שתף קטע נבחר

חדש בברלין של מטה: סיור בתי שימוש ואסלות

מדריכת טיולים שמאסה באתרים הנדושים מציעה סיור בתאי השירותים המפורסמים ביותר בעיר. עניין אמיתי או גימיק מסריח?

עבור רבים מהתיירים שכבר מאסו בסיורים בין אנדרטאות, גני חיות או מבנים היסטוריים שונים, ישנה כעת חלופה חדשה לגמרי בברלין: סיור בבתי השימוש הציבוריים של העיר, בהדרכתה הנאמנה של מדריכת הטיולים אן האסה, המובילה את התיירים אל מחוץ למסלולים הנדושים.

 

הרעיון צץ במוחה של האסה כשנכחה בוועידה של מדריכי טיולים בברלין, שכונסה תחת הכותרת "נווה מדבר של שלווה". "עמיתיי למקצוע לוקחים את התיירים שלהם לפארקים או לכנסיות", סיפרה. "רציתי לנפץ את הטאבו, ולהציג בפניי התיירים את ההיסטוריה של ההיגיינה הברלינאית ואת תרבות חדרי הנוחיות שלה".


סיור בתי-שימוש: הרוח האמיתית של ברלין (ארכיון: visual photos) 

 

קבוצות התיירים המפקידות את גורלן בידיה של מובלות אל בתי הנוחיות של העיר, ומאזינות להסברים על אודות תולדותיהן של מערכות הביוב העירוניות, החל מימי קדם ועד ימינו. בנוסף, מוצגות בפניהן אסלות שונות, ישנות ופרימיטיביות או חדשניות ומשוכללות.

 

נקודות השיא של הסיור כוללות הצצה ל"בית כבוד" שנבנה בסוף המאה ה-19 וסקירה

של בית הכיסא המשוחזר של הקייזר המפורסם בפוטסדאמר פלאץ. לשם ההשוואה, התיירים זוכים להצצה לבית שימוש יפני אוטומטי, שעלותו היא "כשל מכונית קטנה".

 

לדברי האסה, יש ביקוש רב לסיורים מסוג זה, בייחוד מצד קבוצות ומועדונים חברתיים שונים, וגם מצד "מומחים" שונים בנושא. היא סיפרה כי בתחילה, כשאנשים שומעים על "סיור בתי השימוש" מורמות גבות רבות, "אך לבסוף אנשים מופתעים מהעובדות המעניינות שהם מגלים במהלכו".

 

כמו כן, הוסיפה מדריכת הטיולים החדשנית, כי הסיור נועד גם לעורר מודעות למחסור בבתי השימוש הציבוריים ברחבי ברלין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כולם מוזמנים לסיור האסלות (אילוסטרציה)
צילום: דודי כהן
מומלצים