שתף קטע נבחר

מינוי גלנט אושר ל-3 שנים; ברק: ראיתם מה קרה

השרים הצביעו בעד מינוי אלוף פיקוד הדרום לרמטכ"ל הבא, אבל שר הביטחון עסוק עדיין בכהונת הרמטכ"ל היוצא. לפני שאושרה הצעתו לקצר את הכהונה הרשמית של רמטכ"ל בחזרה ל-3 שנים, הזכיר ברק את הסערה שפרצה כשהחליט לא להאריך בשנה את כהונת אשכנזי - היחיד שמונה מראש ל-4 שנים

הממשלה אישרה בצהריים (יום א') באופן רשמי את מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, וקבעה כי מעתה יכהן הרמטכ"ל שלוש שנים בלבד בתפקיד, עם אופציה להארכה של שנה נוספת, כפי שהיה עד למינוי הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי.

 

הממשלה אישרה את מינויו של גלנט כמעט פה-אחד, כשרק השר מיכאל איתן הצביע נגד. איתן נימק את התנגדותו בפרשת הקרקעות במושב עמיקם שבה מעורב גלנט, אף שנציגי היועץ המשפטי לממשלה שהשתתפו בדיון הציגו חוות דעת לפיהן מדובר בסכסוך שכנים, ואי אפשר לקבוע כי מדובר במעשה לא-חוקי. השר משה (בוגי יעלון) יצא מהדיון על מינוי הרמטכ"ל, ולא השתתף בו.

 

מוקדם יותר הבוקר התברר סופית מועד כניסתו של גלנט לתפקיד, אחרי שהרמטכ"ל המכהן אשכנזי הבהיר שיישאר בתפקידו עד לתום תקופת כהונתו - בעוד כחצי שנה.

 

במהלך ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "גלנט הוכיח את עצמו ב-32 שנות שירות בקו הקדמי של צה"ל כלוחם אמיץ, קצין מצטיין ומפקד שקול ואחראי בקרב". נתניהו לא שכח לשבח גם את האיש שאותו יחליף גלנט בתפקיד, ואמר כי "הוא ממשיך מסורת של מסירות ומצוינות שמותיר הרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי". נתניהו ביקש להודות לשניהם.

 

ברק: 1+3 עבד למופת, למה לא לחזור לזה?

לפני אישור מינויו של גלנט התקיים בממשלה ויכוח סביב הצעת שר הביטחון, אהוד ברק, לקצר את כהונתו הרשמית של הרמטכ"ל לשלוש שנים בלבד (עם אפשרות להארכה בשנה נוספת, שבעבר התממשה כמעט תמיד) במקום ארבע שנים שאליהן ימונה מראש. ההצעה אושרה, לא לפני התנגדויות שהעלו שרים בראשות בני בגין ויובל שטייניץ. השניים האחרונים גם הצביעו נגדה.

 

ברק הסביר לשרים את רצונו לקצוב את כהונת הרמטכ"ל: "58 שנים השלוש פלוס אחת עבד למופת. אין סיבה לא לחזור לזה. הרמטכ"לים היו תמיד עצמאיים, עכשיו היה ארבע שנים - וראיתם מה קרה". בדבריו רמז לסערה שהתחוללה כשהחליט שלא להאריך את כהונת אשכנזי בשנה נוספת.

 

עם זאת ברק הדגיש כי "אשכנזי ראוי להערכה רבה על פועלו בכל הקשור לשיקומו של צה"ל לאחר מלחמת לבנון השנייה, כשבין היתר הוביל בצבא תנופת אימונים בסדיר ובמילואים, והנהיג את החזרה ליסודות המקצוע הצבאי, כמו גם השבת תחושת המסוגלות לכוחות". הוא הדגיש כי לצדו של אשכנזי פעל מטה איכותי ומקצועי, וכי כל המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל היו ראויים ומוכשרים.

 

אשכנזי: כולנו נעזור לגלנט

על גלנט אמר ברק כי הוא "מפקד בעל אומץ לב יוצא דופן ורקורד מוכח בפיקוד והובלת אנשים גם בקשים שבמבחנים". הוא ציין את פועלו לאורך השנים וגם את תפקידו במבצע "עופרת יצוקה" בעזה. 

 

רב-אלוף אשכנזי, ששלהי כהונתו כרמטכ"ל ייזכרו לא מעט בשל פרשת המסמך המזויף שנועד לכאורה לקדם את

מועמדותו של גלנט לתפקיד, אמר הבוקר באירוע לכבודו באור יהודה, שהועבר בשידור חי ב-ynet, כי יסייע לגלנט

"להיכנס לתפקיד בצורה הטובה ביותר, במועד שנקבע, בעוד חצי שנה". עם זאת, אשכנזי הודה כי זוהי "תקופה מאוד לא נעימה", על רקע החקירה בפרשת המסמך.

 

בהתייחס למינויו של גלנט אמר אשכנזי כי "כולנו מברכים אותו ומאחלים לו בהצלחה. המטכ"ל וכולנו נסייע לו להיכנס

לתפקיד בצורה הטובה ביותר, ובחודשים הקרובים נמשיך להוביל את הצבא למוכנות ולשיפור היכולות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף גלנט. "מפקד שקול ואחראי בקרב"
צילום: חיים הורנשטיין
רה"מ נתניהו. "גלנט הוכיח את עצמו"
צילום: רויטרס
מומלצים