שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: הילד סוטר לסבתא. מה עושים?

שאלה:

בני בן השנה ו-9 חודשים - מקסים וחברותי ומדבר כבר די הרבה מילים (בשתי שפות), אך תמיד סוטר לסבתא שלו (אמא שלי) כשהיא באה לביקור - וזה נמשך לא מעט במהלך הביקור. אנו אומרים לו שזה לא יפה וכואב והוא מיד נותן נשיקה וחיבוק, מחייך ושוב סוטר. כמובן שאחרי פעמיים-שלוש זה נפסק והיא מניחה אותו (אם ישב על ברכיה). להורי בעלי הוא בקושי סוטר ולהורי (בעיקר לאמי) יותר. יש לציין שהוא רואה את אמי מעט פחות מאשר את סבתא שלו מצד אבא, המגיעה לשמור עליו לשעה עד שאני חוזרת הביתה. האם יש משהו שאפשר לעשות? שני זוגות הסבים והסבתות מפנקים מאוד - להורי זהו נכד ראשון ולחמי וחמתי רביעי והוא מאוד אהוב (הכי קטן). בד"כ הוא לא סוטר בכלל ופשוט מתוק. תודה על תשומת הלב (שלי).

 

תשובה:

הי שלי, נראה לי שהבעיה נובעת מהפרשנות לאירוע. את מפרשת את העובדה שבנך סוטר לסבתא כהבעת יחס או רגש כלשהו. אנחנו בגישה האדלריאנית בודקים מה הילד מרוויח. כנראה שכשהילד סוטר לסבתא הוא מקבל הרבה מאוד תשומת לב ולכן הוא ממשיך. מבחינתו זה משחק. הוא סוטר – אתם מגיבים ובסופו של דבר הוא גם מקבל הרבה התייחסות ומושיבים אותו על הברכיים.

 

ממליצה לכם להפסיק לשחק איתו את המשחק הזה. כשהוא סוטר, ממליצה שהסבתא תתרחק ולא תתקרב אליו עד שהוא ייגש אליה מרצונו וייתן לה לטיפה או חיבוק. ככל שתתייחסו יותר, כך הוא ימשיך במשחק ולהיפך. בנוסף - כתבת שהסבים והסבתות מאוד מפנקים את הילד. אני ממליצה לכולכם לשים לב ולהיזהר מלגדל ילד מפונק. חשוב לעשות הבחנה בין אהבה לבין פינוק. אנחנו חושבים שזו טעות גדולה לפנק ילד. ילד מפונק הוא ילד שמרשים לו לעשות כל מה שהוא רוצה. ילד כזה עלול להאמין בטעות שהכול מגיע לו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים