שתף קטע נבחר

אובמה נגד הרפובליקנים: מעכבים סיוע לעצמאים

הנשיא האמריקני מאשים את הרפובליקנים בכך שהם מעכבים הקלות לבעלי העסקים הקטנים ותמריצים למשק האמריקני, לקראת הבחירות הקרבות לקונגרס: "העם לא שלח אותנו לחשוב על הג'ובים שלנו. הם שלחו אותנו לכאן לחשוב עליהם"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מאשים את הרפובליקנים בכך שהם חוסמים הצבעה בסנאט על נושאים שהם בדרך כלל מסכימים אתם מסיבות פוליטיות, ובכך פוגעים במעמד הביניים בארה"ב.

 

 

במסיבת עיתונאים שקיים היום (ו') בבית הלבן, טען אובמהכי חוקים כלכליים מהסוג שהוא מנסה להעביר בקונגרס ו"נכתבים בדרך כלל במשותף על ידי רפובליקנים ודמוקרטים, תקועים חודשיים בקונגרס ואני לא מבין למה. יש לנו דברים שאנחנו מסכימים עליהם: אנחנו יכולים החודש לתת לכל אמריקני ביטחון והקלות מס. כל אמריקני ירוויח מזה. למה להחזיק את מעמד הביניים בן ערובה?".

 

זו היתה מסיבת עיתונאים השניה בלבד שקיים אובמה בשנת 2010 במטרה לשכנע את הציבור שיש לו תוכנית ודרך להוציא את אמריקה מהמשבר הכלכלי. פחות מחודשיים לפני הבחירות לקונגרס, שיתקיימו ב-2 בנובמבר, כש-60% מהעצמאים (שהם לשון המאזניים במערכות הבחירות) מאוכזבים מנשיאותו, הזהיר אובמה את הציבור: "אם אתם מוכנים לאותה מדיניות שהכניסה אותנו לבור הזה? הרפובליקנים מציעים לכם אותה".

 

לגופו של עניין ציין הנשיא האמריקני ש"תמיד יש הסכמה על פיתוח תשתית כבישים ועל מחקר לפיתוח", אבל הרפובליקנים "חוסמים הכל מסיבות כלכליות". אובמה תקף עוד ואמר: "העם האמריקני לא שלח אותנו לחשוב על הג'ובים שלנו. הם שלחו אותנו לכאן לחשוב עליהם".

 

אובמה התייחס לחבילת הקלות המס המתוכננת, ותמריצים אחרים לרבות קרן הלוואות, שמטרתם לעודד בנקים לספק עד 30 מיליארד דולר לעסקים קטנים, ואמר: "בשבוע הבא אנחנו יכולים להביא לסיום קפאון של חודש ולהעביר חוק לבעלי עסקים קטנים". מטרת התוכנית לשפר את היכולת של בעלי העסקים הקטנים לקבל הלוואות ואת הביטחון שלהם להעסיק עובדים חדשים ובכך לשפר את מצב התעסוקה במשק.

 

חבילת התמריצים היא חלק מתוכנית כוללת שאובמה מנסה לקדם, בהיקף של 180 מיליארד דולר. התוכנית כוללת עוד פיתוח של התשתית התעבורתית של ארה"ב - באמצעות השקעה בכבישים, במסילות ברזל ובנמלי תעופה; הענקת הקלות מס למחקר ופיתוח של עסקים; ופיצוי לחברות שמפתחות טכנולוגיות שייצרו מקומות עבודה לאמריקנים.

 

התוכנית מתגבשת על רקע פקיעתו המתקרבת של חוק שנחקק בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש, ושהעניק הקלות מס לבעלי העסקים הגדולים. אובמה מנסה להעביר בקונגרס חוק חדש שיתן הקלות במס לבודדים המרוויחים פחות מ-200 אלף דולר ולמשפחות המרוויחות פחות מ-250 אלף דולר לשנה.

 

במסיבת העיתונאים הודיע הנשיא, כי החליט למנות את אוסטן גולסבי ליו"ר המועצה הכלכלית המייעצת לבית הלבן, במקומה של כריסטינה רומר, שפרשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים