שתף קטע נבחר

שנתיים לקריסת ליהמן: מבשילים התנאים לתביעה

החשד המתגבש נגד בכירי ליהמן ברדרס: מעורבות במעילה חשבונאית; בכירים לשעבר בבנק, שהבחינו כי החקירה תופסת תאוצה, מיהרו להצטייד בטובי עורכי הדין הפליליים

ערב יום השנה השני לקריסת ליהמן ברדרס ב־15 בספטמבר, גורמים המקורבים לחקירת רשות ניירות ערך האמריקנית מדווחים כי מבשילים התנאים להגשת תביעה אזרחית נגד בכירי הבנק לשעבר. החשדות המיוחסים להם: מעורבות במעילה חשבונאית כדי להפחית כלפי חוץ את נטל החוב של הבנק ואת היקף השקעותיו בשוק הנדל"ן. 

 

בשבועות האחרונים, גורמים מטעם ה־SEC תחקרו עובדים רבים מליהמן ובכוונתם להמשיך בחקירה מאומצת בימים הקרובים. "הוול סטריט ג'ורנל" מדווח כי בכירים לשעבר שהבחינו כי החקירה תופסת תאוצה מיהרו להצטייד בטובי עורכי הדין הפליליים.

 

עם הפרקליטים שכבר נשכרו ניתן למנות את לואיס לימן, מומחה לעבירות צווארון לבן ממשרד קלירי, גוטליב סטין אנד המילטון. לימן מייצג את יאן לואיט, מנהל הכספים לשעבר בליהמן. לואיט, מהדמויות הנחקרות ביותר על ידי ה־SEC, חשוד במעילה שאפשרה לליהמן להציג יתרות של 50 מיליארד דולר כאשר בפועל הבנק היה שרוי בחובות.

 

נציגי ה־SEC ועורכי הדין של בכירי ליהמן נמנעים בשלב זה מלמסור תגובתם. ההוצאות המשפטיות של בכירי ליהמן צפויות להגיע לקראת אוקטובר ל־55 מיליון דולר - סכום הממומן באמצעות חברות הביטוח של הבנק. 

 

עוד במרס השנה פסק ה־SEC כי ליהמן פעל שלא בתום לב וביצע פעולות חשבונאיות שמטרתן להטעות את המשקיעים. עוד נטען בדו"ח כי בחברת היעוץ ארנסט אנד יאנג ידעו על אי סדרים חשבונאיים בליהמן ברדרס אך לא פעלו כדי לשנות זאת.

 

בעבר, עורכי דינם של בכירי ליהמן דחו כל טענה למעילה חשבונאית, מה שלא שכנע את הציבור האמריקני. ה־SEC וגורמים רגולטוריים בארה"ב ספגו ביקורת ציבורית נוקבת ולחץ מצד המחוקקים, אשר אינם מרוצים מהעובדה כי עד כה אף איש לא נשא באחריות פלילית למשבר הפיננסי.

 

בתוך כך, השבוע צפויים הרגולטורים בארה"ב לאשר חוק חדש שיקשה על חברות להסוות את חובותיהם באמצעות מניפולציות חשבונאיות. נוסח החוק הוצע בעקבות התנהלותו של ליהמן. בין השאר יצטרכו מוסדות פיננסיים לדווח על הלוואות קצרות מועד ולמסור דיווחים מפורטים יותר אודות היקף המזומנים שברשותם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים