שתף קטע נבחר

התובע שיכנע: רז-ריסבי הוכרזה כעדה עוינת

ביהמ"ש המחוזי בירושלים נענה לבקשתו השנייה של עו"ד אורי קורב להכריז על מתאמת קשרי החוץ בלשכת אולמרט כעדה עוינת, לאחר שסתרה את העדות שמסרה במשטרה

התביעה במשפט אולמרט הצליחה הפעם לשכנע את השופטים: בית המשפט המחוזי בירושלים קבע בצהריים (יום ג') כי רייצ'ל רז-ריסבי, העדה המרכזית בפרשת "ראשונטורס", היא עדה עוינת - לאחר שמוקדם יותר דחה את בקשת התובע עו"ד אורי קורב להכריז עליה ככזאת.

 

עו"ד קורב הצליח לשכנע את השופטים כי יש סתירות בין הדברים שמסרה רז-ריסבי לחוקרי המשטרה לבין דבריה בבית המשפט. רז-ריסבי הייתה מתאמת קשרי החוץ בלשכתו של אולמרט והואשמה כי הסוותה את המימון הכפול לנסיעותיו לחו"ל.

 

כעת תוכל הפרקליטות לחקור אותה בצורה חופשית ולהדריך אותה בשאלות, בשונה מחקירה ראשית רגילה, בה מוטלות על הפרקליטות מגבלות. בנוסף, ברוב המקרים, לאחר שעד מוכרז כעד עוין, הפרקליטות מגישה לבית המשפט את הודאותיו במשטרה. 


 

רז-ריסבי מימין, אולמרט משמאל. היום בבית המשפט (צילום: גיל יוחנן)

 

הדרמה התחוללה לאחר שהדיון התחדש בתום הפסקת צהריים. עו"ד קורב שאל את העדה איך מומנו נסיעות פרטיות של בני משפחתו של ראש הממשלה לשעבר, הנאשם כי בין 2002 ל-2006 קיבל מימון כפול לנסיעות לחו"ל מארגונים ציבוריים שונים, ובאמצעות הכסף מימן טיסות לבני משפחתו.

 

לאחר שרז-ריסבי השיבה כי אינה יודעת כיצד מומנו הטיסות הפרטיות, הפנה אותה התובע לחקירתה במשטרה, במהלכה אמרה כי הנסיעות של בני המשפחה מומנו מהעודף שנוצר כתוצאה מכך שכמה ארגונים העבירו במקביל מימון לנסיעותיו של אולמרט. עו"ד קורב שאל את רז-ריסבי אם זה לא מסביר כיצד מומנו הנסיעות, והיא השיבה שלא.

 

"לא חושבת שיש תשובה ברורה"

בשלב זה הזכיר עו"ד קורב לעדה כי בחקירתה במשטרה היא אמרה שהיא "מאמינה ששולה (זקן, ראש לשכתו של אולמרט - א.ג) ידעה על העברת העודף לנסיעות הפרטיות". הוא שאל אם זה מזכיר לה משהו ומה היא אומרת על כך, והיא השיבה: "אני לא חושבת שיש תשובה ברורה, אני יודעת שהיא לא הייתה נוכחת בחלק של הנסיעות הפרטיות בפגישה עם ראשונטורס".

 

בעקבות דברים אלו ביקש עו"ד קורב בפעם השנייה היום להכריז עליה כעדה עוינת. הוא טען כי במשטרה אמרה רז-ריסבי כי שולה זקן הייתה נוכחת בפגישה עם אנשי סוכנות הנסיעות ראשונטורס שעסקה בנסיעות הפרטיות - בניגוד למה שאמרה בבית המשפט.

 

השופטים ביקשו מהתובע לשאול את העדה באופן נקודתי על הסוגיות שבהן עלו סתירות, לפני שיחליטו אם להכריז עליה כעדה עוינת. קורב המשיך בחקירתו ואמר לרז-ריסבי שהיא אמרה בבית המשפט שאינה יודעת איך מומנו הנסיעות הפרטיות, "אבל הראיתי לך שבמשטרה אמרת שהן מומנו מהעודף וששולה ידעה כי נכחה בפגישות. מה את אומרת על זה?".

 

על כך השיבה רז-ריסבי: "אפשרי שדיברתי על העודף של הנקודות". לאחר שקורב לחץ עליה וטען כי היא

אינה דוברת אמת, היא ענתה כי אינה יודעת בוודאות איך מומנו הנסיעות של משפחת אולמרט. קורב לא הרפה והקריא לה קטע מחקירתה במשטרה שבו היא אומרת שהעודף מנסיעותיו של אולמרט שימש למימון נסיעות בני משפחתו. על כך היא ענתה: "הייתי בלחץ רב, וכנראה הכנתי להם תשובה שהם רצו לשמוע, אבל אני לא יודעת כעת כיצד הן מומנו". בעקבות דברים אלו ביקש שוב עו"ד קורב להכריז עליה כעדה עוינת - והפעם השופטים נענו לבקשה.

 

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר בעקבות ההחלטה: "לא הייתה כאן שום שיטה, לא הוראות ולא הנחיות. 99% מהדברים שטוענים שהיא אמרה זה לא היא אמרה, אלא השוטרים אמרו או הכניסו דברים לפיה. זה רק טבעי לחשוב שאנשים שעובדים כל כך הרבה שנים ביחד מתייעצים ומעברים מידע ביניהם. יש מרחק רב בין זה לבין התיאוריה שבנתה הפרקליטות על שיטה וחשבון מסתורי שכספים מוזרמים אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רז-ריסבי. עוינת
צילום: גיל יוחנן
צילום: דודי ועקנין
הצליח לשכנע את השופטים. עו"ד קורב
צילום: דודי ועקנין
מומלצים