שתף קטע נבחר

תעריף דמי הקישוריות יירד ב-74% מינואר 2011

שר התקשורת משה כחלון כינס הבוקר מסיבת עיתונאים במהלכה הציג את הרפורמה החדשה בדמי הקישוריות שתתחיל בינואר הקרוב ותימשך בפעימות של שנה עד 2014 ."החברות רצו למשוך את התהליך עד שתתחלף ממשלה", טען כחלון "אם יעלו מחירים - לא נהסס להתערב"

היום השחור של חברות הסלולר: שר התקשורת משה כחלון הכריז הבוקר (ה') כי דמי הקישוריוּת בשיחות סלולריות יירדו ב-74% מ-25.4 אגורות ל-6.34 אגורות ב-1 בינואר 2011, ועד 2014 יופחתו בהדרגה ל-5.55 אגורות כלומר הפחתה של 80% סך הכל.

 

"כל מה שרצו החברות זה למשוך את התהליך שיהיה אינסופי, אולי תתחלף הממשלה והן ימשיכו לגבות תעריף שמתבטא במיליארדים", אמר השר במהלך מסיבת עיתונאים בתל אביב. "לא נאפשר זאת יותר. החלטנו על התעריפים ההוגנים, הצרכן ישלם בדיוק את מה שהוא צריך לשלם".

 

 

ההפחתה תימשך בפעימות של שנה ב-2012 יופחתו דמי הקישוריות ל-6.34 אגורות, ב-2013 יופחתו ל-5.91 עד שב-2014 ירדו ל-5.55 אגורות. בעקבות המהלך, מחירי השיחות מטלפון קווי לסלולר יירדו ב-60 עד 70 אחוזים.

 

בנוסף, הכריז כחלון כי תעריף קישוריות הודעות ה-SMS יופחת עד 2014, מ-3 אגורות ל-016 אגורות בינואר 2011 ועד ל-0.13 אגורות ב-2014. בעקבות ההפחתה, צפויה ירידה של 25%-30% ברווחי חברות הסלולר, של כמיליארד שקל.

 

דמי הקישוריות בסלולר, הם התעריף שחברת תקשורת גובה מחברת תקשורת אחרת, בכל פעם שהיא מעבירה לאחד ממנוייה שיחה או הודעת SMS המגיעה מרשת אחרת.

 

 

"אם הן יעלו מחירים לא נהסס להתערב"

עוד אמר: "תשחררו את הלקוחות, אנחנו רוצים להחזיר את הכוח ללקוח. לא יתכן שחברות יכבלו צרכנים כל פעם עם פטנט אחר. ולשאלה מה יעשה המשרד אם חברות הסלולר יתחכמו ויוסיפו לחשבונות את מיליארד השקלים שיפסידו, בדרכים שונות, השיב: "אם הן יעלו מחירים, לא נהסס להתערב, ואפילו להתערב במחירים הרגילים. יש ממשלה שיכולה להתערב. יש ריבון במדינת ישראל".

 

שר התקשורת לא חסך שבטו מחברות הסלולר ותקפן בחריפות. "עשו למשרד מסע דה לגיטימציה", אמר. "הם שעשו מליארדים מחוסר שקיפות, טוענים לחוסר שקיפות של המשרד. קצת צניעות. אני לא יודע כמה אנשים במדינת ישראל מבינים את חשבונית הסלולר. אל תחשבו שזה במקרה. למה חשבון החשמל מובן והסלולר לא? זה בכוונה. זו בושה וחרפה. גבו מה שמגיע לכם, לא אגורה יותר. שחררו את הלקוחות. אנחנו פועלים מתוך אחריות ציבורית. אין לנו כוונה לרסק אף אחד".

 

כחלון האשים את חברות הסלולר שלא הגישו בהתחלה את כל המסמכים ואיימו במהלך כל התהליך. הוא גם הגיב לכוונת החברות לעתור לבג"ץ ואולי אף להוציא צו מניעה נגד התהליך.

 

 "הם רוצים ללכת לבג"ץ? שיילכו", אמר. "התקיים כאן שימוע כדת וכדין. האיומים האלה לא ירתיעו את משרד התקשורת. אנו בטוחים שאנו עושים את הדבר הנכון למשק, לצרכנים".

 

לדבריו, "החברות טענו שהמהלך יפגע בשכבות החלשות, אבל הן גובות מהשכבות החלשו שאין להן כרטיס אשראי 1,500% יותר ב-pre-pay. כל הסיפור של פגיעה בשכבות החלשות מצוץ מהאצבע. רוצים לא לפגוע בהן? תורידו מחירים".

 

הנזק המוערך של החברות: 25%-30% מהרווחים

ההכרזה באה בעקבות ההמלצה הסופית שהגישה חברת NERA, לעניין דמי הקישוריות, אחרי שמונתה על-ידי משרד התקשורת לבחון מחדש את מודל התמחור והעלויות של מרכיבי רשת הסלולר.

 

חברת NERA קבעה בתחילה בדו"ח שחיברה כי שיעור ההפחתה המיידי אמור להיות של 80%, ומסקנותיה הראשוניות דיברו על הפחתה מיידית מ-25.1 כיום ל-4 אגורות לדקה בשלב הראשון. אולם חברות הסלולר התנגדו למסקנות אלה, וטענו כי נפלו טעויות בחישוב, ולכן מסקנותיה נשקלו מחדש.

 

במהלך זה, משרד התקשורת סולל דרך למפעילים וירטואליים להיכנס לשוק הסלולר. מפעילים אלה יעשו שימוש ברשת של מפעיל קיים ואמורים, כך מקווים במשרד התקשורת, להכניס תחרות לשוק המאוד רווחי הזה.

 

המשרד מתכנן שורת רפורמות בתחום הסלולר במסגרת חוק ההסדרים, כולל הכנסת מפעיל חמישי, הפחתת קנסות היציאה וקיצור תקופת ההתחייבות - כדי להקל על המעבר בין החברות וכדי למנוע מהן העלאת מחירים. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
במסיבת העיתונאים. משה כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים