שתף קטע נבחר

העליון: הטבות המס לא חוקיות ולא שוויוניות

הנשיאה דורית ביניש כינתה את הטבות המס הניתנות לפי אזור מגורים "לא שוויוניות", וציינה כי בין היישובים שהוספו לרשימה לא נכלל אף לא יישוב ערבי אחד. השופטים נתנו למדינה הזדמנות אחרונה, עד ה-30 בנובמבר, לתקן את החוק כך שלא יפגע בעקרון השוויון, "לפני הטלת צו מוחלט"

זמן קצר לאחר שמתחה ביקורת על המדינה, על כך שאינה הורסת בתים לא חוקיים בהתנחלויות , מכה נשיאת בית המשפט העליון שנית - והפעם בעתירה הנוגעת לאפליה בהטבות מס. הנשיאה דורית ביניש והשופטים אליעזר ריבלין ואשר גרוניס מתחו היום (ג') ביקורת חריפה על המדינה בנוגע לחוקיות הטבות המס הניתנות לתושבי המדינה על פי מקום מגוריהם - וציינו בתוך כך שאף יישוב ערבי לא נכלל בין היישובים שנוספו בהמלצות האחרונות.

 

השופטים קבעו בפסק דינם כי המדינה צריכה להגיש הודעת עדכון עד ה-30 בנובמבר, בה יהיה עליה לעדכן האם החלה בהליך חקיקתי לקביעת קריטריונים אחידים ושוויוניים למתן הטבות מס - והאם יהיה לכך ביטוי בחקיקת התקציב לשנים 2011-2012. אחרת, קבעו השופטים, ייאלצו להוציא "צו מוחלט" שיורה למדינה לתקן את הסעיף בחוק, כך שיכלול קריטריונים אחידים ושוויוניים.

 

ההחלטה התקבלה בדיון בעתירות שהראשונה מהן הוגשה בשנת 2002 והאחרונה בשנת 2009, ועסקו בחוקיות הטבות המס הניתנות לתושבי המדינה על פי מקום מגוריהם. העתירות המרכזיות הוגשו על ידי ארגון "עדאלה" והאגודה לזכויות האזרח, בהן נטען כי הפגיעה בשיוויון מתבטאת באפליית יישובים ערביים בצפון הארץ ויישובים בדואיים בדרומה, לעומת ישובים יהודיים סמוכים.

 

הנשיאה ביניש כתבה בפסק הדין כי מאז הדיון האחרון שנערך בעתירות בדצמבר 2009, נותר המצב כפי שהיה - ללא כל שינוי בחקיקה. "חברי הכנסת ושרי הממשלה חופשיים אומנם לפעול על פי שיקולים פוליטיים כאלה או אחרים, ואין הם מנועים מלשקול שיקולים קואליציוניים בבואם להסדיר נושאים בעלי אופי חברתי-כלכלי", כתבה, "אולם חופש פעולה זה אינו מוחלט ויש בצדו גבולות וסייגים. הוא מוגבל במקום שבו ישנה פגיעה בזכות חוקתית, ובענייננו - בזכות לשוויון".

  

"עולה בבירור כי החקיקה בענייננו הינה בלתי שוויונית"

בהחלטתה, כתבה ביניש כי "מן הדברים המובאים עולה בבירור כי החקיקה בענייננו הינה בלתי שוויונית, ואין לה אחיזה בקריטריונים ברורים. אף לא הייתה מחלוקת בפנינו כי פגיעה בעקרון השיוויון מעוררת קשיים מן ההיבט החוקתי, במיוחד לאור העובדה כי בין הישובים שנוספו לא נכלל אף לא יישוב ערבי אחד, וזאת למרות ששמו של הישוב מזרעה עלה במהלך הדיון בוועדת הכספים".

 

נשיאת העליון כתבה כי השופטים האמינו שבשל הקרבה בין עמדות הצדדים, ישכילו הממשלה והכנסת לפעול לפתרון הבעיה ללא התערבות בית המשפט. "כך סברנו, כך אף קיווינו, אלא שהממשלה והכנסת נמנעו, באופן שיטתי ובמשך מספר שנים, מלפעול לפתרון הסוגייה, בניגוד לעמדתם של נציגי היועץ המשפטי לממשלה שתמכו בפתרון הסוגייה באמצעות חקיקה מתקנת".

 

השופטים הוסיפו כי הגיעו למסקנה שלא יהיה מנוס מהוצאת "צו מוחלט" ולהורות לממשלה למלא אחר חובתה ולתקן את הסעיף בחוק כך שיכלול קריטריונים אחידים ושווים למתן הטבות. לדבריהם, על בסיס קריטריונים אלה יהיה צורך לקבוע רשימה מעודכנת של יישובים הזכאים להטבות מס.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הממשלה והכנסת נמנעו, באופן שיטתי ובמשך מספר שנים, מלפעול לפתרון הסוגייה". ביניש
צילום: עופר עמרם
מצפה רמון. 25 אחוזי הנחה
צילום: בר אבני
מומלצים