שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר
index open

ברכה מהעבר: ארץ ישראל דרך "שנות טובות"

הצייר משה כגן נולד בפולין ב-1922, שרד את השואה ועלה לארץ ב-1948. בישראל הוא צייר את נופיה המולדת בצבעי מים ואקריליק, שהפכו במרוצת השנים לכרזות "שנה טובה" ואף הוצגו בארץ ובעולם. מבט על ארץ ישראל דרך המכחול

הצייר משה כגן נולד ב-1922 בעיר קרמניץ שבפולין (כיום באוקראינה). משה מספר:

 

"ציירתי מאז שאני זוכר את עצמי. הסיבה: נולדתי בעיר מקסימה, שבנופה יש מבצרים והעיר למטה בעמק צר. גרתי סמוך להר שהיה מכוסה ביערות שבהם אהבתי לרוץ מספר דקות בכדי להגיע לקצה היער שם היה מבצר" .

 

"עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, ובעקבות הסכם ריבנטרופ-מולוטוב, סופחה העיר לברית המועצות והחל משטר דיכוי סובייטי. בשנת 1940 נסעתי עד לעיר הנפט בקו, על יד הים הכספי, שם עבדתי כטכנאי שיניים, מקצוע שרכשתי בזמן לימודיי. גם שם ציירתי, לרוב מנהיגים של ברית המועצות, דבר שאפשר לי להרוויח די כסף כדי לשלוח להוריי.

 

"עם פרוץ המתקפה הנאצית על ברית-המועצות ב-1941, הורע מצבי בגלל שהייתי "אלמנט לא בטוח" והגלו אותי לעיר נמל בשם קרסנובודסק (krasnovodsk) שבטורקמניסטן. משם ניסיתי לברוח עם חיילי הצבא הפולני של אנדרס לאיראן, אך לשווא. ב -1941 עירי נכבשה על ידי גרמניה, והיהודים הוכנסו לגטו. ב-1944 שיחררה ברה"מ את עירי מאיימת הנאצים.

 

"עם התארגנות הצבא הפולני הדמוקרטי ב-1943, הצטרפתי לשורותיו בתור סייר ועמו לחמתי עד שכבשנו את ברלין. אז גם נודע לי שמשפחתי נספתה בשואה. ב-1946 השתחררתי מהצבא והצטרפתי לשורות תנועת השומר הצעיר והקמתה המחודשת. עליתי לארץ בשנת 1948 והצטרפתי לקיבוץ שמיר, שם הקמתי את משפחתי עד היום".

 

משה אוהב לצייר בצבעי מים, רישום וגם אקריליק. הנוף הגלילי מופיע הרבה בציוריו ולכן חלק מהם שימשו גם ל"שנות טובות". חגי תשרי השונים בקיבוץ קושטו בציוריו של משה. תערוכות מציוריו התפרסמו בארץ ובעולם.

 

תודה לנאווה, בתו של משה, ששלחה לי מבחר מציוריו וסיפרה לי על-אודותם.

 

שנה-טובה.


1. ורשה 1945, משה במדים


2. 1946, משה מימין, לקראת השחרור מהשירות


3. 1946, משה בראש קן השומר הצעיר בחבל שלזיה שבפולין


5-4. 1954, איורים של משה לספר העיר קרמניץ שבפולין. בחודש מרס 1942 ריכזו הגרמנים והאוקראינים כ-9,000 מתושבי קרמניץ והסביבה בגטו בעיר. 1,500 נלקחו לעבודות כפייה והשאר הוצאו להורג באוגוסט 1942, ביניהם גם בני משפחת כגן. כ-20 יהודים בלבד שרדו מהעיר קרמניץ בתום המלחמה


5.


6. "ציפיה" - אשה מחכה לבעלה שיחזור מהמלחמה


7. נוף בגולן


8. טבריה לחוף הכנרת


9. נוף ליד הכנרת


10. נוף מהר כנען


11. הר החרמון


12. נהר הירדן


 

13. נוף בהרי צפת


14. הכנרת


15. שדות בעמק


16. בריכות דגים


17. פינה בצפת


18. ויטראז'ים שהכין משה בשחור לבן. הצבע הוסף לאחר מכן


19. איור "שנה טובה" בצבעי מים שבו שבעת המינים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א. ברלין 1945, משה מצד ימין עם חבריו ליחידה
ב. ליד "שמש העמים", האמת על משטר סטלין. ציור שחולל סערה בהנהגת מפ"ם
ג. עבודת פסיפס: "שבעת המינים"
ד. עץ זית
מומלצים