיר של 2 מיליארד דולר. לפי הידיעות המתפרסמות בעיתונות העצמאית, עתה תיאלץ מצרים לשלם כ-14 מיליארד דולר עבור הגז אותו היא מבקשת לרכוש מחדש מישראל. נתון זה לא אושר על ידי גורמים ממשלתיים וייתכן כי הוא נכתב כחלק מניסיון הניגוח של גורמי האופוזיציה את הממשלה. יודגש כי ממשלת מצרים שותקת בנושא רכישת הגז מחדש מישראל.

 

מוקדם יותר השנה העריך משרד הנפט המצרי כי במהלך השנה תצטרך המדינה לייבא גז טבעי, נוכח המחסור בשוק המקומי והעלייה בביקוש. אלא שזמן קצר לאחר מכן, חזר המשרד מדבריו מחשש כי הדבר יעורר גל מחאות מחודש נוכח מכירת הגז לישראל.

 

גל החום שהחל במקביל לחודש הרמדאן יצר בעיה קשה ברשת החשמל המצרית. עיתונות האופוזיציה תוקפת את הממשלה, ונודע כי הנשיא חוסני מובארק שוקל להחליף את שר הנפט ושר החשמל עקב הכישלון באספקת החשמל.

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק סובל מהחום
צילום: AP
מומלצים