שתף קטע נבחר

מלך בחריין: ניסיון ההפיכה השיעי - "סוג של טרור"

חברי התארגנות שיעית נעצרו באשמת פעילות טרור וניסיון הפיכה נגד בית המלוכה הסוני של בחריין. "המסיתים לא חשבו על תוצאות מעשיהם", ציין המלך בעקבות המעצרים. לדבריו, מעתה יחול פיקוח על המסגדים במדינה

מלך בחריין מגיב לניסיון ההפיכה בארצו. "האירועים האלימים אליהם היינו עדים לאחרונה הם סוג של טרור", כך אמר אתמול (א') המלך חמד בן-עיסא אל-ח'ליפה. בממלכה הקטנה השוכנת במפרץ הפרסי, בין איראן, סעודיה וקטאר, מתחילים לעכל את החדשות המרעישות משבת, לפיהן כמעט ובוצעה הפיכה נגד בית המלוכה הסוני על-ידי התארגנות שיעית.

 

בשבת דיווחו כלי התקשורת במדינה על מעצרם של 25 פעילים שיעים באשמת פעילות טרור וניסיון להפיל את הממשלה בבחריין. הנאשמים הם חלק מקבוצה של כ-250 פעילים שיעים שנעצרו בשבועות האחרונים בבחריין, בעקבות גל הפגנות של ארגוני אופוזיציה שיעים נגד שלטון משפחת המלוכה הסונית.

 

 

"האירועים האלימים שאירעו בממלכה השקטה והבטוחה שלנו בתקופה האחרונה הם סוג של מלחמת אחים, תוקפנות וטרור. זהו דבר פסול, אסור וזר לעם הבחרייני", אמר המלך אל ח'ליפה בנאום מיוחד שנשא הערב. "אלה שהסיתו נגדה (נגד בחריין) לא חשבו על תוצאות מעשיהם, ולא חשו כי הם פוגעים בעצמם במקום להטיב עם מולדתם ועם משפחתם באמצעות פרנסה ראויה. עקבנו אחרי הפעולות הללו, וננקוט בכל הצעדים החוקיים הדרושים נגד מבצעיהן", הוא הוסיף.

 

במקביל פרסמה הערב רשת הטלוויזיה של בחריין את תמונותיהם של 23 חשודים, מהם שניים הנמצאים מחוץ לגבולות המדינה. חברי ההתארגנות, אנשי קבוצות שיעיות אופוזיציוניות שונות, חשודים כי תכננו להפיל את בית המלוכה הסוני במדינה וכן להסית, לזרוע מידע מוטעה ולחבל בה בדרכים שונות. על-פי החשד, הרשת קיבלה מימון מגורמי חוץ שונים.


תמונות העצורים השיעים (צילום: AFP)

 

מלך בחריין אף ציין בנאומו כי מעתה יהיו המסגדים במדינה נתונים תחת פיקוח. "הורינו לפעול לביצוע תכנית משולבת לרפורמה דתית, לטיפול במסגדים ולקירוב בין הסונים לשיעים", הוא אמר.

 

איש, יש לציין, אינו מפנה כרגע אצבע מאשימה כלפי איראן - אולם נוכח העובדה

כי בממלכה הקטנה שולט מיעוט סוני על רוב של כ-70% שיעים, ובשל קרבתה הגדולה לאיראן - סביר להניח שזה רק עניין של זמן, גם אם ספק שיימצאו הוכחות ישירות להאשמה שכזו.

 

רושם זה אינו מגיע בחלל ריק. בחלק ניכר מהנסיכויות במפרץ הפרסי קיים חשש גדול מאיראן וממעורבותה באזור. לפני מספר חודשים השווה שר החוץ של איחוד האמירויות הערביות, השייח' עבדאללה בן זאיד, בין הכיבוש האיראני של שלושה איים במפרץ הפרסי השייכים לארצו, לבין זה של ישראל.

 

כמו כן, נקשר שמה של איראן במאבק הירושה המתחולל באמירות "ראס אל-ח'ימה" באיחוד האמירויות. במקביל, הודיעה לאחרונה בחריין כי לא תאפשר לצבא ארצות הברית לתקוף את איראן משטחה - עדות נוספת לחשש ממנה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלך בחריין, חמד בן עיסא אל ח'ליפה
צילום: איי פי
מומלצים