שתף קטע נבחר

ייאסר שיווק בשר לא מוכשר: מה זה אומר?

מהרבנות הראשית יצאה הנחייה - תוך שנה, לא יישווק בשר בקר קפוא לא מוכשר לרשתות השיווק שמחזיקות בתעודות כשרות. התוצאה: הבשר הקפוא הזול ייעלם מהמדפים. מה ההבדל בין בשר כשר, מוכשר ולא מוכשר, למה ההנחיה לא נוגעת לעוף ולמה מתערבים לנו ככה בצלחת

תוך שנה, כל הבשר הקפוא המיובא הנמכר ברשתות השיווק, יהיה בשר מוכשר, כך החליטה הרבנות הראשית בפגישה שערך הרב הראשי יונה מצגר עם יבואני הבשר. נקבע כי בתהליך שיחל עכשיו, אי אפשר יהיה לייבא לארץ בשר לא מוכשר, ואי אפשר יהיה לשווקו למקומות ממכר שנושאים תעודת כשרות.

 

כרגע, ברשתות השיווק מוכרים לצד הבשר המוכשר (בשר "חלק"), גם בשר קפוא לא מוכשר - בשר בשחיטה כשרה שלא עבר השרייה במלח כדי להוציא ממנו את שאריות הדם. הייתרון של הבשר הזה הוא במחירו. בשר כשר שלא עבר הכשר - הוא זול יותר.

 

ההנחייה החדשה של הרבנות עוסקת רק בבקר קפוא מיובא. אסור לייבא ארצה בשר לא כשר, לכן כל הייבוא ארצה של בשר בקר הוא כשר, אבל לא כולו מוכשר. לגבי עופות, אין ייבוא של בשר עוף מחו"ל, כל השחיטה נעשית בארץ, והיא ברובה מוכשרת, חוץ ממה שמכונה "עוף חם", ששחטו בבוקר ומוכרים בשווקים.

 

לגבי בשר בקר טרי, כבר יצאה הנחייה קודמת לרבנויות המקומיות, שעד סוף תש"ע לא יאשרו שיצא מבתי המטבחיים בישראל בשר לא מוכשר.

 

כשר זה לא בהכרח מוכשר

בעבר, 80% מהבשר שנמכר ברשתות השיווק ובחנויות עם תעודות הכשרות היה בשר שאינו מוכשר, וצרכנים הכשירו אותו בעצמם בבית. ב-15 שנה האחרונות, הבשר הלא מוכשר הצטמצם ל-5% מכלל הבשר הנמכר ברשתות הכשרות. כיום 80% מהבשר הנמכר בשוק כולו הוא בשר מוכשר.

 

ולמרות זאת כל ספקי הבשר, כמו נטו ותנובה, משווקים בשר מוכשר ולא מוכשר. הסיבה היא כאמור, מחירו הנמוך לצרכן. אבל לא רק חילונים קונים אותו. משפחות דתיות רבות רוכשות בשר כזה בשל מחירו ומכשירות אותו בעצמן. אבל ברבנות רוצים שכל הבשר הנמכר יהיה מוכשר מראש.

 

"אני מאמין שהתוצאה תהיה שרוב הבשר הלא מוכשר ינותב לערים ולכפרים ערביים", אמר ל-ynet אבי בלומנטל דובר הרבנות. "אני מבין שהיבואנים הסכימו מיד שלא להיאבק בהנחייה, למרות שהם מאבדים נתח שוק. הבעיה עם הבשר הלא מוכשר היא שאנשים פשוטים רואים את הכיתוב: 'כשר', וחושבים שלא צריך להכשיר את הבשר. חוץ מזה שבשר צריך לעבור הכשרה ג' ימים אחרי השחיטה, אחרי כן ההכשרה נחשבת נחותה".

 

"אנחנו לא דורשים לזרוק את הבשר הלא מוכשר"

בפגישה שנערכה בבית רבנות הראשית לישראל, השתתפו כל יבואני הבשר הגדולים ובהם: חברת נטו מלינדה, ש.י.ל.ה, י.א.ד, לחוביץ', תנובה, אדום אדום, פרג', בלדי. גם עזרא רפול מנהל מחלקת שחיטת חו"ל השתתף בפגישה. "הרבנים הראשיים עמדו על שהבשר הנמכר ברשתות השיוק ובחנויות עם תעודת כשרות יהיה 100% מוכשר", הוא מספר.

 

"אבל התהליך ייקח יותר משנה. זה לא כל כך פשוט לעשות את זה. צריך להקים מתקני הכשרה בחו"ל, ומדובר בעלות ראשונית של כמה אלפי דולרים. וכל זה ייקח לפחות עוד שנה. אז אנחנו לא דורשים מרשתות השיווק לזרוק את הבשר הלא מוכשר".

 

היבואנים הסכימו לזה?

 

"היבואנים ביקשו שתהיה דרישה מהשטח, שרשתות שיווק הם יבואו ויאמרו 'אנחנו רוצות לקנות רק בשר מוכשר'. שמפעלים לעיבוד בשר יגידו: 'אנחנו קונים בשר מוכשר בלבד', ואז גם המיעוט הלא מוכשר יתמעט. אבל הבשר הלא מוכשר יהיה קיים כל עוד יש מגזרים שצורכים אותו".

 

לפי רפול הבשר המוכשר לא פחות טעים מהבשר הלא מוכשר. "בעבר ההכשרה בחו"ל היתה ברמה מאוד נמוכה, ולבשר היה צבע לא נעים. אבל הטכניקה השתפרה לעין ערוך, כיום היא נעשית כמעט ללא מגע יד אדם, והבשר מגיע בצבעו האמיתי והוא ברמה מאוד גבוהה".

 

מה חושבות על כך רשתות השיווק?

רשתות השיווק יהיו חייבות לפעול לפי הצו, אם הן רוצות לחדש את תעודות הכשרות שברשותן. גם שיתוף הפעולה של יבואני הבשר לא מותיר ברירות אחרות. "הרשתות ישווקו מה שהצרכנים רוצים והצרכנים רוצים בשר מוכשר", חורץ רפול.

 

נראה אם כך שמי שיסבול מתוצאות ההנחייה, יהיו אלה שמחפשים בשר קפוא בזול וצרכנים שסובלים מבעיות בלחץ דם ואסור להם לצרוך מוצרים בעלי תכולת נתרן גבוהה.

 

ברבוע כחול מסרו בתגובה: "ברבוע כחול כל הבשר הטרי הוא מוכשר. חלק קטן מאד מהבשר הקפוא אינו מוכשר, (בין 3-4% ) כך שהנתונים אצלנו מאד זניחים ולא תהיה עליהם השפעה".

  

יוסי מיימון, סמנכ"ל שיווק וסחר של מחסני כמעט חינם מוסר: "הרשת פועלת לפי הנחיות הרבות ומשרד הבריאות, במידה ונקבל הנחיות חדשות נפעל בהתאם".

 

משופרסל נמסר: "שופרסל מוכרת רק בשר כשר ופועלת בהתאם להנחיות הרבנות והרשויות המקומויות".

 

רמי לוי: "אין אצלנו בשר כשר לא מוכשר"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
המטרה: שהכל יהיה כשר ומוכשר
צילום: index open
מומלצים