שתף קטע נבחר

ליברמן לבאן: הבנייה היא רק תירוץ עבור אבו מאזן

זמן קצר לאחר שמזכ"ל האו"ם הביע את אכזבתו מחידוש הבנייה בהתנחלויות ואת דאגתו מ"הפרובוקציות", הוא נפגש עם שר החוץ בניו-יורק. ליברמן תקף את הליגה הערבית ואת הפלסטינים, "שהפכו את ההקפאה לחזות הכל, אחרי שטענו כי היא תרמית"

הדיפלומט מספר 1 - באו"ם: לאחר שהביע את אכזבתו מחידוש הבנייה בהתנחלויות, נפגש הערב (יום ב') מזכ"ל האו"ם באן קי-מון עם שר החוץ, אביגדור ליברמן, בניו-יורק. השניים שוחחו על חידוש הבנייה, וליברמן אמר כי סוף ההקפאה "הוא רק תירוץ עבור אבו מאזן".

 

"במשך תשעה חודשים טענו הפלסטינים כי ההקפאה היא תרמית, ועתה הם הפכו אותה לחזות הכל", אמר שר החוץ למזכ"ל האו"ם. בנוגע לכינוס הליגה הערבית, שהנשיא הפלסטיני אמר כי הוא מחכה לו, טען ליברמן כי "אם הליגה הערבית מחפשת אתגרים לעסוק בהם, יש הרבה כאלה בעולם הערבי - מאות אנשים הנהרגים מדי שבוע בפיגועי טרור, עוני וייאוש הזועקים לשמיים".


ליברמן ובאן באו"ם (צילום: שחר עזרן)

 

הוא מתח ביקורת על הערבים. "במקום לפתור את כל אותן בעיות, ראשי הליגה הערבית מעדיפים לברוח מהן ולהאשים את ישראל בכל בעיות הפנים שלהם, ובמקום לנהל דיאלוג מעדיפים להסית את ההמונים נגד היהודים". ליברמן אמר כי ישראל

 מעוניינת בהסדר שלום הוגן. "אנחנו מוכנים לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית ולהיות קואופרטיביים, אך מבלי להתפשר על הביטחון ועל האינטרסים החיוניים של ישראל".

 

לאחר הפגישה, אמר ליברמן כי היא היתה טובה. "העברנו את החשש שלנו מהמצב בלבנון והפרובוקציה הברורה של נשיא איראן, שמתכוון לבקר בדרום לבנון ולהצהיר הצהרות על ישראל. הדבר החשוב ביותר היום הוא להשאיר את התהליך המדיני חי למרות המחלוקות". על המשא ומתן, הוא אמר שהפלסטינים באו אליו "ללא כוונות טובות להשיג הסכם, אלא בכפייה אמריקנית".

 

"ננהג כממשלה אחראית"

בתשובה לשאלת כתבים, אמר ליברמן: "אנחנו מוכנים להמשיך בשיחות הישירות בלי תנאים מוקדמים. זו היתה עמדתנו מהיום הראשון של הממשלה, אבל אנחנו לא מוכנים לכל תנאי מוקדם. אני לא חושב שסיום ההקפאה זו סיבה למסיבה. נמשיך בחיים הנורמלים. אנחנו ממשלה אחראית וככה ננהג בעתיד".

 

באן אמר לליברמן שהוא חושש מפעולות פרובוקטיביות ביהודה ושומרון. הוא חזר על עמדתו ששיחות ישירות הן הדרך היחידה לפתור את כל נושאי הליבה, בסכסוך הישראלי-פלסטיני. השניים דיברו גם על המצב ההומניטרי בעזה ועל לבנון. יחד עם ליברמן השתתף בפגישה יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, צחי הנגבי. במהלך היום נפגש ליברמן עם שרי החוץ של בריטניה, יוון, בולגריה, אוסטריה, נאורו, קפריסין וליטא. מחר הוא צפוי לנאום בצערת האו"ם.

 

דוברו של באן אמר לפני הפגישה עם ליברמן כי באן "מאוכזב שהחלטה על חידוש ההקפאה לא התקבלה עדיין ומודאג מהפעולות הפרובוקטיביות שמתבצעות בשטח".

 

באן אמר מוקדם יותר כי הבנייה בהתנחלויות, כולל במזרח ירושלים, אינה חוקית על פי החוק הבינלאומי. דוברו הוסיף ואמר כי מזכ"ל האו"ם "קרא לישראל לכבד את התחייבויותיה ממפת הדרכים ולהקפיא את הבנייה בשטחים".

 

"זו הדרך היחידה להגיע לכינון מדינה פלסטינית, שתחיה בשלום לצד ישראל", אמר הדובר, פחות מיממה לאחר שתוקפו של צו ההקפאה פג.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באן וליברמן בפגישתם בניו-יורק
צילום: שחר עזרן
מומלצים