שתף קטע נבחר

אבו מאזן: על ישראל לבחור - התנחלויות או שלום

בארה"ב עדיין מנסים להגיע לפתרון לפני תום ההקפאה, ובנאומו באו"ם דרש הנשיא הפלסטיני להפסיק את כל הפעילות בהתנחלויות. "ירושלים המזרחית היא בירת פלסטין העצמאית. הצעדים והפעולות הישראליות הבלתי חוקיות - חייבים לשים להם קץ", אמר

כשהוויכוח סביב הבנייה בהתנחלויות עדיין מאיים על שיחות השלום, רגע לפני תום צו ההקפאה, נשא הערב (שבת) הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נאום תקיף בעצרת הכללית של האו"ם. הוא האשים את ישראל בביצוע "פשעים" בירושלים ובשטחים ודרש ממנה לבחור בין ההתנחלויות לשלום.

 

"ישראל צריכה להחליט בין שלום לבין המשך ההתנחלויות. אנחנו מוכנים להמשיך ולעשות כל מאמץ כדי שהשיחות הללו ישיגו את המטרות, דרך התמודדות עם כל בעיות הליבה בנוסף לשחרור כל האסירים והמעוכבים", אמר.

 

"ישראל היא מדינה מעל החוק - הורסת בתים, מרחיבה את ההתנחלויות, מקימה גדר גזענית ומבצעת מעצרים ודיכוי", אמר אבו מאזן. "ירושלים המזרחית היא בירת פלסטין העצמאית. הצעדים והפעולות הישראליות הבלתי חוקיות - חייבים לשים להם קץ".

 

ראש הרשות הפלסטינית אמר מעל במת העצרת הכללית שיש "לאלץ את ממשלת ישראל לעמוד בהתחייבויותיה, במיוחד להפסיק בניית כל התנחלויות בגדה המערבית ומזרח ירושלים, ולהסיר את חומת האפרטהייד. הדרישות הללו לא מהוות תנאי מוקדם לתהליך השלום, אלא תואמות למה שסוכם בהחלטות קודמות, מראשית תחילת התהליך המדיני".


אבו מאזן, היום באו"ם. אני הולך? (צילום: AFP)

 

אבו מאזן האשים את מוסדות האו"ם בעצימת עין מההפרות הישראליות התכופות של החלטות הגופים הבינלאומיים, "לשים קץ לכיבוש זר". לטענתו, מה שקורה כיום נובע "ממדיניות של התרחבות ודומיננטיות שעדין שולטת באידיאולוגיה ובמדיניות של ישראל, הכוח הכובש, שממשיך לכבוש את אדמתנו ואינה מיישמת את החלטות הגופים הבינלאומים החוקיים לרבות עצרת האו"ם ומועצת הביטחון".

 

ברק התקשר למובארק מניו יורק

הנשיא הפלסטיני גם הזכיר שרצועת עזה נתונה בפני "מצור בלתי חוקי באוויר בים וביבשה. צריך להסיר את הסגר מעל רצועת עזה באופן מוחלט ולשים קץ לסבל האזרחים".

 

עם זאת, אבו מאזן אמר שהוא מגיש בידו "הפצועה מהכיבוש והאלימות הישראלית", עלה זית לשלום. "נעשה כל מאמץ להשגת שלום בתוך שנה על פי יוזמת השלום הערבית, מפת הדרכים ופתרון שתי המדינות.

 אנחנו מחויבים לאופציה של שלום צודק ולפעול ברצינות להצליח בשיחות למרות כל המכשולים העומדים בדרכנו".

 

בינתיים, שר הביטחון אהוד ברק, שעדיין נמצא בארה"ב, שוחח היום בטלפון מניו יורק עם נשיא מצרים חוסני מובארק בנוגע להקפאת הבנייה. המגעים והשיחות נמשכים בניו יורק מסביב לשעון. גורמים מדיניים בישראל אומרים כי ''לא מדובר בהצגה, עדיין לא הושגה הסכמה, אך מושקעים מאמצים גדולים כדי למנוע פיצוץ בשיחות עם חידוש הבנייה''.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן, היום באו"ם
צילום: רויטרס
מומלצים