שתף קטע נבחר

גוגל תשלם 8.5 מ' דולר כפיצוי על פגיעה בפרטיות

ענקית החיפוש הגיעה להסכם עם תובעיה במסגרת הפגיעה במשתמשי Buzz. על אף הצטדקות החברה, ארגון לזכויות גולשים משיק קמפיין חריף הקורא למנוע מהחברה מלעקוב אחר הרגלי הגולשים

גוגל צפויה לשלם 8.5 מיליון דולרים כפיצוי על הפגיעה שביצעה בפרטיות משתמשי גוגל Buzz. הסכם הפיצויים הושג במסגרת עסקת טיעון בתביעה קבוצתית שהוגשה נגד ענקית החיפוש, כך דיווח בסוף השבוע אתר PcWorld.

ההסכם הוגש ביום שישי לבית הדין המחוזי בסן-חוזה, קליפורניה. כספי הפיצוי שתשלם החברה ישמשו למימון קבוצות שעוסקות בהגנת פרטיות משתמשים., ולמימון הוצאות המשפט.


מקור התביעה ברשת החברתית של גוגל, אשר הושקה בפברואר השנה וגררה תרעומת מצד משתמשים רבים על שהפירה את פרטיותם. השירות חשף את רשימת אנשי הקשר של משתמשי ג'ימייל ללא הודעה מראש או בקשת אישור.

 

גוגל: תמיד היינו שקופים

גוגל הותקפה על ידי רגולטורים, ארגונים שעוסקים בזכויות הגולשים ועל ידי המשתמשים עצמם – מה שהוביל תוך זמן קצר, לתביעות כנגדה. התביעות האמורות אוחדו לתביעה קבוצתית בודדת, אשר במסגרתה הושג ההסכם האחרון.

 

"תמיד היינו שקופים לחלוטין עבור משתמשי Buzz ויתר השירותים המקוונים שלנו, ונמשיך לעבוד תוך שיתוף פעולה עם הגולשים כדי ליצור את חוויית השימוש הטובה ביותר", נמסר מגוגל.

 

על אף הצהרת גוגל, יש כאלה שסבורים אחרת. השבוע הושק קמפיין חדש נגד גוגל, אשר מתבסס על דרישת ארגון Consumer Watchdog לצמצם את איסוף המידע האישי שמבצעת ענקית האינטרנט. הקמפיין מציג את אריק שמידט, מנכ"ל החברה, כרשע שמחלק גלידה חינם לילדים, המייצגים את המשתמשים - ומסביר בחיוך מרושע ש"אין דבר כזה גלידה חינם".

 

 

הארגון הוא גוף שפועל לזכויות הגולשים, ובמרכז הקמפיין עומדת דרישתו לבנות רשימת "אל תעקבו אחרי" (Do Not Track Me) לאומית, אשר תפעל בדומה לרשימת "אל תתקשרו אלי" – רשימה אמריקאית של אזרחים שלא מעוניינים לקבל פרסומות בטלפון, ושהפרתה מהווה עבירה על חוקי ספאם.

 

מטרת הרשימה היא לצמצם את יכולתה של גוגל לעקוב אחר משתמשיה, הרגלי הגלישה והצריכה שלהם.

 

חקירות ברחבי העולם

גוגל ניזונה ממידע פרטי, אשר מועבר למפרסמים ולגורמים אחרים – ומתוך כך, החברה הסתבכה במספר תביעות לאור מקרי חדירה לפרטיות. המקרה האחרון היה חשיפת איסוף תעבורת הרשת שביצעו ניידות הצילום של החברה ביותר משלושים מדינות. הניידות אספו מידע אישי מרשתות WIFI פתוחות, אשר נשמר אצל גוגל.

 

לטענת החברה, האיסוף בוצע בטעות - ועתה שוקלים רגולטורים ברחבי העולם להתייחס לפעולת גוגלכעבירה פלילית. ניידות Street View זכו לביקורת קשה גם על פעולתן הגלויה - צילום רחובות העולם.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים