שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ביה"ס על-שם אל גור - מזוהם ברעלים

בית הספר החדש ללימודי סביבה, על שמם של אל גור ופעילת הסביבה רייצ'ל קרסון, הוקם על קרקע שזוהמה ברעלים מסרטנים. העירייה ניקתה את המתחם אבל ההורים וארגוני הסביבה עדיין לא מרגישים בטוחים

התלמידים בבית הספר "הירוק" החדש שנפתח היום (ב') בלוס אנג'לס, ונקרא על שמם של פעילי הסביבה אל גור ורייצ'ל קרסון, לא צריכים להרחיק לכת בחיפושם אחרי נושא לדיון בשיעור הראשון: "ביה"ס קרסון-גור ללימודי סביבה" הוקם על קרקע שזוהמה ברעלים.

 

המוסד החדש הוקם בהשקעה של 75 מיליון דולר, אך במהלך הבנייה התגלה כי הקרקע במקום מזוהמת בתרכובות מסרטנות שדלפו ממכלים תת-קרקעיים. התברר שבעבר, לפני שהקרקע נרכשה על ידי העירייה, שימש המתחם במשך שנים כאזור של תעשייה קלה ובתי מלאכה.

 

עיריית לוס אנג'לס נאלצה להשקיע עוד 4 מיליון דולר כדי לנקות את הקרקע. רגע לפני ש-675 התלמידים נכנסו לכיתות, הושלמו כל הבדיקות והמומחים נתנו למנהלי המוסד וראשי מחלקת החינוך את האור הירוק להתחיל בלימודים, שמתמקדים בנושאי סביבה כמובן.

 

אבל את הכתם שדבק במתחם קשה לנקות. קואליציה של ארגוני סביבה תקפה את ראשי מחלקת החינוך בעירייה, וטענה שהם אינם עושים די כדי למנוע זיהום חוזר של הקרקע ממקורות חיצוניים - תחנת דלק הצמודה למבנה ובאר נפט שפועלת בקרבת מקום. בארגונים טוענים כי הזיהום עלול להשפיע על מי התהום באזור, ושהאדים הרעילים שעולים מהקרקע יחדרו לכיתות ויסכנו את התלמידים. "האזור עוד לא נקי לגמרי", הם אומרים.

 

 

בהודעה שפרסמה טענה מחלקת החינוך בעירייה כי הזיהום טופל: מי התהום טוהרו ונמצאים תחת ניטור מתמיד, הקרקע המזוהמת הוחלפה עד לעומק של 13 מטר ומתחת לגדר הגובלת בתחנת הדלק הוטמנה שכבת מגן בלתי חדירה. באר הנפט, נאמר, אינה מהווה סיכון והמתחם ראוי לאיכלוס. "לא זיהינו סיכונים בריאותיים וסביבתיים בבדיקות ובית הספר היסודי ע"ש קרסון-גור בטוח ויפתח את שעריו לתלמידים", נכתב בהודעה.

 

אבל ההורים עדיין מודאגים. "נותנים לנו מעט מדי מידע", אמרה דברה בלוט, פעילה סביבתית מקומית. היא הדגישה את האירוניה שבהחלטה לכנות את בית הספר המזוהם על שמם של גור וקרסון - שידועים במאבק שלהם למען הסביבה.

 

מלשכתו של גור, חתן פרס נובל וסגן נשיא ארצות הברית לשעבר, לא מסרו תגובה עניינית. דוברו רק ציין שגור לא ידע כלל על הכוונה לחנוך את בית הספר על שמו. רייצ'ל קרסון, ממייסדות התנועה הסביבתית בארצות הברית, שעוררה את המודעות לסיכון הסביבתי הנובע משימוש בחומרי הדברה, הלכה לעולמה ב-1964.

 

"היא לבטח הייתה משבחת את הרעיון שמאחורי הקמת בית ספר המתמקד בלימודי סביבה אך נחרדת מהזיהום", אמרה לינדה ליר, היסטוריונית של התנועה הסביבתית האמריקנית שחקרה את פועלה של קרסון. "התלמידים יקבלו שיעור מאלף בשיקום סביבתי", אמרה ליר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים