שתף קטע נבחר

בית הדין הכיר מחדש בגיורים של הרב דרוקמן

בעקבות עתירה לבג"ץ וכדי להימנע מהכרעה עקרונית בסמכות בתי הדין לבטל את גיורי המדינה, החליטו דייני בית הדין הרבני בת"א לאשר יהדות של שתי נשים שגיורן נפסל בערכאה אחרת

בית הדין הרבני האזורי בתל אביב הפך באחרונה את החלטת בית הדין באשדוד ובית הדין הרבני הגדול שפסלו שני גיורים שבוצעו בבית דינו של הרב חיים דרוקמן, וקבע כי שתי הנשים שגיורן בוטל הן יהודיות ולכן יוכלו להינשא או להתגרש כדת משה וישראל. בכך למעשה מבוטלת הפסיקה שבה הטילו דיינים בכירים פקפוק באלפי גיורים שביצע דרוקמן.

  

הדיון החוזר בבית הדין בתל אביב נערך בעקבות עתירת הנשים לבג"ץ בה טענו כי לבתי הדין הרבניים, העוסקים בענייני אישות, אין סמכות לבטל גיורים שהוכרו על ידי המדינה, ועל הדיינים להכיר באופן אוטומטי בתעודות מערך הגיור.

  

בית המשפט נמנע מלהכריע בסוגיה העקרונית והעדיף רק לפתור את מצוקת שתי הנשים שיהדותן מוטלת בספק. השופטים קבעו כי נפלו כשלים טכניים רבים בהחלטת בית הדין באשדוד ובזו של בית הדין הרבני הגדול שאשרר אותה, והורה לקיים דיון חוזר בעניין.  

 

נשיא בית הדין הגדול, הרב הראשי שלמה עמאר, החליט להעביר את התיק לתל אביב, והדיינים שם קבעו באחרונה כי יש להכיר ביהדותן של שתי הנשים. הם נימקו את החלטתם בכך שלא השתכנעו שהשתיים רימו את בית הדין לגיור ולא ניתן לקבוע כי קיבלו על עצמן מצוות רק מן השפה ולחוץ.  

 

בעקבות הפסיקה צפויות הנשים למשוך את עתירתן מבלי שיוכרע האם בסמכות בתי הדין הרבניים לדון בביטולם של גיורים. עם זאת, בארגון "מרכז צדק לנשים", שתמך במאבקן של השתיים, לא שוללים אפשרות כי יגישו עתירות נוספות במטרה להביא להכרעה עקרונית של בית המשפט בסוגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים דרוקמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים