שתף קטע נבחר

סקר: מי בעד תאריך עברי?

מרבית הישראלים מצדדים בשימוש בתאריך העברי במרחב הציבורי מדינה, כך עולה מסקר ynet-גשר לחג ו-75% רואים בראש השנה היהודי חג חשוב ממקבילו האזרחי. ואיזה יום עדיף לציון רצח רבין - התאריך העברי או ה-4 בנובמבר?

רוב הישראלים היו רוצים לראות את הפעילות הממלכתית בארץ מתנהלת על פי לוח השנה העברי. מסקר ynet ועמותת "גשר" לקראת ראש השנה עולה כי על אף שרוב הציבור אינו משתמש ביומיום בתאריכים עבריים 59.2% חושבים שצריך להכניס את לוח השנה העברי לכל הפעילויות הציבוריות והממלכתיות, מאחר שהדבר מייחד אותנו כמדינת העם היהודי. רק 40.8% סבורים שכדי להיחשב חלק מהעולם יש להיצמד ללוח התאריכים האזרחי.

 

סקר ynet-גשר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 503 מרואיינים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישובים היהודיים במדינת ישראל. טעות הדגימה המרבית:4.4% ±.

 

מהסקר עולה עוד כי על אף שלפעמים לוח השנה העברי כמעט שאינו בשימוש (כחמישית מהחילונים אף

 פעם אינם משתמשים בו), בכל זאת היהודים בארץ חשים כלפיו חיבה יתרה. עבור 73.2% ראש השנה היהודי הוא ציון תחילת השנה המשמעותי.

 

בקרב כמחצית מהציבור (52.3%) היומן האלקטרוני אינו מסונכרן גם עבור חודשים עבריים, אבל אצל כחמישית (23.5%) כן, וכרבע (24.2%) היו שמחים לעשות זאת, רק שאין להם מושג איך.

מרבית הציבור משתמש בתאריכים עבריים רק בימי שמחה וצער.

52.9% משתמשים בו רק בחגים וכחמישית (19.9%)משתמשים בו באזכרות ובהלוויות . רק אצל 12.4% השימוש בו הוא יומיומי.

עוד עולה מהסקר כי כשליש (30.7%) מהציבור קורא להתאים את החופש הגדול ללוח השנה העברי, על מנת שלא יסתיים קרוב מדי לחגים. עם זאת, רוב הציבור (59.2%) מעדיף שלא יגעו לו בלוח השנה וישאירו אותו כמו שהוא.

 

מרבית הציבור (59.5%) גם רוצה ששעון הקיץ ייקבע על פי הלוח הלועזי

בלי שום קשר לתאריך העברי. ומרבית החילונים (83.8%) חושבים שאת רצח רבין יש לציין רק לפי התאריך הלועזי בארבעה בנובמבר ולא בי"ב בחשון.

 

הסקר מראה כי הציבור הדתי נשאר נאמן ללוח השנה העברי גם אם הוא כמעט שאינו בשימוש בציבור החילוני. עבור רוב הציבור הדתי (78.6%) השימוש בתאריכים עבריים יומיומי וכולם (כן,100%) חושבים שצריך להכניס אותו לכל פעילות ממלכתית. והם לא לבד גם כמחצית (50.9%) מהחילונים מסכימים איתם.

 

אילן גאלדור, מראשי תנועת "גשר", אומר בתגובה כי "לקראת ראש השנה אנו רואים בבירור שהחברה בישראל מעוניינת לראות יותר את הלוח העברי בעיקר במרחב הציבורי והממלכתי. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטים ולכן צריך לתת ללוח העברי מקום בהתנהלות הציבורית. החופשות השנתיות כולם הם לפי הלוח העברי ולכן ראוי שגם החופש הגדול יהיה על פי הלוח העברי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוח השנה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
חוגגים לפי תאריך עברי?
צילום: Jupiter
גאלדור. חופש עברי
מומלצים