שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שינוי בהעדפות הדיור: עוברים לדירות 5 חדרים

  לראשונה נמכרו יותר דירות של 5 חדרים מאשר דירות של 4 חדרים. סמנכ"ל התאחדות הקבלנים: "זו תוצאה של מדיניות הרשויות המקומיות, המעוניינות למשוך אליהן אוכלוסיות חזקות"

  הישראלים כבר לא מסתפקים בדירות 4 חדרים. בחודש מרס נרשם מהפך בהעדפות הדיור ולראשונה נמכרו יותר דירות של 5 חדרים מדירות של 4 חדרים. מנתוני הלמ"ס שעובדו על ידי כלכלני התאחדות הקבלנים עולה כי 43% מהדירות החדשות שנמכרו (בבנייה פרטית) היו בנות 4 חדרים לעומת 44% דירות 5 חדרים.

   

   

  מדובר במגמה שהחלה לפני מספר שנים, וכעת רואים את תוצאותיה: ראשי ערים ברוב הערים החזקות במרכז הארץ, נתניה, חולון, כפר סבא, פתח תקווה ועוד, עודדו בשנים האחרונות הקמת דירות גדולות בנות 5-4 חדרים לפחות וסירבו לאשר בניית דירות קטנות, מתוך רצון למשוך אוכלוסיות חזקות.

   

  בנתניה למשל, דירות של 100 מ"ר ויותר מהוות 57% מהדירות בעיר. שר השיכון אריאל אטיאס הוביל לאחרונה החלטה המחייבת את הערים לבנות לפחות 20% מהדירות כקטנות. "זו הייתה הסיבה העיקרית לעליית המחירים", אמר אטיאס.

   

  מדיניות של הרשויות המקומיות

  בשנים האחרונות חלה ירידה במכירת של דירות 4-3 חדרים ועלייה במכירתן של דירות 5 חדרים. בשנת 2007 היו 52% מהדירות החדשות שנמכרו בנות 4 חדרים ורק 32% דירות 5 חדרים.

   

  בשנת 2008 ירד ל-47% שיעור הדירות החדשות ובנות 4 חדרים ואילו החלק של דירות 5 חדרים עלה ל-36% ודירות 5 חדרים. בשנת 2009 עלה חלקן של הדירות הגדולות יותר ל-41%.

   

  לדברי סמנכ"ל התאחדות הקבלנים, ערן ניצן, מדובר במדיניות של הרשויות המקומיות המעוניינות למשוך אליהן אוכלוסיות מבוססות וחזקות ולכן מקדמות בנייתן של דירות גדולות. "מדיניות זו אינה מקלה על הזוגות הצעירים המעוניינים לרכוש דירה חדשה כי היא יוצרת צמצום בהיצע של דירות 3 ו-4 חדרים בשוק", אמר.

   

  לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק המשווקת מעל 4,000 יח"ד ברחבי הארץ, הנתונים מצביעים על ירידה מתמשכת בחלקם של הזוגות הצעירים בקרב רוכשי הדירות וגידול עצום בשיעור משפרי הדיור.

   

  "מהנתונים שבידינו, בחודש יוני האחרון, 72% מכלל רוכשי הדירות החדשות באזורי הביקוש היו משפרי דיור. לעומת זאת, רק 6% מכלל הרוכשים היו זוגות צעירים. חלקם של הרווקים מכלל רוכשי הדירות היה 2% בלבד", אמר כהן.

   

  גם אבישי בן חיים, מנכ"ל רוטשטיין, מסכים כי השוק מתאפיין לאחרונה בריבוי של משפרי דיור, כלומר אנשים שמחפשים דירות מרווחות יותר ואיכות חיים טובה יותר.

   

  הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים