שתף קטע נבחר

צילום: AFP

ההקפאה נגמרת: רה"מ מבקש לא לדבר או לחגוג

תקופת ההמתנה: ישיבת ממשלה לא תיערך בגלל החג, גם הקבינט לא זומן לדיון מיוחד - אבל במשרד רה"מ ביקשו מהשרים לא להתראיין, ומהמתנחלים לצמצם את חגיגות הבנייה. שר החוץ הצרפתי: דעת הקהל בעולם לא תקבל את חידוש הבנייה

עשרת חודשי ההקפאה מסתיימים בחצות, אבל שרי הממשלה וחברי הקבינט לא ידונו היום (א') בנוגע להחלטה האם להמשיך את תקופת ההקפאה או לחדש את הבנייה בהתנחלויות. בינתיים, אמר שר החוץ הצרפתי כי הקפאת הבנייה היא "סוגיה קריטית ביותר" ושדעת הקהל העולמית לא תקבל החלטה ישראלית לחדש את הבנייה.

 

בגלל החג לא נקבעה ישיבת ממשלה, וגם המועד המתוכנן לסיום ההקפאה לא שינה זאת. גם הקבינט עדיין

לא זומן לדיון מיוחד, אבל לראש הממשלה בנימין נתניהו היתה בקשה מיוחדת משריו, גם מבלי שפגש אותם. במשרד ראש הממשלה החלו מ-7:30 בבוקר בביצוע סבב טלפונים לשרים וביקשו מהם שלא להתראיין היום.

 

ראש לשכת ראש הממשלה, נתן אשל, נפגש הבוקר עם חבר הכנסת דני דנון מהליכוד, אחד ממובילי ההתנגדות להקפאה, וביקש ממנו לצמצם את "חגיגות תחילת הבנייה", המתוכננות ליממה הקרובה. בלשכת ראש הממשלה מבקשים להפחית את האירועים, כדי להקטין את העימות עם תומכי ישראל בעולם.

 

דני דנון, מבכירי המחשקים של ראש הממשלה במפלגתו, סייר הבוקר עם עמיתיו בשומרון, כהכנה לכנס גדול הערב של המתנגדים להקפאה בהתנחלות רבבה. בעקבות הטלפון שקיבל מאשל, אמר דנון: "באנו לחזק את נתניהו. בכנס ברבבה נאמר לו שהבטחות צריך לקיים ושהליכוד נבחן בבנייה ביהודה ושומרון".


פועלים פלסטינים באריאל. יום אחרון לעשרת חודשי ההקפאה (צילום: AFP)

 

שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר, אמר כי "מוכרחים למצוא פתרון לסוגיית הבניה בהתנחלויות, שכן זוהי סוגיה קריטית ביותר". בראיון שהעניק ליומון הלונדוני "אל-חיאת", אמר קושנר כי "אם נוכל למלא תפקיד בעניין, נמלא אותו - אך נעשה זאת יחד עם ידידינו האמריקנים". קושנר הדגיש כי "העניין נוגע לישראלים וההארכה היא החלטה שלהם, אך אין זה מתקבל על הדעת שדעת הקהל בעולם תקבל אי הארכה של ההקפאה בהתנחלויות".

 

אבו מאזן יפנה ליהודי צרפת

אחרי שדרש באו"ם מישראל "לבחור בין ההתנחלויות לשלום", נשיא הרשות הפלסטינית נפגש אתמול עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל. אחרי ביקורו בניו יורק, נחת הבוקר אבו מאזן בפריז, ובמקביל ביקש לכנס את שרי החוץ הבכירים של הליגה הערבית במצרים בימים הקרובים כדי לדון בהתפתחויות.

 

"עבאס ידווח לסרקוזי על תוצאות המאמצים של ארצות-הברית והקהילה הבינלאומית להאריך את ההקפאה, כדי להמשיך בשיחות", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה. לדבריו, נשיא הרשות ינסה לשכנע את היהודים בצרפת "לשחק תפקיד חיובי בתהליך השלום".

 

בימים האחרונים מרבית השרים הביעו את דעתם בנוגע לתום ההקפאה, מי בעד ומי נגד. שר הביטחון אהוד ברק, שישוב הבוקר מניו-יורק, צפוי להפעיל בשעות שנותרו לחץ על נתניהו ועל שרי השביעייה והקבינט, כדי להמשיך בהקפאה מוחלטת לפחות לחודשיים.

 

ברק קיים בימים האחרונים שיחות אינטנסיביות עם האמריקנים והפלסטינים, בניסיון להגיע להבנות בנוגע לחידוש הבנייה בהתנחלויות, אולם הפלסטינים סירבו לקבל את ההצעות שהוצגו. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר מעל במת האו"ם שיש להאריך את ההקפאה, וגם גורמים בינלאומיים דורשים לפחות לעצור את הבנייה לתקופה מוגבלת של כשלושה חודשים. 

 

גם אם לחציו של שר הביטחון לא ייענו, בממשלה ממעיטים בחשיבות חגיגות המתנחלים הצפויות. "יהיו אולי טקסים ותמונות של טרקטורים ובולדוזרים, אבל את זה אבו מאזן יכול לבלוע, כי אין לזה משמעות אמיתית", אמר אמש שר בכיר. "זה רעש וצלצולים שאין להם משמעות לגבי העתיד".

   

גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, הביע בימים האחרונים את דעתו הנחרצת בנוגע לסיום ההקפאה - ודרש לחדש את הבנייה. "הפלסטינים בזבזו תשעה חודשים, וגם בחודש העשירי הם לא באו לשיחות מתוך רצון טוב להגיע להסכם, אלא משום שכפו זאת עליהם", אמר ליברמן בשבוע שעבר. "הקפאת הבנייה היא רק תירוץ של הפלסטינים להכשיל את השיחות. מי שמחפש תירוצים, ימצא אותם גם אחרי שההקפאה תוארך".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בולדוזרים באריאל. עדיין בהמתנה
צילום: AFP
ישיבת ממשלה. לא תיערך היום
צילום: AP
מומלצים