שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מיהו הכומר ג'ונס, שכמעט הצית את העולם?

  הכומר שברגע האחרון חזר בו מכוונתו לשרוף ספרי קוראן, הסתבך כבר בעבר עם ראש עיר הומוסקסואל וגם עם חקירות שונות בארצות-הברית ובגרמניה. הוא גם הורשע בהתחזות לד"ר

  עד השבוע היתה העיר גיינסוויל ידועה באוניברסיטת פלורידה השוכנת בתחומה, בקבוצת הפוטבול המעולה שלה, בתנינים השורצים בתחומה, שהביאו לה את הכינוי גייטור, ובמשקה הספורט המפורסם - גייטורייד. אבל מהשבוע שעבר היא ידועה דווקא בגלל כומר אוונגליסטי אלמוני, עם שפם בסגנון הקיסרות האוסטרו-הונגרית מראשית המאה העשרים וניצוץ מוזר בעיניים.

   

  טרי ג'ונס נולד בכלל במיזורי וגדל בעיירה כיף ג'יררדו. חבריו לכתה בבית הספר התיכון תיארו אותו כידידותי ומצחיק, אבל שום דבר אינו מצחיק ולא ידידותי באיש הזה, שגרם לסערת ענק בארצות הברית בגלל תוכניתו - שבינתיים חזר ממנה - שריפת ספרי קוראן בכנסיה שלו, ביום שבו אמריקה מציינת את יום השנה התשיעי לפיגועי ה-11 בספטמבר.


  הכומר ג'ונס ליד הכנסיה שלו (צילום: רויטרס)

   

  ג'ונס הפך בין לילה מכומר נידח בכנסיה קטנטונת מפלורידה לדמות שמפחידה את כל העולם. הוא הופיע בחלום הביעותים של אמהות ששלחו את ילדיהן למלחמה באפגניסטן והפחיד אפילו את המפקד האמריקני באפגניסטן, גנרל דייויד פטריוס, שהזהיר כי השריפה עלולה לגרום להרג של חיילים אמריקנים. במקביל, בבירת אפגניסטן קאבול כבר החלו הפגנות נגד הכוחות האמריקנים.

   

  מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, קראה לו לא לשרוף. שר ההגנה, רוברט גייטס, צלצל אליו והתחנן לביטול הטקס הפרובוקטיבי. אפילו שרה פיילין, מציתת שריפות בזכות עצמה, הבינה שהכומר עבר כל גבול והזהירה אותו לא לשרוף.

   

  לא קרא את הקוראן

  האיש הזה הוא פירומן ברישיון מסמכות עליונה, עם יכולת לא מבוטלת ביחסי ציבור. אדם אלמוני שהצית את הלהבה באמצעות "פייסבוק", כשקרא לאנשים ברחבי העולם לשרוף ספרי קוראן ביום השנה לפיגועי 11 בספטמבר. זאת למרות שבראיונות לתקשורת הוא הודה כי לא קרא כלל את הקוראן.


  הפגנה נגד הכומר (צילום: AFP)

   

  ג'ונס הוא בן 58, מנהל מלון שפעל כמיסיונר באירופה במשך 30 שנה, ובסיסו היה כנסיה בקלן בגרמניה שהוא הקים. אבל לפני שלוש שנים החליטו בכנסיה בגרמניה שג'ונס קיצוני מדי וסילקו אותו מתוכם. אתר האינטרנט של "דר שפיגל" דיווח מפי עמיתיו לשעבר שהוא נהיה עם השנים קיצוני יותר ויותר בדרשות שלו נגד מוסלמים. מתפללים התחילו לחשוש שהכנסיה תותקף על ידי מוסלמים והם החליטו לסלקו. ג'ונס ואשתו סילביה התייחסו לעצמם כממונים מטעם אלוהים והם החלו לדרוש מהמתפללים כסף הורו להם לבצע עבודות בחינם.

   

  בשנת 2002 הורשע ג'ונס בבית משפט בקלן בהתחזות לדוקטור, בעוד שלמעשה יש לו תואר כבוד מבית ספר לדת בקליפורניה. הוא יצא בזול - קנס של 3,800 דולר, על-פי דיווח של עיתונים בגרמניה.

   

  הוא שב לארה"ב לפני שלוש שנים, כדי לעמוד בראש כנסיה נוצרית פנדמנטליסטית בגיינסוויל פלורידה, שלמרבה האירוניה נקראית "כנסיית היונה לסיוע עולמי". הכומר נראה לעיתים קרובות מסתובב בשטח הכנסיה שלו עם אקדח חגור למותניו. על קיר חדרו בכנסיה תלוי פוסטר של "לב אמיץ" - Braveheart, סרטו של מל גיבסון. הוא מרבה להטיף בכנסיה שלו נגד האיסלאם - לקהל מאמיניו של 50 משפחות המשתייכות לכנסיה שלו.

   

  נגד ראש העיר ההומוסקסואל

  הכומר ג'ונס הוא מחרחר ריב ומדון. הוא כתב ספר בשם "האיסלאם הוא מהשטן" ועל לוחות המודעות בשטח הכנסיה שלו יש כרזות באותו נוסח, אותם הוא הציב בעקבות פיגועי 11 בספטמבר. ביום פתיחת שנת הלימודים שעברה, שלחו כמה משפחות המשתייכות לכנסיה את ילדיהם לבית ספר כשהם לובשים חולצת טי עליהם נכתב - "האיסלאם הוא מהשטן". ילד אחד הסכים להחליף חולצה במקום והאחרים סרבו ונשלחו הביתה על הפרת קוד הלבוש.

   

  אם כבר מדובר בילדים, הרי שבאתרי אינטרנט נכתב שג'ונס הורשע באישומים של פורנוגרפיה בילדים, אבל לאישום הזה אין כל אישור מוסמך. אבל אם להסתמך על העיתון "סאן" בגיינסוויל, רשויות המחוז ביטלו חלק מהפטור ממיסים הניתן לכל מוסד דתי, לאחר שהתגלה שחלק ממבנה בכנסיה משמש לעסקים.

   

  הכומר טרי ג'ונס אינו נלחם רק באיסלאם, אלא גם בהומוסקסואלים. ראש עירית גיינסוויל, קריג לאו, הוא ההומו המוצהר הראשון המכהן כראש עירייה בארה"ב. אנשי הכנסיה של ג'ונס הפגינו נגדו ותלו שלט "לא ראש עיר הומו" ואחרי שאיימו עליהם

   שארגון פטור ממיסים לא יכול להיות פוליטי, הם שינו את השלט ל"לא הומו". לאו לא נשאר חייב וכינה את אנשי הכנסיה "קבוצת שוליים זעירה שהיא בושה לקהילה שלנו".

   

  כשיסתיים מסע יחסי הציבור של הכומר ג'ונס הוא יצטרך להתמודד עם הצרות שלו. חברת הביטוח החליטה להפסיק לבטח כנסיה של פירומנים. ארגון אוונגליסטי ששילם משכנתא של 130 אלף דולר לרכישת המבנה והאדמה שעליה יושבת הכנסיה. חקירה נגד הכומר ג'ונס של שלטונות המס מצויה בעיצומה, לאחר שחבר לשעבר בכנסיה האשים שג'ונס ואשתו מחייבים את המתפללים לעבוד חינם למען רווחי הכנסיה ממכירת רהיטים באינטרנט, סיפור התואם לעדויות של מתפללים מהכנסיה בקלן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים