שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לראשונה בישראל: השתלת לב מלאכותי זעיר

  בבית החולים כרמל הושתל לב מלאכותי זעיר בקיבוצניק בן 74, מושתל הלב המבוגר ביותר בישראל. "קיבלתי חיים חדשים לשנה החדשה" אמר היום

  פריצת דרך נוספת בעולם הרפואה: לראשונה בישראל הושתל הדור החדש של לב מלאכותי בבית החולים כרמל בחיפה. מדובר בלב טיטניום בין הזעירים בעולם. משקלו 140 גרם בלבד והוא מושתל כולו בבית החזה. המושתל, חבר קיבוץ בן 74, הוא מושתל הלב המבוגר ביותר בישראל ומזקני מושתלי הלב בעולם.

   

  כבר כמעט חודשיים שרונן (השם המלא שמור במערכת) מאושפז במחלקה הקרדיולוגית של בית החולים כרמל כשסביבו טובי מומחי הלב מתקשים לאזן את אי ספיקת הלב החמורה שלו. מצבו הלך והידרדר עד שלבו פעם בתפקוד של 15% בלבד. הוא כמעט שלא הגיב לתרופות הרבות שקיבל ומצבו המשיך והחמיר.

   

  "על כל כמה צעדים קיבלתי התקפי קוצר נשימה", משחזר רונן, "אחרי התקף הלב האחרון עברתי השתלת קוצב לב, מכות חשמל להיפוך הקצב, אולם זה לא שיפר את מצבי. הרגשתי איך אני מידרדר לאט לאט ושאינני מסוגל עוד לתפקד".

   

  בהתייעצות עם מומחים, החליט מנהל המחלקה לניתוחי לב, פרופ' דן ערבות, שאין מנוס מהשתלת לב מלאכותי, הסיכוי היחיד להצלת חייו. "ההחלטה על כך לא הייתה קלה" אומר פרופ' ערבות, "מדובר בחולה המושתל המבוגר ביותר בישראל ומהמושתלים המבוגרים בעולם".

   

  גם עבור רונן ההחלטה על השתלת הלב המלאכותי לא היתה קלה. לאחר שנפגש עם שני מושתלי הלב המלאכותי שעברו בבית החולים כרמל את ההשתלה, החליט להסכים לניתוח ההשתלה.

   

  בניתוח המורכב שארך מעל חמש שעות, הושתל הלב מסוג HeartWare. הלב הזעיר שואב את הדם מחדר שמאל של הלב, ובצורה מעגלית בסיוע מגנטים חזקים המותקנים בו מזריק הלב את הדם ישירות לאבי העורקים במהירות של 2,700 סיבובי מנוע לדקה.

   


  הלב המלאכותי בבית החזה. 2,700 סיבובים לדקה

   

  "הלב הקטן הזה יכול לשמור את מרכיבי הדם שלא יתפרקו במהלך הדחיפה והיניקה" מסביר פרופ' ערבות, "שמירת הלב המלאכותי על שלמות טסיות הדם והכדוריות האדומות היא קריטית ביותר בחולה ובהחלמתו".

   

  הלב החדש שהושתל לראשונה בארץ בבית החולים כרמל שייך לדור החדש של הלבבות המלאכותיים בעולם והוא שוקל 140 גרם בלבד. גודלו כגודל מטבע גדול, וכל כולו מוכנס לתוך בית החזה. את האנרגיה ללב המלאכותי מספקות סוללות קטנות ונטענות המורכבות על תיק צד קטן איתו יכול החולה ללכת ולחזור לתפקוד רגיל.

   

  השתלת הלב המלאכותי עברה בהצלחה, ורונן כבר מחלים בבית החולים. "כל יום שחולף אני מתחזק ומרגיש איך המערכות שלי בגוף חוזרות לחיים" הוא מספר, "זה עושה אותי מאושר. קיבלתי לב חדש וחיים חדשים ועל כך אני אסיר תודה".


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רונן, פרופ' דן ערבות והצוות הרפואי. חיים חדשים
  צילום: אלי דדון
  הלב המלאכותי. רק 140 גרם
  צילום: eartware
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים