שתף קטע נבחר

נתניהו צפוי להיכנע: דיון חוזר בגירוש ילדי הזרים

אחרי נשיא המדינה, גם גדעון סער ושלום שמחון דרשו לקיים הצבעה נוספת בממשלה. "כששותפה קואליציונית כמו העבודה דורשת, הדיון יצטרך להתקיים", אמרו מקורבי ראש הממשלה. בסביבת אלי ישי ענו לפרס: ההחלטה לגיטימית

מועד הגירוש מתקרב, ונראה שראש הממשלה מתכוון להיכנע ללחצים ולקיים דיון חוזר בשאלת מעמד ילדי העובדים הזרים. "כשיש שותף קואליציוני כמו מפלגת העבודה שדורשת דיון כזה, בסוף הוא יצטרך להתקיים", העריכו אמש (יום ה') בשיחה עם ynet מקורבים לבנימין נתניהו.

 

בתחילת החודש החליטה הממשלה לאמץ את מסקנות הוועדה הבין-משרדית שקבעה קריטריונים להישארות בארץ.

משמעות ההחלטה, בה תמכו 13 שרים מול 10 מתנגדים, היא שכ-400 ילדים שלא עומדים בתנאים יגורשו וכ-800 יישארו. לפי שעה לא ברור מתי יתקיים הדיון הנוסף, אך ככל הנראה לא ביום א' הקרוב.

 

ביום בו אמר נשיא המדינה שאסור לגרש אף ילד, גם שר החינוך, גדעון סער, הצטרף לקריאות לדיון חוזר בממשלה. בשיחה עם ynet אמר סער, השר הבכיר ביותר בליכוד שיצא נגד ההחלטה: "אני קורא לדון מחדש בסוגיית ילדי העובדים הזרים, במטרה למנוע גירושם של תלמידים במערכת החינוך. ביום רביעי יחלו כל הילדים האלה את שנת הלימודים, ואמשיך לפעול כמיטב יכולתי כדי שכולם יסיימו אותה פה בארץ, יחד עם כולם".

 

השבוע פרסם שר הביטחון אהוד ברק דרישה נחרצת לדיון נוסף בממשלה, אך בלשכת נתניהו עוד התעקשו שזה לא יקרה. היום חיזק את ברק איש מפלגתו, השר שלום שמחון, שטען כי "בלתי מתקבל על הדעת" לא לערוך את הדיון. ברק היה בחו"ל בעת ההצבעה, לא השאיר פתק עם הצבעתו, ורק אחרי ימים ארוכים נזכר להביע התנגדות.

 

מתנגדי גירוש ילדי הזרים קיבלו מוקדם יותר תמיכה נחרצת מהנשיא, שמעון פרס. בכנס ברמת-גן הוא אמר: "בעניין 400 הילדים שנולדו בארץ, מדברים עברית, מרגישים כישראלים,

 לגרש אותם לא יעלה על הדעת, ודעתי היא חד-משמעית: יש להשאיר את 400 הילדים האלה בישראל".

 

שר הפנים אלי ישי סירב להתייחס לדברי הנשיא. בסביבתו רק ביקשו להזכיר כי ההחלטה בעניין היא החלטת ממשלה שהתקבלה לאחר דיון מעמיק ובתום עבודה של ועדה בין-משרדית, והדגישו כי "זו החלטה לגיטימית". עוד אמרו בסביבת ישי כי השר משוכנע שלא יתקיים דיון נוסף, חרף הדרישות בימים האחרונים.

 

יו"ר הוועדה לעייני העובדים הזרים, חבר הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה), תקף את פרס ואמר: "אל לו לנשיא המדינה לחתור תחת החלטותיה של ממשלת נתניהו. על הנשיא לעסוק בעידוד העליה וההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו. "בסוף יהיה דיון"
צילום: רויטרס
ברק. דרש דיון חוזר
צילום: ירון ברנר
הנשיא פרס. תומך בילדים
צילום: AP
מומלצים