שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "קו חם" לנפגעות ההפרדה בקווי מהדרין

  כחלק ממאמצי הפיקוח על הסדרי ההפרדה בין גברים ונשים הנהוגים בקווי המהדרין, מבקש משרד התחבורה מנוסעות ונוסעים לדווח על אירועים חריגים, ובכלל זאת הפעלת אלימות פיזית או מילולית

  לידיעת נוסעות ונוסעים בקווי המהדרין בירושלים: נתקלתם במקרי אלימות או התנהגות חריגה? דווחו ל"קו חם" של משרד התחבורה. אגף התחבורה הציבורית במשרד מזמין נוסעות ונוסעים ב"קווי מהדרין" - קווי אוטובוס באזור ירושלים, שבהם נהוגה הפרדה בין גברים ונשים - לדווח על התנהגות חריגה של נוסעים, נהגים או נציגים של מפעילי השירות. נוסעות ונוסעים מתבקשים לדווח לאגף על מקרים חריגים הנוגעים לנושאים הבאים:

   

  • כל אירוע חריג, ובכלל זאת אלימות פיזית או מילולית כלפי נוסעות או נוסעים.
  • התנהלות חברת האוטובוסים המפעילה את השירות, בכל הנוגע לביצוע ההפרדה בין גברים ונשים.
  • התנהגות נהג האוטובוס בכל הנוגע ליישום ההפרדה, ותפקודו באירועים חריגים.
  • אופן היידוע על ההפרדה בקו האוטובוס.

   

  במשרד מציינים כי ניתן לפנות למחלקת פניות הציבור באגף התחבורה הציבורית באמצעות פקס, שמספרו 02-6558903, או באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת tahaz@mot.gov.il. פניית משרד התחבורה לציבור הנוסעות והנוסעים מגיעה כחודש אחרי דיון בנושא קווי המהדרין בבג"ץ, בו הוחלט להשאיר את המצב ללא שינוי, וזאת עד שתועבר עמדת שר התחבורה, בחודש אוקטובר.


  נפגעת מהפרדה? פני למשרד התחבורה (צילום: רועי צוקרמן) 

   

  "המקרים החריגים מעטים מאוד" 

  פתיחת "קו חם" לנוסעות ונוסעים היא אחד הצעדים אותם נוקט משרד התחבורה בעקבות צו ביניים, אותו הוציא בג"ץ בפברואר האחרון. צו הביניים קבע כי ההפרדה בקווי המהדרין תבוצע בהתאם למסקנות של ועדה מקצועית שמינה המשרד, ורק מתוך הסכמה - וללא אלימות מצד נוסעים. בג"ץ דרש ממשרד התחבורה לפקח על ביצוע ההפרדה, תוך שהוא אוסר על הרחבת שירות קווי המהדרין לתקופה של שנה, שבמהלכה ייבחן ההסדר.

   

  בתקופת המבחן עליה החליט בג"ץ, מפעיל משרד התחבורה צוותי היגוי ובקרה, שתפקידם לעקוב אחר הסדרי ההפרדה בקווי המהדרין. בדיון שנערך בסוף יולי, דיווחה נציגת משרד התחבורה לבג"ץ על "מאמצי הפיקוח והבקרה, לרבות על ידי פקחים סמויים". נציגים של חברות אגד ודן טענו בפני בג"ץ כי לא הגיעו לידיעתם תלונות על אירועים חריגים בקווים שבהם נהוגה הפרדה. גם נציג של עמותת "בצדק" ציין כי "המקרים החריגים מעטים ביותר".

   

  ראוי להזכיר כי בתחילת השנה פתחו כמה ארגונים בירושלים המתנגדים להפעלת קווי המהדרין, "קו חם" לפניות של נשים חרדיות שנפגעו מההפרדה. באמצעות פלאיירים ושלטי פרסום, ביקשו הארגונים מנשים חרדיות לדווח על מקרים חריגים, שבהם נכפתה עליהם ההפרדה בקווי אוטובוס.

   

  "פרחים שונים בערוגה הציבורית" 

  במשרד התחבורה מסבירים כי עמדתו הסופית של שר התחבורה, ישראל כץ, תגובש "לאחר תקופת הביניים הנוכחית, מתוך תקווה שבתקופת החגים יימסרו לשר לקחי הניסיון המצטבר". יש לציין כי השר אמור היה להעביר את עמדתו זה מכבר, אך בג"ץ אישר דחייה בהגשתה עד לסוף חודש אוקטובר.

   

  עד כה הביע השר כץ תמיכה ביישום הפרדה "וולונטרית" בקווי המהדרין. בנייר עמדה שהעביר לבג"ץ בסוף ינואר, הבהיר השר כי "אנו יוצאים מהנחה שאין פסול ברעיון האוטובוסים בהם יש הפרדה, הבאה להיענות לצרכי הציבור החרדי... יש לאפשר למפעילי התחבורה הציבורית לתלות שלטים 'מכווני התנהגות', שיהיה בהם משום הסבר ובקשה מהנוסעים לשבת בהפרדה בין המינים - תוך קביעה כי אין חובה לעשות כן".

   

  בהחלטה שפרסם בג"ץ בעקבות הדיון בסוף יולי, אפשר למצוא חיזוק לעמדתו של השר: "בית משפט במדינת ישראל חייב לעמוד על משמר השוויוניות ואי האפליה, הסובלנות וכמובן המאבק באלימות, תהא אשר תהא, אם מילולית ואם פיסית, תוך שפרחים שונים בערוגה הציבורית יוכלו לחיות בצוותא אלה עם אלה, מבלי להפריע לזולת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר התחבורה, ישראל כץ: "אין פסול בהפרדה"
  צילום: הלל פוסק
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים