שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בני-ברק: ספרי קודש נשרפו בזמן תפילת אלפים
  קצר חשמלי גרם לפרוץ האש בבית הכנסת של ישיבת ויז'ניץ, רגע לפני "שמחת בית השואבה" - כשבמקום שהו אלפי בני אדם. 10 ספרי תורה נשרפו כליל, שני בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן. הם מתכננים "טקס הלוויה" לשאריות הספרים החרוכים
  המתפללים בבית הכנסת הגדול בישיבת ויז'ניץ בבני-ברק נחרדו אתמול (יום ה') ונמלטו מההיכל בשיאה של תפילת הערבית של מוצאי חג הסוכות. ארון הקודש החל להתלקח - והביא לשריפתם כליל של 10 ספרי תורה ולנזק כבד לשלושה נוספים. במקום שהו באותה השעה כ-7,000 בני אדם, שניים מהם נפגעו קל משאיפת עשן. חקירה העלתה כי קצר חשמלי גרם לפרוץ האש.

   

  במהלך התפילה, שלאחריה אמור היה להתקיים טקס שמחת בית השואבה, החלו המתפללים להבחין בלהבות שבקעו מתוך ארון הקודש, ועד מהרה אפף את המקום עשן סמיך. האלפים פתחו במנוסה, בין היתר דרך פתחי המילוט שנפתחו עבורם. עם זאת, נותרו במקום רבים אחרים בניסיון להציל את ספרי התורה שעלו באש, בעוד אחרים שבו למקום כשעל פניהם מגבות לחות כדי לסייע למאמצים - שבזכותם חולצו משם ללא פגע 10 ספרי תורה אחרים.


  אוספים פיסות נייר מספרי הקודש שנשרפו, הערב (צילום: עופר עמרם)

   

  דובר שירותי הכבאות בבני-ברק, חזי צפניה, סיפר ל-ynet כי אנשיו ימשיכו בחקירת נסיבות הדליקה מחר בבוקר. הוא סיפר כי בשל קדושת ספרי הקודש שנשרפו, חלקם עתיקים שהובאו למקום מבתי כנסת באירופה, נערכים החרדים לערוך להם "מסע הלוויה" ולטמון את שאריותיהם באדמה.

   

  שריפת ספר תורה נחשבת לאירוע חמור ביותר, והעיתוי - בעיצומו של חג סוכות וימים ספורים לפני חג שמחת תורה - צורם במיוחד. ייתכן שרבנים בעיר ובחסידות יקבעו יום תענית בעקבות המקרה. 

   

  השניים שנפגעו משאיפת עשן פונו באמבולנס מד"א לבית החולים "שיבא" בתל-השומר, אחד מהם הוא תלמיד ישיבה ששימש כונן בארגון "הצלה גוש דן" ונפגע במהלך מאמציו להציל את ספרי התורה. למרות שלא התעורר חשד לפלילים, הגיעו לזירת האירוע גם כוחות משטרה.


  הלם וזעזוע בבני-ברק. פעילי זק"א בבית הכנסת (צילום: עופר עמרם)

   

  "זו טרגדיה קשה מאוד. ראיתי מתפללים שיצאו עם ספר תורה בוער בידיהם כשפניהם כוסו במגבת", סיפר בזעזוע מתנדב זק"א, משה ויצמן, שהיה אחד הראשונים שהגיעו למקום. "חלק מהאנשים אספו מהרצפה את פיסות הנייר שנפלו מספרי הקודש שנשרפו לתוך ניילונים וחיפשו עם פנסים פיסות חרוכות אחרות, כאילו שהיו חלקי גופות".

   

  ויצמן סיפר כי למרות העשן הכבד והסכנה הרבה, "חזרו פנימה אנשים בחירוף נפש כדי להציל את יתר ספרי התורה. אפילו אני, ככונן, התקשיתי להיכנס לשם".

   

  אחד מאותם אנשים היה מנחם קנפלמכר,
  חסיד בישיבת ויזניץ' ומתנדב בארגון "ידידים" שסייע בפעולות ההצלה יחד עם חבריו לעמותה. "הרחקנו את האנשים, ולמרות העשן הכבד - פעלנו בחירוף נפש כדי להציל את ספרי התורה".

   

  אהרל'ה קליין, מתנדב אחר בזק"א ותושב רחוב תורת חיים, שם ממוקם בית הכנסת, אמר כי הדליקה ותוצאותיה יצרו "כאב עצום ושבר גדול לכל העולם היהודי. מדובר בספרי תורה יקרים מאוד. אנשים כאן בכו והיו מזועזעים עד עמקי נשמתם". הוא סיפר כי האחראים על המקום נקטו צעדים שהיו אמורים למנוע את המקרה. "נוספו גנרטורים לקראת החגים ולא היה שום סימן או אירוע חריג שיכול היה לרמז על סיכוי לשריפה כזאת".


  פורסם לראשונה 23/09/2010 23:27

   

  בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחלצים את ספרי התורה מבית הכנסת הבוער
  צילום: משה ויצמן דוברות זק"א
  ישיבת ויז'ניץ. נערכים להלוויות
  צילום: משה ויצמן דוברות זק"א
  בית הכנסת בבני ברק
  צילום: נחי
  מומלצים