שתף קטע נבחר

העותרים בעמנואל: משרד החינוך "יוצר גטאות"

משרד החינוך פתח "מוסד פטור" להורי הבנות במגמה החסידית בעמנואל והעותרים זועמים וכותבים לבג"ץ: "במה זכו בנות בית הספר החסידי בעמנואל, שלאחר שצרו אפליה קיבלו מוסד חינוכי שבחלק מכיתותיו לומדות 9 ו-10 בנות בכל כיתה? במה סמוק דמם מהורים אחרים ברחבי הארץ"?

עמותת "נוער כהלכה" הגישה היום (ה') הודעה לבג"ץ בעקבות הודעת משרד החינוך לפיה הוא נעתר לבקשת הורי הבנות במגמה החסידית בעמנואל לאפשר פתיחת מוסד פטור ללא תקצוב מעת המדינה. בהודעה כותבים נציגי העמותה, עורכי הדין אביעד הכהן וישעיהו אברהם, כי הם לא צד בהליך הקמת מוסד שכזה וכי שיקול הדעת בענין זה הינו של משרד החינוך. יחד עם זאת מבקרים העותרים בצורה חריפה את הודעת משרד החינוך ואומרים כי בהודעת המשרד אין כל נימוק מהי ההצדקה לפתיחת מוסד שכזה למספר כה מועט של תלמידות בניגוד למדיניות המשרד וכי בקשת ההורים למוסד פטור אינה עומדת בכל הכללים שקבע משרד החינוך עצמו.

 

עוד כותבים העותרים כי משרד החינוך מסייע בהנצחת "גטאות" דתיים בכך שהוא פותח מוסד פטור.

  

בהודעה כותבים העותרים, כי כבר במאי 2010 הבהיר מנכ"ל משרד החינוך, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי פתיחת מוסד פטור בעמנואל אינה באה בחשבון, וזאת לנוכח מספרן המועט של התלמידות המבקשות להכנס למסגרת חינוך ייחודית של מוסד שכזה. לטענת העותרים, באותה ישיבה הסביר המנכ"ל שמדיניות זו הינה בעקבות החשש שמא מחר בבוקר תקום קבוצה נוספת של הורים שיבקשו להקים מוסד חדש לאחר שהתקנון החסידי לא יהיה ביניהם מספיק כשר.

 

לטענת עורך דין הכהן שאלה זו נותרה גם כיום תלויה באוויר. לדבריו "במה סמוק דמם של הורי תלמידות בית הספר החסידי בעמנואל מדמם של הורים אחרים בכל הארץ, המבקשים להקים לילדיהם בית ספר ייחודי מסיבה זו או אחרת ובמה זכו בנות בית הספר החסידי בעמנואל, שלאחר שיצרו אפליה קיבלו מוסד חינוכי שבחלק מכיתותיו לומדות 9 ו-10 בנות בכל כיתה, בעוד שבבתי הספר הממלכתיים מצטופפים לעתים 35 ילדים בכיתה".

 

עוד טוענת עמותת נוער כהלכה כי האישור שניתן להקמת הקמת המוסד מעקר למעשה את פסק הדין ומעניק הכשר ובעצם פרס למגמת הבדלנות העדתית שמנוגדת לחוק ושנגדה התריע בית המשפט העליון בפסק דינו. לדברי העותרים, הקמת מוסד פטור בעצם נותנת למעשה גושפנקא ממלכתית להנצח

ת המצב המביש של "נפרד אבל שווה" ומנציחה את האפליה העדתית בחינוך החרדי, שמכוחה של אפליה זו עשרות רבות של בנות ספרדיות הינן מנועות כניסה לבתי ספר מסויימים רק בשל עדתן וארץ מוצאם של הוריהם.

 

על פי העמותה, "המבנה החדש בו אמור להיות מוקם המוסד פטור הועמד לידי הבנות החסידיות ללא כל תמורה ושלא על פי נוהל הקצאת מבנים למוסדות ציבור, ואם מצב זה נקרא 'ללא תקצוב' אז מה הוא בעצם כן תקצוב".

 

לבסוף, כותבים ההורים כי ככל שידוע להם הורי החסידיות טרם שילמו את הקנס שהושת עליהם בגין ביזיון בית המשפט ובהודעת משרד החינוך אין כל זכר לעניין זה.

 

"תגובת משרד החינוך ממוקדת כמעט כולה בפתרון שיינתן לבנות המגמה החסידית אך מתעלמת כמעט כליל מהפגיעה בבנות המגמה הכללית ומהנסיון להדירן ולהוציאן מחוץ למחנה ולהופכן לבנות סוג ב'", נכתב בהודעת נוער כהלכה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מגיש העתירה יואב ללום
צילום: נועם מושקוביץ
הורי תלמידות המגמה החסידית
צילום: רותם מלנקי
מומלצים