שתף קטע נבחר

אתרי קומיקס-רשת: טירוף מבריק, Halo ופיקסלים

למרות שבמקרים רבים לא תמצאו בו עלילה, גיבורים קבועים, היגיון או גבולות מוסריים – קשה שלא להתאהב באתרי הקומיקס הרשתי. מה קרה לספיידרמן אחרי שנשך אותו העכביש? איזו אייקון דתי משתף פעולה עם המשטרה?

קומיקס אמנם נחשב לפחות "קלאסי" מאשר ציור בצבעי שמן או פחם, אבל בפועל מדובר באמנות מורכבת ביותר: הצייר מעביר סיפור במספר תמונות, כשבכל אחת יש מקסימום מסר ומידע במינימום פרטים, והוא מתפקד בעצם כצלם, במאי ובמקרים רבים גם כתסריטאי.

 

קומיקס הרשת (web comics) שונה מהותית מקומיקס-חוברת מסורתי. במקרים רבים אין בו עלילה סדורה, ישנן דמויות שחוזרות - אך לא ממש "גיבורים", ומדיום האינטרנט מאפשר לכותבים להשתולל בכל כיוון שירצו - אלימות קיצונית, הומור גס ושחור, או מילים קשות על החברה. אספנו מבחר אתרי קומיקס רשת מהארץ ומהעולם.

 

web Comics מי?

מבנה הקומיקס הוא בדרך כלל, של תמונה בודדת או רצף של שלוש-ארבע תמונות בשורה. מעבר להבדל המבני, קיים גם הבדל תוכני: קומיקס רשת הוא, במקרים רבים, בלוג גרפי. קומיקס כזה הוא כלי נהדר להעביר ביקורות, רעיונות או סתם לצחוק על זה שמריו לא מחליף בגדים, או שאלוהים יכול היה להיות מודיע משטרתי מצויין.

 


 

מתוך כך, ברבים מאתרי הקומיקס לא תמצאו קו עלילתי מתפתח והדרגתי (שכן כל קומיקס נועד להעביר נקודה ספציפית). גם הדמויות משתנות בהתאם לנקודה שרוצה הכותב להעביר. למעשה, הדבר היחיד שהוא אחיד הוא שיטת האיור. אם להקביל אותו לעולם הדפוס, קומיקס הרשת דומה יותר לקומיקסים היומיים הנפוצים בעיתונים בארצות הברית, ומכונים Funnies.

 

אבל כידוע - באומנות אין חוקים (למעט "אל תצייר את מוחמד"), לכן ניתן למצוא ווב-קומיקסים עלילתיים. גם הם ישמרו על מבנה קצר, נוח ונגיש יותר - של תמונות בודדות. קומיקס רשת גם מתעדכן בתדירות גבוהה יחסית: אפשר להכין קומיקס כזה בשעות בודדות (אם יש לכם, כמובן, רעיון טוב לסיפור).

 

הו, לא: החיים, היקום וכל מה שמבאס

הו, לא הוא בלוג קומיקס המתעדכן מדי שבוע, והוא אחד הציניים והמבריקים ברשת הישראלית. האתר מציג סיפורים מאויירים שעוסקים במוות, תסכול, עצבים ושאר ירקות ריאליסטיים שהם מנת חלקנו – ומתחתיו "משפט חכמה" הזוי.

 

הסיפור מציג לנו גיבורי על חדשים (זה ציפור? זה מטוס?), וגיבורי על ישנים, את הסיבה האמיתית למות הדינוזאורים ועוד. קומיקס מעניין נכתב על ידי אנשים מעניינים. כותב ho-lo מגדיר את עצמו כ"חייל ממורמר בעבר, סטודנט ממורמר בהווה, איש ממורמר בעתיד. זומבי ממורמר עם בוא המשיח".

 

PHD: הסטודנטים המעצבנים האלה

Piled Higher and Deeper הוא קומיקס רשת אמריקאי ותיק מאוד, שעוסק בסטודנטים לתואר שני (ומעלה) – במיוחד כאלה שגוררים את התואר שלהם ולא מסיימים.הוא מתמקד בהווי הקמפוס האמריקאי, לועג לסטודנטים עצלנים ומעצבנים, ולפרופסורים עייפים - שנשבר להם מאותם סטודנטים מעיקים.

 


 

הקומיקס הוא יותר חמוד מאשר מצחיק, אבל כל סטודנט שהתואר שלו נגרר למעלה מארבע שנים יוכל להזדהות. כן, אנחנו מתכוונים אליכם, תלמידי האוניברסיטה הפתוחה.

 

Bob, The Angry Flower: פרח מוגן - בנשק חם

אוהבים פרחים? הכירו את בוב, הפרח הזועם. בוב פוגש מיני דמויות במגוון מצבים, איתן הוא מתמודד בצעקות, קללות, מלכודות או נשק. בוב הוא פרח מריר ומתוסכל - ומככב בקומיקס רשת פופולרי מאוד, מאז 1993.

 


 

Penny Arcade וחברים: מעבר למשחקים

קומיקס זה עוסק בגיימינג, תרבות גיימרים ובמשחקים עצמם. הוא מאיר נקודות מצחיקות ומוזרות של תחום זה, ומפורסם מאז 1998. ב - Penny Arcade מככבים טייקו וגייב, שני גימרים מוזרים. תוכלו לראות מה קורה כששני מעריצי אפל נלחמים על אייפון 4 אחד, איך מטפלים בכתמי נפט באמצעות טטריס, ומדוע קשה להרוג שומרים שחמושים בסמארטפון.

 


 

הקומיקס הצליח כל כך, שב-2008 יצא משחק המחשב Penny Arcade Adventures: On the Rain-Slick Precipice of Darkness, המתאר את הרפתקאותיהם של גיבוריו.

עוד קומיקס-גיימינג מוצלח הוא Ctrl+Alt+Delete, שעוסק גם הוא בחובבי המשחקים וביחסם עם סביבתם החברתית. מוצגים בו סוגי גיימרים שונים (המתלהב הצעיר, הוותיק, המקצוען). תוכלו לראות בו מה הקשר בין Halo ובין פרס נובל , ללמוד דבר או שניים על עיצוב חלליות למשחקים ועוד מגוון קטעים משעשעים. CAD גם עוסק בטכנולוגיה באופן כללי.

 

משחקי מחשב ודמויות מהם מהווים מקור לחומר קומי מעולה. לכן, ישנם לא מעט ווב-קומיקסים שעוסקים בגיימינג - ביניהם, גם ברשת הישראלית. הקומיקס V בריבוע, שפעל באתר vgames, היה דוגמה משובחת, משעשעת ומבריקה לכך.

 


 

Cyanid And Happiness: נונסנס קטלני

כיף שבקומיקס אין שום גבול - ושאפשר למתוח את גבולות ההיגיון אל מעבר לאופק. Cyanid And Happiness הוא קומיקס שמציג דמויות מוזרות שהורגות זו את זו, לועגות ויורדות אחת על השניה ובעיקר, מצחיקות נורא. גם כאן אין שום קו עלילתי, או נושא עיקרי. פשוט הרבה נונסנס כיפי. 

 

הקומיקס ילמד אתכם משמעות חדשה ל"לירות קודם, לשאול שאלות אחר כך", מהו השימוש הטוב ביותר לשכפול בני אדם וכיצד משחקים באמת "אמת או חובה".

 

The Parking Lot is Full: המורשת הצינית

זהו אתר ותיק מאוד, ואחד הווב-קומיקסים המפורסמים ביותר. The Parking Lot is Full מתבסס על תמונות קצרות שלועגות כמעט לכל דבר וכמעט בכל צורה. את הקומיקס התחילו לכתוב ב-1993 ג'ק מקלרן ופט ספייסק, והוא התגלגל מדפי העיתון באוניברסיטה בה למדו אל הרשת.

 


 

ב-2002 הפסיקו השניים להעלות את TPLIS, אולם תשע שנים של קומיקס מצחיק ומבריק נמצאות בארכיון האתר.

 

XKCD: למי קראת מר קו?

לא צריך לדעת לצייר כדי להפיק קומיקס רשת מעולה: לפעמים די ברעיון טוב, כדי למשוך מיליוני קוראים. XKCD הוא קומיקס שמבוסס על דמויות-מקל (stick figures), בדומה למר קו - ציור שכל אחד מסוגל לצייר. סגנון הכתיבה הוא ציני, ונע בין פילוסופיה לנונסנס - וגולשים רבים התחברו אליו.

 

גם מאחורי קומיקס זה עומד אדם משונה: רנדל מונרו, יוצר XKCD, מספר באתרו כי אין שום משמעות לשם הקומיקס. הוא גם מספר שצביר הפליאדות הוא קבוצת הכוכבים החביבה עליו. 

 


 

Pixel: למי קראת מרובע?

עוד דוגמה לקומיקס שמסתמך על כתיבה טובה ולא על כישרון ציור הוא Pixelcomic, בו הגיבורים הם פיקסל, ווקסל, פוליגון ועוד רכיבים שיוצרים תמונות ודמויות על המסך הדיגיטלי. אין כאן שום קו עלילתי, אבל המצבים אליהם נקלעים הפיקסלים הם יום-יומיים ומשעשעים למדי.

 

Lackadaisy: המבריחים והאמיצים

Lackadaisy הוא קומיקס עלילתי מושקע ומרהיב, המספר את סיפורם של תושבי גרסה דמיונית של העיר סנט לואיס בשנות העשרים בארה"ב – תקופת היובש והכנופיות. אגב, תושבי העיר הם במקרה זה, חתולים.

 


 

הקומיקס עוקב אחר סיפורם של מבריחי אלכוהול, אשר נאבקים לשמר את הצלחת העסקים, מתחת למכ"מ של המשטרה. זאת, על רקע תעלומת רצח מתמשכת, סיפורי אהבה ויריבות. הוא מצליח שלא להפוך לטרחני ולהזכיר אופרות סבון הודות להתפתחות עלילתית עשירה מאוד, ולסגנון נגיש ונעים. Lackadaisy גם מאוייר בסגנון שמזכיר את סרטי דיסני המוקדמים.

 

TJ and Amal: רוד טריפ

לפעמים גם סיפור פשוט יכול להיות רקע לקומיקס מעולה. TJ and Amal הוא עוד קומיקס עלילתי, שמספר על צעיר שנמאס לו מחייו בעיר ברקלי, מבטל את חתונתו, ומחליט לנסוע לאחותו בפרובידנס - נסיעה של אלפי קילומטרים.

 


 

בדרך הוא פוגש בבחור מסומם, הזוי ומשעשע, שמוכן להצטרף אליו ואף לממן את נסיעתו. הקומיקס מתאר את יחסיהם ונוגע בתחומי זוגיות, יחסים, סמים ועוד.

 

עלילות דוגי ליברצם: פרצופה של המדינה

קומיקס עליליתי זה מספר את סיפורו של פוליטיקאי יהודי - דוגי ליברצם שמו, אשר עולה ארצה עם קריסת הגוש הסובייטי. דוגי מנסה לצוף ואפילו לשחות בביצה הפרלמנטרית הישראלית. זאת, תוך כדי מאבק ביריבים רבים, ביניהם ספיידרמן. בנוסף תוכלו למצוא באתר עוד קומיקסים נחמדים, פרי עטו של חגי גילר.


 

 אוהבים קומיקס? חושבים שפיספסנו אחד מעולה? ספרו לנו בטוקבקים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים