שתף קטע נבחר

הנאומים המלאים: אבו מאזן ונתניהו מדברים שלום

נתניהו הבהיר את הצורך בסידורי ביטחון להגנה על השלום. אבו מאזן מצפה לפתרון סוגיית הפליטים ולשחרור כלל האסירים הפלסטינים. ושניהם דיברו על הצורך בשלום. הנאומים המלאים

נאום בנימין נתניהו נאום אבו מאזן 

 

 

נאום בנימין נתניהו
אני גאה מאוד להיות כאן היום ולהתחיל את המאמץ המשותף להשיג שלום מתמשך בין ישראלים ופלסטינים. אני רוצה להודות לך, הנשיא אובמה, על מאמציך הבלתי פוסקים לחדש את המסע לשלום. אני רוצה להודות למזכירת המדינה הילרי קלינטון, לסנטור מיטשל, לחברים הרבים בממשל אובמה, ולטוני בלייר, שכולם עבדו קשה מאוד כדי להביא את הישראלים והפלסטינים יחדיו לכאן היום. אני גם רוצה להודות לנשיא מובארק ולמלך עבדאללה על תמיכתם המסורה והמשמעותית בקידום השלום, הביטחון והיציבות ברחבי האזור. אני מעריך עמוקות את הנוכחות שלכם כאן היום.

 

אני פותח עם המילה העברית 'שלום'. המטרה שלנו היא שלום. המטרה שלנו היא לכונן שלום יציב ומתמשך בין הישראלים והפלסטינים. אנו לא מחפשים הפוגה קצרה בין שתי מלחמות. אנחנו לא מחפשים נקודת מנוחה זמנית בין התפרצויות של טרור. אנו מחפשים שלום שיביא לסיום הקונפליקט בינינו אחת ולתמיד. אנו מחפשים שלום שיימשך דורות – בדור שלנו, בדור של הילדים שלנו ובדור אחריו. זהו השלום שהעם שלי רצה מאז ומתמיד. זהו השלום שכל העמים שלנו שואפים אליו. זהו השלום שמגיע להם. שלום מתמשך הוא שלום בין עמים – בין ישראלים ופלסטינים. עלינו ללמוד לחיות יחדיו, לחיות אחד ליד השני ואחד יחד עם השני. אולם כל שלום מתחיל עם מנהיגים.

 

הנשיא עבאס, אתה הוא שותפי לשלום. וזה תלוי בנו, בעזרת ידידינו, להביא לסיום את הקונפליקט המתמשך בין העמים שלנו ולאפשר להם התחלה חדשה. העם היהודי אינו זר לארץ האבות שלנו, אולם אנו מכירים בכך שעם נוסף חולק ארץ זו יחד עמנו.

 

הגעתי לכאן היום למצוא פשרה היסטורית שתאפשר לשני העמים שלנו לחיות בשלום, בביטחון ובכבוד. אני מייצג את ישראל כל חיי, אבל לא הגעתי לכאן היום כדי להבהיר טיעון. הגעתי לכאן היום לעשות שלום. לא הגעתי לכאן היום כדי לשחק במשחק האשמות, בו אפילו המנצחים מפסידים. כולם מפסידים אם אין שלום. הגעתי לכאן להשיג שלום שיניב תועלת ממושכת. לא הגעתי לכאן למצוא תירוצים או כדי לתרץ אותם. באתי לכאן למצוא פתרונות.

 

אני מכיר את ההיסטוריה של הקונפליקט שלנו וההקרבות שנעשו. אני מכיר את השכול שהנו מנת חלקן של משפחות כה רבות שאיבדו את יקיריהם. רק אתמול ארבעה ישראלים, לרבות אישה הרה ואישה נוספת, אם לשישה, נרצחו באכזריות על-ידי מחבלים. ולפני שעתיים, התרחש פיגוע נוסף. ותודה לאל, איש לא נהרג. אני לא אתן לטרוריסטים לחסום את דרכנו לשלום, אולם אירועים אלו מבהירים שוב כי השלום חייב להיות מעוגן בביטחון.

 

אני מוכן ללכת בדרך המובילה לשלום, משום שאני יודע מה תהיה משמעותו של שלום עבור ילדינו ונכדינו. אני יודע שהיא תכלול התחלה חדשה שתוכל להציע הזדמנויות לישראלים, לפלסטינים ועבור העמים – כל העמים – החיים באזור המזרח התיכון, ומחוץ לו. אני מאמין כי תהיה לכך השפעה על העולם כולו.

 

אני רואה מה תקופה של רגיעה יצרה בערים הפלסטיניות רמאללה, ג'נין, בכל רחבי הגדה המערבית – פריחה כלכלית גדולה. ושלום אמיתי יכול להפוך תקופה זו של שגשוג לעידן של קדמה ותקווה. אם נעבוד יחדיו, אנו נוכל לנצל את היתרונות הרבים שמציע המיקום שלנו תחת השמש. אנו ממוקמים בפרשת הדרכים בין שלוש מדינות, בפרשת הדרכים של ההיסטוריה ובפרשת הדרכים של העתיד. הגיאוגרפיה שלנו, ההיסטוריה שלנו, התרבות שלנו, האקלים שלנו, הכישרונות של אנשינו יוכלו להשתחרר וליצור הזדמנויות יוצאות דופן בתחומי התיירות, המסחר, האנרגיה, המים ועוד.

 

אולם על שלום חובה גם להגן מפני אויביו. אנו רוצים שקו האופק של הגדה המערבית יהיה זרוע במגדלי מגורים - לא בטילים. אנו רוצים שהדרכים של הגדה יובילו סוחרים - ולא טרוריסטים. וזוהי לא שאיפה תיאורטית עבור העמים שלנו. יצאנו מלבנון, וקיבלו טרור. יצאנו מעזה, ושנית קיבלו טרור שנית. אנו רוצים לוודא כי השטחים שאנו נוותר עליהם לא יהפכו למובלעת טרור שלישית במרכז ישראל, המושפעת על-ידי איראן, ומכוונת גם נגד כל אחד מהיושבים כאן על במה זו.

 

זו הסיבה שהשלום מחייב סידורי ביטחון שיכולים לעמוד במבחן הזמן ובאתגרים בהם יפגשו, גדולים וקטנים. אל לנו לתת להבדלים בינינו לכבול אותנו. עלינו לכוון את האומץ והחשיבה שלנו לעבר ההחלטות ההיסטוריות שמצפות לנו. כיום ישנם ספקנים רבים. דבר אחד שאין בו מחסור, אדוני הנשיא, הוא בספקנים. זהו דבר שמוכר לך עד מאוד, שמוכר לכולנו הנמצאים בעמדת מנהיגות. אני מאמין שישנן סיבות רבות לספקנות, אולם אין לי ספק שהשלום אפשרי.

 

הנשיא עבאס, אנו לא יכולים למחוק את העבר, אולם ביכולותינו לשנות את העתיד. לפני אלפי שנים, באותן הגבעות בהן מתגוררים כיום פלסטינים וישראלים, חזו הנביא ישעיהו ונביאים אחרים מבני עמי עתיד של שלום עבור האנושות כולה. מי ייתן שהיום יהיה צעד משמעותי במאמץ שלנו לממש חזון עתיק זה למען עתיד טוב יותר.

 

חזור למעלה
נאום אבו מאזן
הייתי רוצה להתחיל בלהודות לנשיא אובמה על הזמנתו לארח אותנו כאן היום לרגל השקת המשא ומתן להשגת הסכם שלום פלסטיני-ישראלי המקיף את כל הסוגיות המרכזיות בתוך שנה, בהתאם לחוק הבינלאומי.

 

בעוד אנו מתקדמים לעבר השקת המשא ומתן מחר, אנו מכירים בקשיים, באתגרים והמכשולים העומדים בפנינו. אולם אנו מבטיחים לכם, בשם החזית לשחרור פלסטין, כי אנו נסתמך על שנים של ניסיון במשא ומתן ונפיק תועלת מהלקחים שנלמדו כי להפוך את השיחות האלו להצלחה.

 

אנו מצהירים שנית על כוונתו לממש את כל ההתחייבויות שלנו, ואנו קוראים לישראלים לממש את ההתחייבויות שלהם, לרבות הקפאת הבנייה בהתנחלויות - שאינה מהווה תנאי מוקדם אלא קריאה ליישום התחייבות שהוסכם עליה, והסרת הסגר והמחסומים המונעים חופש תנועה, לרבות המצור.

 

אנו לא נחסוך במאמצים כדי להבטיח שהמשא ומתן הנוכחי ישיג את מטרותיו ויעדיו בסוגיות השונות: ירושלים, הפליטים, ההתנחלויות, אבטחת גבולות, מים וכמו גם, השחרור של כל אסירינו – על מנת להגיע לשלום. עמי המזרח התיכון מעוניינים בשלום שישיג חירות, עצמאות וצדק לעם הפלסטיני בארצו ובמולדתו ובמדינות אחרות – לאחר שסבל במשך עשרות שנים. אנו מעוניינים בשלום שיתקן את אי-הצדק ההיסטורי שנגרם על-ידי הנכבה של 1948, ובשלום שיביא ביטחון לעמנו ולעם ישראל. אנו רוצים גם שלום שיביא את שני העמים לעידן בו יוכלו ליהנות אך ורק משלום, מיציבות ומשגשוג.

 

הנחישות שלנו נובעת במידה רבה מכוח הרצון שלך, אדוני הנשיא, והדחף איתו סחפת את העולם כולו מהיום בו נכנסת לתפקיד, כדי להביא את שני הצדדים לדרך המובילה לשלום. וזו גם הרוח שייצגו מזכירת המדינה הילרי קלינטון וסנטור ג'ורג' מיטשל וצוותו. הנוכחות של הנשיא מובארק והוד מלכותו המלך עבדאללה מהווה הוכחה נוספת למחויבותם המשמעותית, כאשר מצרים וירדן משחקות תפקיד משמעותי בקידום תהליך השלום. תרומתם האפקטיבית באה לידי ביטוי גם ביוזמת השלום הערבית, שזוכה לתמיכה מלאה מצד כל המדינות הערביות וכן מכלל המדינות המוסלמיות.

 

יוזמה זו מהווה הזדמנות כנה להשגת שלום צודק ומקיף בכלל האפיקים במזרח התיכון, כולל באפיק הסורי-ישראלי והלבנוני-ישראלי. הנוכחות היום של שליח הקוורטט, טוני בלייר, הנה הסימן המשמעותי מכל, במיוחד מאחר שהוא היה מעורב באופן אישי ברשות הפלסטינית ובמאמצים להקמת מדינה פלסטינית במשך שנים רבות.

 

רבותיי, הגיעה השעה לעשות שלום וזהו הזמן לסיים את הכיבוש שהחל ב-1967, ועבור העם הפלסטיני להשיג חירות, צדק ועצמאות. זו השעה לכונן מדינה פלסטינית עצמאית, לצד מדינת ישראל. זהו הזמן לשים סוף לקונפליקט במזרח התיכון.

 

העם הפלסטיני, שמתעקש על זכויותיו ועל חירותו ועצמאותו, זקוק נואשות לצדק, לביטחון ולשלום, משום שהוא קורבן, זה שנפגע יותר מכל מהאלימות. וזה שולח מסר לשכנינו, הישראלים, ולעולם כולו על רצוננו בהצלחת המשא ומתן ובהשגת שלום מתמשך מוקדם ככל האפשר.

 

ברוח זו, אנו נעבוד יחדיו כדי שהשיחות האלו יצליחו. וברוח זו, אנו בטוחים כי מסוגלים להגשים את המשימה ההיסטורית שלנו - לכונן שלום בארץ השלום.

 

מר נתניהו, מה שקרה אתמול ומה שקרה היום ראוי לגינוי. אנחנו לא מעוניינים בשפיכת דמים, ולו טיפה אחת, מצד הישראלים והפלסטינים. אנחנו רוצים כי העמים בשתי המדינות יוכלו לנהל חיים רגילים. אנחנו רוצים שהם יוכלו לחיות כשכנים וכשותפים לנצח. מי ייתן שנחתום על הסכם, הסכם סופי, למען השלום, ונשים קץ לתקופה ארוכה של מאבק אחת ולתמיד.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עם הפנים לשלום
צילום: AFP
עם אובמה. מוקירים תודה
צילום: AP
מומלצים