שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שלוש דתות, אבן אחת, ורווח של מיליונים

  האבן הירושלמית מצליחה לאחד בין שלוש הדתות הגדולות בעולם: חברה מבית שמש, שעד כה סיפקה אותה לכנסיות ולבתי כנסת ברחבי העולם, במגעים לשיווקה גם למסגד בניו יורק ולמבנה ציבורי בקטאר. "האבן הירושלמית נתפסת כמוצר רגשי, שמזכיר את ירושלים ומספק פיסה מהעיר"

  מה משותף לבתי כנסת באוהיו ובצפון קלורניה, לכנסיות בלוס אנג'לס ובבוסטון, ובקרוב - גם למסגד בניו יורק? התשובה: חיפוי של אבן ירושלמית, שמקורה במפעל של חברת גני ירושלים בבית שמש.

   

  אילן בן-עזרי, סמנכ"ל השיווק של החברה, מספר כי בחודשים האחרונים שוגרו עשרות קונטיינרים עם אבן ירושלמית מחצר המפעל למדינות רבות בעולם, עבור מבני ציבור ומוסדות דת הקשורים ליהדות ולנצרות. כעת נמצאת החברה במגעים עם מסגד בניו יורק ומבנה ציבורי בקטאר, כך שבקרוב היא עשויה לספק את האבן גם לפרויקטים הקשורים באיסלאם.

   

  "רק השנה סיפקנו אבנים לבית ספר יהודי באוהיו ולבית לוויות בשיקגו, לישיבה גדולה ברובע קווינס בניו יורק, לבית כנסת גדול בצפון קרולינה, לכנסייה גדולה באוהיו ולכנסייה גדולה בקנדה. בסך הכל, שיגרנו השנה קונטיינרים בעלות של כ-4 מיליון שקל", הוא מספר.

   

  צילום: חברת גני ירושלים

   

  לדבריו, החברה מייצאת את האבן הירושלמית זה כ-15 שנה לרחבי העולם ובעיקר - לארה"ב, שם ביצעה פרויקטים רבים של חיפוי באבן בבתי כנסת עבור קהילות יהודיות, בין היתר בניו יורק, בלונג איילנד ובצפון קרולניה. "האבן הירושלמית מהווה עבורם מוצר רגשי, שמזכיר להם את ירושלים ומספק להם פיסה ממנה", הוא מסביר.

   

  חיקוי של הכותל המערבי

  לדברי בן-עזרי בקהילות יהודיות רבות מבקשים לבנות חיקוי של הכותל המערבי בבית הכנסת. כך למשל, בבית כנסת באוהיו שימשה אבן ירושלמית זהובה בעיבוד מסורתי לבניית חיקוי של הכותל המערבי, שחוצה את בית הכנסת מבפנים אל החוץ. בנוסף, האבן שימשה לחיפוי חיצוני ופנימי של הקירות, לריצוף פנימי, לקשתות ולמדרגות מחוץ לבית הכנסת.

   

  החברה מספקת אבן ירושלמית עבור פרויקטים נוספים בקהילות יהודיות. כך למשל, החברה סיפקה אבן ירושלמית לקולג' על שם ביאליק שמשמש קהילה יהודית גדולה באוסטרליה, ובימים אלה ממש מתבצע חיפוי חיצוני מאבן ירושלמית בהירה בישיבה בקווינס.

   

  עם הפרויקטים שהחברה ביצעה עבור מוסדות דת נוצריים מונה בן-עזרי כנסייה גדולה בלוס אנג'לס, בה שימשה האבן לריצוף פנימי על גבי 6,000 מ"ר ולמדרגות. בנוסף, החברה סיפקה אבן ירושלמית מסורתית לכנסייה בבוסטון, לצורך חיפוי פנימי של קירות עם עיטורים ותמשישי קדושה שולחנות, וכן אבנים מקוריות מירושלים עצמה, עבור כנסייה של קהילה סינית-נוצרית בקנדה. 

   

  לכנסייה בפנסילבניה סיפקה החברה אבן ירושלמית אדומה. "זו אבן מאוד אהובה על נוצרים, מכיוון שיש לה סמליות - היא נמצאת בכנסיית הקבר בירושלים ועל פי המסורת, על אבן זו נמשח ישו בשמן לאחר מותו, כשהכינו אותו לקבורה", מסביר בן-עזרי.

   

  בן-עזרי מפרט, כי יש כעת ביקוש גבוה לאבן הירושלמית בעולם, בין היתר בשל העובדה שהיא נחשבת לחזקה ועמידה במיוחד, ושאפשר להשתמש בה במגוון אפליקציות: חיפוי חיצוני של קירות, חיפוי פנימי וריצוף. המחיר לאריח משתנה בהתאם לאפליקציה ולמידות, ויכול לנוע בין 50 דולר למ"ר ל-180 דולר למ"ר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חברת גני ירושלים
  אבן ירושלמית אדומה
  צילום: חברת גני ירושלים
  צילום: חברת גני ירושלים
  חיקוי של הכותל. בית כנסת באוהיו
  צילום: חברת גני ירושלים
  מומלצים