שתף קטע נבחר

אובמה באזכרה ל-11.9: לא נלחמים עם האיסלאם

בניו-יורק ובוושינגטון נערכו טקסי זכרון לנספים במתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001. הנשיא אובמה אמר: "מנסים להפחיד אותנו, רוצים לפגוע בחירותנו, רוצים לפצל אותנו - אבל לא ניתן להם. האמריקנים לא יהיו לעולם במלחמה עם האיסלאם"

ארצות-הברית זוכרת את 2,980 הקורבנות של מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר: תשע שנים אחרי המתקפה, מתקיימים היום (שבת) טקסים לזכר הנספים בניו-יורק ובוושינגטון. במקום בו עמדו מגדלי התאומים הקריאו קרובי הנספים את שמותיהם, לאחר שעמדו דקת דומיה. פרחים הונחו במקום והושמעו קטעי שירה.

 

תשע שנים ל-11/9 - הכותרות האחרונות

 

נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, התייחס במרומז לסערה סביב כוונת הכומר האוונגליסטי לשרוף ספרי איסלאם ואמר בטקס שנערך בפנטגון: "אנו מכירים בזכויות של כל האמריקניים, כולל אלו שמאמינים באיסלאם. מי שפגעו בנו ניסו למנוע מאמריקה להיות אמריקה, שהיא קרן אור של חופש וחירות לעולם כולו".

 

אובמה הבטיח בנאומו כי "אנו נמשיך בדבקותנו בכל אותם ערכים

שמרכיבים את הזהות שלנו כפי שאנו כיום וכפי שנהיה בהמשך. כפי שהיה דורות לפנינו, עלינו להתאחד כדי לבחור בחופש, בחיים ובאושר. אנו בוחרים לעמוד כאומה אחת תחת האל עם חופש וצדק לכל. זו הדרך שבה אנו בוחרים לכבד את הקורבנות. זו הדרך שבה נצליח בניצחון את ההתמודדות מול האתגר הגדול שניצב לפנינו, ושבה נשמור על ביטחוננו וביטחון הדורות שיבואו אחרינו".

 

בפתח נאומו, אמר הנשיא האמריקני כי: "עבור האומה זהו יום של זיכרון, יום של התבוננות עצמית ויום של אחדות ולידה מחדש. אנו מתכנסים כאן, בפנטגון, בשדה בפנסילבניה, אנו מתכנסים במקום שבו עמדו מגדלי התאומים. ביום הזה, זה טבעי להתרכז בדימויי האבל. הטקסים האלה מזכירים לנו את אלה שלא ראו את הסכנה באה, את אלה שרצו ללהבות או לתא הטייס, ואנשים מכל הגזעים והאמונות, הם היו אמריקנים".


ברק אובמה מניח זר בפנטגון (צילום: AP)

 

הוא פנה למשפחות, ואמר: "האהובים נצורים בלבנו כעת ולתמיד. אנו צריכים לשאול את עצמנו - תשע שנים אחרי - איך לזכור אותם ולשמר את מורשתם. יוזמי הפעולה הנבזית הזו תקפו את הדבר שעליו מושתתת אמריקה, תקפו את כל מה שאנו מאמינים בו. לכן מטרתו להישאר נאמנים לערכיה של אמריקה, לומר שאנו מגדירים את ערכיה של אמריקה ולא ניתן להם לעוות את מי שאנו".


מניחים זרים בניו-יורק (צילום: AP)

 

אובמה הזכיר את הפעולות שנקטה ארצות-הברית, לאחר המתקפה: "היום, באפגניסטן, עברנו למתקפה נגד אל-קאעידה וטליבאן, נעשה כל מה שצריך להגן על ארצנו. הם מנסים להפחיד אותנו, הם רוצים לפגוע בחירותנו, הם רוצים לפצל אותנו - לא ניתן להם. הם רוצים לחרחר קונפליקט, אך האמריקנים לא יהיו לעולם במלחמה עם האיסלאם".

 

"פצע עמוק"

בטקס נוסף שנערך במקביל, סמוך למקום הפיגוע במגדלי התאומים בניו-יורק, הוקראו שמות הנספים. ראש העיר ניו-יורק, מייקל בלומברג, אמר שם כי "אף טרגדיה ציבורית אחרת לא גרמה פצע עמוק כל-כך בעיר".

 

ראש המטות המשולבים, האדמירל מייק מאלן, אמר: "תמיד נזכור את אלו שנהרגו. בלבנו אנו חיים בשבילכם ובנשמותינו אנו מוקירים אתכם. היום אנו עדיין, אלו שאבדו פה, בניו-יורק... היום אנו עדיין זוכרים אותם ומתייחדים עם זכרם. אנחנו בעיקר זוכרים אותם בחיינו".

 

מאוחר יותר, צפויות להתקיים בניו-יורק הפגנות בעד ונגד הקמת המסגד סמוך לגראונד זירו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא אובמה. יום של התבוננות עצמית
צילום: AP
הטקס בניו-יורק
צילום: AP
האדמירל מאלן. נזכור את הקורבנות
צילום: AFP
מומלצים