שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כך אתם עלולים לאבד את המשמורת על ילדיכם

  "בניגוד למה שהורים רבים חושבים ומאמינים, לא מדובר רק במעשים בוטים ועברייניים כמו ניצול מיני והתמכרות לסמים ולאלכוהול", אומרת עו"ד חוה קליין

  זוגות רבים נגררים למאבקים ארוכים ומייגעים, הסובבים סביב המשמורת על ילדיהם. מעטים יודעים שלמרות שבית המשפט הכריע בהסכם הגירושים מי יהיה ההורה שיזכה לגדל את הילדים בביתו, קיימות מספר לא מועט של עילות המאפשרות להורה שממנו ניטלה המשמורת לפנות אל בית המשפט – ולהפוך את ההחלטה על פיה.

   

  עו"ד חוה קליין, המתמחה בדיני משפחה וגירושים, מתארת מספר תרחישים העלולים להניע את בית המשפט להורות על שלילת המשמורת והעברתה להורה השני.

   

  "בניגוד למה שהורים רבים חושבים ומאמינים, לא מדובר רק במעשים בוטים ועברייניים כמו ניצול מיני והתמכרות לסמים ולאלכוהול – שהם ברורים וידועים כמעשים שוללי משמורת", אומרת עו"ד חוה קליין. לדבריה, מדובר במעשים שכל הורה נורמטיבי עשוי למצוא את עצמו עושה מבלי משים, ועלולים לגרום לו לאבד את החזקה היקרה על ילדיו.

   

  מאבק גירושים בישראל אורך כשנתיים בממוצע, ועלותו עשויה להגיע ל-100 אלף שקל. ככל שהמאבק חריף וארוך יותר, כך הוא הופך ליקר וכואב יותר, ומותיר את שני ההורים ואת ילדיהם עם פצעים לכל חייהם.

   

  רוב המתגרשים לא יודעים, שהכרעת בתי המשפט בעניינם איננה סוף פסוק כלל ועיקר, ולאחר תום קרב הגירושים, צפויה להם לעיתים מלחמת התשה ארוכה מצד בן הזוג לשעבר. 

    

  עילות לשלילת משמורת

  • כסאות בטיחות – אי התקנת כסאות בטיחות לילדים בעת נסיעה ברכב מהווה עבירה על חוקי התעבורה. הורה שלא רותם את ילדיו לכסאות בטיחות כחוק עלול למצוא את עצמו מתמודד בבית המשפט. כך גם הורה המתיר לילד מתחת לגיל תשע לחצות את הכביש לבדו, אפילו אם מדובר בשילוח הילד לחצות מעבר חציה באור ירוק. שתי פעולות אלה מהוות עבירה על החוק, למרות שרבות מהמשפחות בישראל אינן מקפידות עליהן. הואיל ומדובר במעשים המעמידים את ביטחון ושלום הילד במבחן קשה – תיעודם והבאתם בפני בית המשפט עלול לשכנע את בית המשפט להורות על שלילת משמורת מהורה.

   

  • הזנחת המחויבויות הלימודיות של הילד - ההורה המשמורן לא רק אחראי לגדל את הילדים, אלא גם אחראי על חינוכם. ירידה בהישגים הלימודיים של הילדים לעומת שנים עברו עלולה להצביע על הזנחת חינוכו של הילד ולגרום לבית המשפט להורות על החלפת המשמורת.

   

  • השארת הילד מתחת לגיל שש לבדו בבית, ללא השגחת מבוגר – משפחות חד הוריות רבות חוות מאבק הישרדות כלכלי קשה ומתמשך. הורים רבים מוצאים פתרון בהשארת הילדים בהשגחת אחיהם הגדולים. עו"ד קליין אומרת שמעשה זה אסור ואף פלילי, אבל כמעט אף הורה בו נתקלה לא יודע שמדובר במעשה הזנחה, שעלול לשכנע את בית המשפט שההורה המשמורן אינו ממלא את חובותיו כלפי הילד. אם יוכח בבית המשפט שההורה המשמורן השאיר את ילדיו פרקי זמן ארוכים ויומיומיים ללא השגחת מבוגר, הוא עלול לאבד את המשמורת לתמיד ואף לעמוד לדין פלילי.

   

  • השארת הילד לבדו ברכב, ללא השגחת מבוגר – סיפורים טרגיים לא מועטים פורסמו בשנים האחרונות על ילדים שהושארו ברכב חונה ומתו. השארת ילד לבד ברכב ומתן אפשרות לילד מתחת לגיל 14 להשתמש לבדו במעלית מהווים סיכון חריף לשלום הילד ועלולים לשכנע את בית המשפט להורות על שלילת המשמורת.

   

  • ריבוי בני זוג אקראיים - עו"ד קליין מציינת שלא מדובר פה על איסור להחלפת בני זוג, כל עוד הדבר לא נחשף לעיני הילדים. כשהילדים נחשפים אל בני זוג רבים וארעיים המגיעים לבית, עלול בית המשפט להתרשם שמדובר בסביבה שלילית לגידול ילדים, לפגיעה באמון הילד בהורה ובתחושת ארעיות וחוסר ביטחון המוקרנות לילד. מומלץ לא לחשוף מוקדם מדי את הזוגיות החדשה של ההורה אל הילד, אלא רק כשהזוגיות עולה על פסים קבועים ובטוחים. הורה שיביא ראיות לבית המשפט לריבוי בני זוג אליו נחשפים ילדיו, עשוי לזכות במשמורת עליהם.

   

  • חזרה לטיפול נפשי או פסיכיאטרי אצל הילד או ההורה – ילדים רבים נצרכים בשלב כזה או אחר של ילדותם לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. שכיחות התופעה גבוהה וקשורה בין השאר לשכיחותן של הפרעות הריכוז והלמידה, כשתרופות נפוצות לטיפול בהן, כמו ריטלין, חייבות מרשם רופא פסיכיאטרי. אם חלה נסיגה נפשית של הילד, המצדיקה חידוש של טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי, הדבר עלול להוות טיעון עבור ההורה שלא מחזיק בילד, בבואו אל בית המשפט בבקשה לשינוי משמורת. בית המשפט ישקול כמובן את הדברים בשילוב עם חוות דעת מקצועיות, שיקבעו אם הנסיגה הנפשית קרתה בשל בעייה הנובעת מהתנהגות ההורה המשמורן. כך גם ככל שחל שינוי במצבו הנפשי של ההורה המשמורן, והוא שב לטיפול נפשי כלשהו, הדבר יכול לשמש מיד עילה להוצאת הילדים ממשמורתו, על מנת לשמור על יציבות חייהם.

   

  • פער כלכלי משמעותי – אם מתקיים פער כלכלי משמעותי בין ההורים הגרושים, ובן הזוג הפחות מבוסס סובל ממחסור בולט ועוני, הדבר עלול לגרום להעברה יזומה של הילד אל ההורה בעל האמצעים. נטייתו של בית המשפט להעביר את הילדים במקרים שכאלה נובעת מהסברה שחיי עוני פוגעים ברמת ההתפתחות והחינוך לה זוכים הילדים.

   

  • חשיפת הילד לתכני "מבוגרים" – לא מדובר דווקא בתכנים פורנוגרפיים, חלילה, המצדיקים העברה דחופה של הילד למשמורת ההורה השני, אלא לחשיפה לתכנים תמימים בהרבה. לדברי עו"ד קליין, הכוונה לחריגה ממגבלות הגיל המצויינות בפתיחת תוכניות המשודרת בשעות הצפייה לילדים, וזו יכולה להיות גם תוכנית כמו הסדרה "עספור". עו"ד קליין מציעה לגרושים להתייחס לציון גיל הצפייה בתוכנית כאל הוראה מחייבת.

   

  • הזנחה בריאותית - מדובר בהזנחה לאו דווקא "פושעת", אלא הזנחה "לייט" כמו דילוג על טיפולי שיניים תקופתיים, או אי מתן חיסונים במועד. הסברים להזנחה זו לא מתקבלים על ידי בית המשפט בעין יפה.

   

  • היעדרות יומיומית מהבית – בדיוני משמורת מעניקים השופטים משמעות לא מבוטלת לנוכחות ההורית בבית. היעדרות ממושכת ויומיומית של ההורה המשמורן, לעומת פניוּת ונוכחוּת של ההורה השני בביתו – עשויה לשכנע את בית המשפט להורות על החלפת משמורת. הדבר כרוך כמובן בבדיקות נוספות של מסוגלות הורית, אבל זה עדיין מרכיב מהותי.

   

  • כפיית אורח חיים דתי או חילוני על הילד – כל ההורים כופים למעשה את אורח חייהם על הילד, ואין בכך דבר המנוגד לחוק. למרות זאת, הגיעו אל בתי המשפט בישראל מספר סוגיות בהן ההורה המשמורן חזר בתשובה, והדבר יצר מתיחויות עם הילדים. כך למשל, הורה לפני כשנה בית המשפט לעינייני משפחה על העברת ילד למשמורת אביו, לאחר שאמו, שחזרה בתשובה, סירבה לאשר לו להירשם לחטיבת ביניים חילונית. כתוצאה מסירובה של האם, הילד לא התייצב ללימודים עם פתיחת שנת הלימודים, והדבר נרשם כעבירה של ההורים על חוק חינוך חובה – עבירה על החוק הפלילי. האב פנה לבית המשפט שיורה לאם להסכים להרשמת הבן לחטיבת הביניים החילונית. בית המשפט הורה על העברה מיידית של הילד למשמורת האב והעברת הילד למסגרת החינוכית החילונית – מהטעם שבגילו של הנער, הוא כבר רשאי להחליט על גורלו.

   

  לדברי עו"ד קליין, השאננות השורה על אבות ואמהות לאחר חתימת הסכם הגירושים עלולה לעלות להם באובדן כואב ומצער של המשמורת על ילדיהם, בשל חריגה לא מודעת מהתנהגות המוגדרת על ידי הרשויות כפוגענית כלפי הילדים.

   


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  להקפיד על תכנים מתאימים לגיל
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עו"ד חוה קליין
  צילום: אורן אליאס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים