שתף קטע נבחר

מסיבת התה והחלום: "אמריקה חוזרת לאלוהים"

"מסיבת התה" של השמרנים נמשכת, והפעם - ביום השנה ובמקום שבו נישא נאום "יש לי חלום" של מרתין לותר קינג. מנהיג התנועה, המגיש גלן בק: "כמו שלינקולן לא שייך ללבנים - קינג לא שייך לשחורים". פיילין דיברה על גבורת החיילים

"להחזיר את הכבוד". למרגלות אנדרטת לינקולן, ביום השנה ה-47 ובדיוק במקום בו נשא מרתין לותר קינג את נאום "יש לי חלום" – חלום השיוויון לשחורים – נערכה היום (שבת) הפגנה מסוג שונה לחלוטין. גלן בק, מגיש תוכנית טלוויזיה ברשת "פוקס ניוז", הצליח לסחוף רבבות תומכים אל מרגלות האנדרטה המפורסמת במטרה "להחזיר את הכבוד" לארצות הברית.

 

מדובר במבחן כוח חשוב לאנשי תנועת "מסיבת התה" השמרנים, שגלן בק נחשב למנהיג שלהם. יותר מ-2 מיליון איש צופים בתוכנית הטלוויזיה שלו, המשודרת מדי יום בשעות אחר-הצהריים. "אמריקה מתחילה לחזור היום לאלוהים", הצהיר השדרן, המשלב באירוע אנשי דת, כמו הכומר פול קאיל והרבי דניאל לפין, ואנשי צבא כמו קולנול בדימוס ג'ון קרני. ברשימת הדוברים גם אמו של חייל שנהרג בעיראק.


המגיש שסוחף אחריו רבבות (צילום: AP)

 

ואולם, הכוכבת הגדולה של האירוע היא שרה פיילין. מושלת אלסקה לשעבר והמועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא ב-זכתה לתשואות, ואמרה כי "נתבקשתי לדבר לא כפוליטיקאית אלא כאמא של חייל. אנחנו צריכים להחזיר את אמריקה ולהחזיר את הכבוד".

 

היא הציגה קבוצה של חיילים שלדבריה "פעלו בגבורה בשדות קרב": "תביטו מסביב, אתם לא לבד. אתם אמריקנים. יש לכם את האומץ והמוסר של וושינגטון, לינקולן ומרתין לותר קינג". עם זאת הוסיפה פיילין כי היא דוחה את הקריאות לשנות "באופן קיצוני" את ארצות הברית.


"אתם לא לבד - אתם אמריקנים". פיילין (צילום: AP)

 

לצד ההפגנה של אנשי "מסיבת התה", נערכת היום למרגלות אנדרטת לינקולן גם הפגנה למען זכויות השחורים בארצות הברית - וכדי למנוע עימותים, המשטרה קבעה ששני האירועים לא ייערכו במקביל.

 מנהיגי השחורים לא אהבו את השימוש שעושים אנשי "מסיבת התה" באנדרטה של גיבור המאבק למען זכויותיהם. "גנבו מאיתנו את אירוע הזכרון לקינג", טוענים שם.

 

הם מאשימים את המארגנים בגזענות נגד שחורים שבאה לידי ביטוי בהתבטאויות נגד הנשיא השחור הראשון, ברק אובמה. "מנצלים את היום ואת הבימה להפצת הרעל שלהם". תשובתו של המגיש גלן בק לטענה זו היא ש"כמו שלינקולן לא שייך ללבנים - קינג לא שייך לשחורים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים