שתף קטע נבחר

אמנון יצחק מציג: מלקות לזמר ששר לקהל מעורב

כיצד יזכה לכפרה זמר ש"החטיא את הרבים" ששר והרקיד קהל של גברים ונשים? בית דין מיוחד, בהשתתפותו של הרב אמנון יצחק, דן חוזר בתשובה ל-39 מלקות

החוטא הרים את חולצתו ואמר את נוסח הווידוי. שליח בית הדין הצמיד אותו לעמוד עץ, כופף אותו, ולאחר שנשא תפילה קצרה - החל להלקותו על גבו בשוט מיוחד העשוי מעור בהמה. שלושת הדיינים הכריזו לעבר הנאשם "יוסר עוונך וחטאתך תכופר", ובירכו אותו שיישאר נקי מעבירות. רק הרינגטון המפורסם של נוקיה, שבקע לפתע מאחד המכשירים הסלולרים בחדר, הזכיר לכולם שהשנה היא בעצם 2010. ערב ראש השנה תשע"א.

 

הרב אמנון יצחק יצא לאחרונה למלחמת חורמה נגד זמרים דתיים המופיעים בפני קהל של גברים ונשים, וכעת, ברוח ימי התשובה של חודש אלול, הוא הלך עם מאבקו צעד קדימה. אתמול (יום ד') ביצעו יצחק ורבנים נוספים טקס נדיר ומיוחד שבו הענישו במלקות (עדינות) את ארז יחיאל, זמר חוזר בתשובה ומחסידיו של הרב, שביקש לכפר בדרך זו על עבירות דתיות שביצע בעבר.


בית הדין של הרב אמנון יצחק (צילום מתוך אתר האינטרנט "שופר") 

 

הרבנים בן-ציון מוצפי ואמנון יצחק, יחד עם חבר נוסף, הרכיבו בית דין שיוציא לפועל את העונש כלפי יחיאל. חלק מהדיון שקיימו תועד במצלמה, וקטע וידאו ממנו, הכולל גם את שלב ההלקאה עצמה, מופיע באתר ארגון שופר. "צפו במעמד המרגש", הוזמנו הגולשים, "שמעו, לקחו והשכילו". ביחס לזמר נכתב "יהיה מותר לשמעו ולהזמינו לאירועים". יש שכר, לצד המלקות.

 

בסרט נראה בעיקר הרב מוצפי כשהוא מסביר את הצורך בשיטת הכפרה החריגה ואת משמעותה. לדבריו, למחטיאי הרבים, כמו אמנים הגורמים לגברים ונשים להשתתף יחד בהופעה, ואף לרקוד בצוותא, אין חלק בעולם הבא ובית הדין צריך לנדות אותו. עונש זה נאמר ביחס ל-24 עבירות נוספות, ומי שחייב בו - לא יכול להסתפק בתשובה "רגילה". עוד אמר: "אנחנו רוצים לעשות שיהיה דבר שלם. שלא יבוא בבית דין של מעלה והוא יגלה שכיפרנו לו, אבל לא לגמרי".

 

הדיין הסביר כי מנהג המקובלים הוא לקבל מלקות בעשרת ימי תשובה כי "זה מכפר ומסלק מעל האדם את הדין". הוא הציג רצועה שהכין אביו מעור שור וחמור ומסר אותה לשליח בית הדין כדי שילקה באמצעותה את יחיאל. הוא הנחה אותו להעמיד את הזמר סמוך לעמוד עץ כשראשו לצפון ("משם בא היצר הרע"), לקשור את ידיו בחבל שצבעו תכלת ("סמל לרחמים") ולהכותו 39 פעמים תוך שהוא מתכוון לעניינים שונים על פי הקבלה. "יש בזה גם סודות, כל מיני דברים עמוקים מאוד", הוסיף, "הוא זוכה לאורות גדולים ומקבל נשמה חדשה".

 

וכך זה היה

הרב מוצפי בשם הדיינים אמר למצליף: "אנחנו ממנים אותך לשליח בית דין שאתה תלקה את הנלקה, שצריך לכפר על עוונותיו".

 

השליח: "ריבונו של עולם, מינו אותי בניך, שׂמוּני שליח לייסר את החוטא".

 

ארז יחיאל: "הריני מקבל על עצמי מלקות ארבעים חסר אחת (39) על כך מה שחטאתי, עוויתי ופשעתי מיום

שנבראתי ועד היום הזה. ויהיה רצון שיהיו לי המלקות האלה כפרה ויוּסרו ממני כל מיני מקטרגים וכל מיני חטאים עוונות ופשעים, ואהיה נקי וטהור בעולם הזה ובעולם הבא".

 

לאחר מכן נעמד מוצפי והקריא ליחיאל את נוסח הווידוי, הנאמר גם ביום הכיפורים ובשעת פטירת אדם מן העולם, כדי שיחזור אחריו. הדיין פרץ בבכי, וניחם: "כשיש דין למטה (בעולם הזה), אין דין למעלה".

 

"תזכה לשיר בביאת המשיח ובבית המקדש", סיימו הדיינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
הרב אמנון יצחק. מלקות בבית דין
צילום: ניב רוזנברג
מומלצים