שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד באו"ם: "11/9 - מזימה למען הציונים"

נשיא איראן ניצל את נאומו בניו יורק כדי להציג את תיאוריות הקונספירציה לגבי הפיגוע במגדלי התאומים. "אין הוכחה שהיו מחבלים מתאבדים", הוא אמר, והאשים את הממשל. נציג ארה"ב יצא מהאולם, ובעקבותיו רבים אחרים

כשהעולם ממשיך לשאת עיניו בדאגה למתרחש בארצו, נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ממשיך להתגרות במערב - ושובר את שיאי החוצפה. בעיר שספגה את מתקפת הטרור של 11 בספטמבר, הוא טען שלדעת רבים זו הייתה מזימה אמריקנית שנועדה לפעול לטובת הציונים. מיד אחר-כך, הנציג האמריקני נטש את אולם העצרת הכללית של האו"ם, ובעקבותיו הדיפלומטים מכל חברות האיחוד האירופי, מקנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד, קוסטה ריקה ומדינות נוספות.

 

במקביל להפגנה נגדו מחוץ למטה האו"ם, אחמדינג'אד פתח בדברים שנשאו אופי של דרשה דתית, אך עד מהרה החל בשיעור היסטוריה - שבשיאו הזכיר את ישראל בכפיפה אחד יחד עם העבדות, הקולוניאליזם והטרור. ואז הגיע לפיגוע במגדלי התאומים ב-2001. "כולם גינו את אותה מתקפה, אך אז החלה את עבודתה מכונת תעמולה שמטרתה הייתה לשכנע כי הדרך היחידה להציל את העולם תהיה באמצעות פלישה לאפגניסטן".

  

הוא הציע את הגרסאות שלו. "בזיהוי האחראים לכך ישנן שלוש נקודות מבט: ישנה תיאוריה שאחראים לכך גורמי המודיעין האמריקניים, ויש האומרים כי גורמים בתוך הממשל יזמו את האירוע כדי לסייע לכלכלה ולהציל את הישות הציונית. רוב האמריקנים והמומחים בעולם מסכימים לכך", קבע הנשיא האיראני.

 

עם זאת, הותיר אחמדינג'אד פתח גם לאפשרות כי אכן גורמים איסלאמים הם האחראים לפיגועים. "ייתכן כי היה מדובר במתקפת טרור, אבל הממשל ניצל אותה. עד היום לא הוכח שאכן ביצעו זאת מחבלים מתאבדים. שאלות רבות נותרו פתוחות: האם לא היה צורך לבצע חקירה אמיתית כדי לזהות את הגורמים המעורבים בהתקפה? גם אם אכן הוחלט לאמץ את עמדת הממשל, האם הייתה זו סיבה לפתוח במלחמה כוללת?" שאל אחמדינג'אד, והכריז על כינוס ועידה בעניין הטרור.


נציגי ישראל לא היו שם עוד מההתחלה (צילום: AP)

 

באשר לישראל, טען הנשיא האיראני כי "הציונים כפו חמש מלחמות על שכניהם והפלסטינים. הם ביצעו פשעים איומים בשכניהם, במלחמות נגד לבנון ועזה. הם תקפו את משתתפי המשט והרג אזרחים. זהו משטר שנהנה מתמיכה אבסולוטית של מדינות שונות".

 

בתגובה להאשמות נגדו, אמר כי "המתנגדים לציונות מוגדרים אנטישמיים, אבל כל הערכים של חופש הביטוי, שהאירופים והאמריקניים מזכירים בכל פעם את חשיבותם, הוקרבו למען הציונות. אנו מציעים באופן חד-משמעי להחזיר את הפליטים הפלסטינים למולדתם".

 

במערב קראו לדיאלוג - והתשובה הייתה מוחצת

בסוגיית הסנקציות על ארצו ותוכנית האטום שלה, אמר אחמדינג'אד כי "הפצצה הגרעינית היא הנשק הנורא ביותר ויש לקבוע כי היא אסורה. עם זאת, חלק מהחברות הקבועות במועצת הביטחון מחזיקות בפצצה גרעינית. הן מונעות ממדינות אחרות להשתמש באנרגיה גרעינית, ובינתיים מעצימות את יכולותיהן כדי לבסס את המונופול שלהן בתחום. הייתי רוצה ש-2011 תיזכר כשנה שבה פורק העולם מנשק גרעיני".


נואם בפני אולם שרובו ריק. אחמדינג'אד באו"ם (צילום: רויטרס)

 

הוא מחה על הקפיטליזם השולט בעולם וטען שהאנשים רוצים שינוי. "הכוחות הגדולים שולטים במועצת הביטחון והזיזו את העצרת הכללית, שהיא הבסיס של הארגון. הם השופטים התובעים והסנגורים. הם מחוסנים. אם לאיראן היה כוח וטו במועצת הביטחון ובסוכנות הגרעין, האם היו ננקטים אותן צעדים בנושא הגרעיני?".

  

יום לאחר ששש המעצמות קראו לדיאלוג עם איראן בנושא הגרעיני, אחמדינג'אד למעשה נתן תשובה מוחצת. תיאוריית הקונספירציה שהשמיע הייתה מהלומה לא רק לארה"ב, אלא גם למדינות המערב כולן. דיפלומטים מערבים במטה האו"ם אומרים שלא ברור כיצד יוכלו ארה"ב והמעצמות להיכנס לדיאלוג עם אחמדינג'אד אחרי קריאתו לביטול כוח הווטו ולסדר חדש באו"ם.

 

מוקדם יותר, בנאום שנשא היום נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, הוא אמר כי ארצו והקהילה הבינלאומית שואפות לפתור את המשבר עם איראן סביב תוכניתה הגרעינית.

"הדלת נשארת פתוחה לדיפלומטיה, אם רק תבחר איראן לעבור דרכה". עם זאת, אובמה הבהיר כי "הממשלה האיראנית חייבת להפגין מחוייבות ברורה ואמינה ולאמת בפני העולם שהתוכנית הגרעינית שלה היא למטרות שלום". 

 

לפני שלושה ימים, במהלך "ועידת המילניום" של האו"ם, עזב אחמדינג'אד בהפגנתיות את אולם העצרת הכללית כאשר נשיא המדינה, שמעון פרס, עלה לדוכן הנואמים. בשיחה עם כתבים שערך אחר כך, שב אחמדינג'אד והכחיש את השואה - שאותה כינה "אירוע היסטורי שנוצל כאמתלה למלחמה". הוא העיד כי הוא עצמו: "לא אנטישמי, אלא אנטי ציוני". בראיון לרשת CNN גם כינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו "רוצח מיומן של נשים וילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחמוד אחמדינג'אד
צילום: AFP
נציגי המערב נטשו
צילום: AFP
מומלצים