שתף קטע נבחר

מושבת מצולעים: טיול רטוב בערוץ נחל משושים

הבריכה הקסומה בנחל הארוך ביותר ברמת הגולן אמנם לא השתנתה הרבה, אך היא עדיין מקום קלאסי להצטנן בו מעט מהחום. בדרך אליה עוברים בנקיקי בזלת שנוצרו במשך השנים על ידי התפרצויות געשיות אלימות ומרשימות כאחד

הדרך למטה, לבריכת המשושים, מתחילה ברגל ימין. בחניון הכניסה החדש והמשודרג יש תחנת מידע, יש מזנון ושירותים ואפילו שבילים חדשים. מים הם ברכה, מים הם שמחה, וגם חיים. בריכת המשושים היא מקום נחמד לבקש מהאל הטוב שבמרומים שנה גשומה ורוויית מים.

 

 

איך מגיעים: נוסעים בכביש מס' 888 (צומת בית המכס-צומת בית צידה). כשלושה ק"מ צפונית לפנייה לחד-נס, פונים מזרחה (נקודה 1 במפה). נוסעים בדרך מסומנת בסימון שבילים שחור, תחילה סלולה ואחר כך דרך עפר, ומגיעים לחניון ולכניסה לשמורת נחל משושים (2).

 

תיאור המסלול

משלמים, חונים, והולכים לתחנת המידע. מקבלים ייעוץ ודף מידע מעובדי רשות שמורות הטבע והגנים, קונים ארטיק אם מוכרחים, מביטים בעבודות הפיסול של אומני הגולן הפזורות בשטח, ויוצאים לדרך. עוד לפני שמתחילים את הירידה לנחל כדאי לעשות סיבוב קטן של כמה דקות, ולעבור בשביל הדולמן ובנקודת התצפית על הנחל.


תצפית על הנחל (צילום: יאיר זיידנר, "מפה")

 

בפיצול פונים ימינה, וכשמגיעים למונומט בנוי מסלעי בזלת גסים, עוצרים. הדולמן

הוא למעשה מצבה המסמנת מקום קבורה קדום, מתקופת הברונזה (לפני 4000-5000 שנים), רואים רבים מסוגו ברחבי רמת הגולן. ממשיכים עם השביל ומגיעים למרפסות התצפית. זוהי הזדמנות טובה להבין לאן מועדות פנינו - לכיוון ערוץ הנחל, ממש מתחת, בדיוק אל המקום ממנו נשמעים הקולות.

 

מהתצפית פשוט יורדים חזרה ופונים ימינה עם השביל השחור המוביל לבריכת המשושים. השביל יורד בפיתולים עד שמגיעים לדרך הג'יפים המסומנת באדום (3). חוצים אותה וממשיכים צפונה, ואחר כך מזרחה, עם שביל מסומן באדום ומדרגות היורדות לכיוון נחל משושים.


מבט לעבר בריכת המשושים (צילומים: באדיבות אתר מפה)

 

מגיעים לצומת שבילים. הדרך הקצרה אל הבריכה היא עם השביל האדום, אך מי שרוצה להעשיר ולהאריך את הטיול שלו (ב-20-25 דק') יפנה שמאלה לשביל המסומן בכחול, "שביל הנחל". דרך זו מגיעה לבריכה רק אחרי עיקוף קטן שמבטיח חצייה אתגרית קלה של ערוץ הנחל, הליכה על הגדה המזרחית ורק אז חציית הגשרון חזרה לגדה המערבית לכיוון הבריכה.

 

מי שבוחר בשביל האדום ימשיך ישר בצומת, וירד לכיוון הנחל. לפני הגשר, שחוצה את נקיק הבזלת היפה של נחל משושים, יפנה ימינה לשביל מסומן שחור וירד איתו אל הבריכה (4). הבריכה תחומה ממזרח בקיר בזלת שבו עמודים משושי צלעות. אסור לקפוץ אל תוך הבריכה בגלל הסלעים המסתתרים בקרקעית המים, שאינם צלולים בעליל.


הגשרון שמוביל לגדה המערבית של הנחל ולבריכה

 

בריכת המשושים

בריכת משושים היא בריכה גדולה שקוטרה יותר מ-20 מ', והיא מוקפת עמודי בזלת שנראים ככוורת שסותתה בידי אדם. רובם משושים, אבל יש גם מחומשים, משובעים ואפילו מרובעים. המשושים נוצרו מקילוחי לבה שזרמו לכאן מהרי הגעש שבמזרח הגולן, שכבה אחרי שכבה וכל אחת שונה בעובייה. ההתקררות האיטית של הלבה יוצרת מתחים בין פני זרם הלבה (שמתקררים ראשונים) לבין פנים זרם הלבה (שמתקרר לאט יותר). המתחים אלה גורמים להיווצרות סדקים בזווית של 120 מעלות ולהתפתחות משושים. התגבשות בזלת לעמודים מוכרת במקומות נוספים, אבל המשושים כאן הרבה יותר יפים, צפופים ומרשימים.

 

חוץ ממשושים יש כמובן מים, אך יש להיזהר: הבריכה עמוקה, ורק מי שיודע לשחות מוזמן להיכנס אליה. נוסף לכך, יש צמחייה רבה: בריכת המשושים נמצאת בשמורת יער יהודיה, והעצים עבי הגזע ורחבי הצמרת שמביטים בכם ממדרונות הבזלת הם עצי אלון התבור, וביניהם גדלים עצי שיזף וליבנה רפואי.

 

לאורך כל הדרך הרטובה מעין נשוט (בצפון נחל משושים) ועד הכנרת יש סבך של עצי דולב, ערבה ואקליפטוס, וסביב הבריכה היופי כולו שייך למילה הסורית, שהיא עץ נדיר הגדל אצלנו רק סמוך לירדן העליון. לעיתים זוכים גם לראות צבאים רועים ונשרים דואים מעל.

 

אחרי הביקור בבריכה אפשר לחזור אל החניון ולמכונית (2) באותה דרך שהגעתם, או באפשרות שלא בחרתם בה בדרך הלוך: שביל הבריכה המסומן אדום, או שביל הנחל המסומן כחול.


בדרך לנקודת התצפית: פסל מרשים מאת צילי טל (צילום: יאיר זיידנר, מפה)

 

כדאי לדעת

מחיר כניסה: 20 שקלים למבוגר, 9 שקלים לילד.

שעות פתיחה: כל יום, כולל שבת וחג, בין השעות 17:00-07:00; שישי וערבי חג 16:00-08:00. כניסה עד שעתיים לפני סגירת השמורה.

טל': 04-6962817

מיקום: ליד חד נס.

אזור: רמת הגולן.

סוג טיול: רגלי.

אורך המסלול: כ-2 ק"מ.

משך הטיול" 3-2 שעות.

מפות: מפת טיולים וסימון שבילים מס' 1, החרמון, הגולן ואצבע הגליל.

 

  • מבוסס על טיול מאת שרית רוטשילד מהספר "טיולי מים" בהוצאת "מפה"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להביט דרך המשושה לנחל משושים
צילום: יאיר זיידנר
מומלצים