שתף קטע נבחר

ארה"ב מגיבה לחידוש הבנייה: אנחנו מאוכזבים

תגובות ראשונות ממנהיגי העולם להחלטת נתניהו לא להאריך את צו ההקפאה: במחלקת המדינה האמריקנית הביעו אכזבה ואמרו כי הם מקווים שהליגה הערבית לא תבטל את תמיכתה בשיחות. מזכ"ל האו"ם מודאג מ"הפרובוקציות בשטח", וגם הבריטים חוששים מכישלון המשא ומתן

בהתנחלויות בונים, בארצות-הברית, באיחוד האירופי, בבריטניה ובאו"ם מודאגים. במחלקת המדינה האמריקנית הביעו את אכזבתם מההחלטה לא להאריך את צו ההקפאה, ואמרו כי הם מקווים שהליגה הערבית תמשיך לתמוך בשיחות הישירות. גם הבריטים ומזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, אמרו כי הם מודאגים מההחלטה לחדש את הבנייה.

 

חוזרים לבנות: הכותרות האחרונות ב-ynet

 

דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, אמר הערב (ב') לעיתונאים כי השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, נמצא בקשר עם בכירים ישראלים והפלסטינים. לדבריו, משלחת אמריקנית בדרג נמוך תגיע לאזור השבוע, במטרה להביא להמשך המשא ומתן. קראולי סבור כי "בכל מקרה, הצדדים ימצאו דרך לחזור לשיחות ישירות", ובירך על ה"איפוק", שהפגין לדבריו הנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

 

"אנחנו מכירים בכך שבהינתן ההחלטה לחדש את הבנייה, יש לנו דילמה שעלינו לפתור", אמר קראולי בהתייחס להמשך המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "כרגע אין שיחות ישירות שמתוכננות בין הצדדים, אבל אנחנו נהיה בקשר איתם, ונראה כיצד מתקדמים מכאן".

 

קראולי הדגיש כי הוא מקווה שהליגה הערבית לא תחזור בה מתמיכתה במשא ומתן הישיר, בעקבות חידוש הבנייה בהתנחלויות. "נערוך שיחות נוספות עם מספר מדינות חשובות בימים הקרובים, ואנחנו מקווים שהליגה הערבית תמשיך לתמוך בתהליך", סיפר.

  

באן: ישראל צריכה לכבד את התחייבויותיה

דוברו של מזכ"ל האו"ם אמר כי באן "מאוכזב שהחלטה על חידוש ההקפאה אינה התקבלה עדיין ומודאג מהפעולות הפרובוקטיביות שמתבצעות בשטח". באן חזר על דבריו והדגיש כי הבנייה בהתנחלויות, כולל במזרח ירושלים, אינה חוקית על פי החוק הבינלאומי. דוברו הוסיף ואמר כי מזכ"ל האו"ם "קרא לישראל לכבד את התחייבויותיה ממפת הדרכים ולהקפיא את הבנייה בשטחים".

 

"זו הדרך היחידה להגיע לכינון מדינה פלסטינית, שתחיה בשלום לצד ישראל", אמר הדובר, פחות מיממה לאחר שתוקפו של צו ההקפאה פג.

 

גם באיחוד האירופי הביעו התנגדות לתחילת הבנייה. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, אמרה כי היא מביעה צער על סיום ההקפאה.

 

בריטניה: נתניהו צריך לגלות אחריות

גם שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, חושש, מודאג ו"מאוד מאוכזב" מחידוש הבנייה. "ביום ראשון קראתי לישראל להאריך את ההקפאה, ואני מאוד מאוכזב שהיא לא הוארכה", אמר בהודעה רשמית.

 

הייג הוסיף כי הוא חושש שתהליך השיחות ייתקל במהמורות בעקבות החלטת נתניהו. "הוא צריך לגלות אחריות ולפתור את הנושא, כדי שהצדדים יוכלו להתרכז באתגרים האמיתיים שלפנינו".

 

בעקבות אי חידוש ההקפאה, החלו הלילה המתנחלים לבנות ביישובים רבים ברחבי יהודה ושומרון. בחברון חגגו אלפים את "שמחת בית השואבה" המסורתית במערת המכפלה. עוד קודם לכן, ירו אנשי היישוב היהודי בעיר האבות את יריית הפתיחה של מאבקם המחודש לשוב ולהתגורר במתחם השוק הסיטונאי שם, שלוש שנים אחרי הפינוי המתוח - והניחו אבן פינה לגן ילדים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים לבנות ביקיר
צילום: רויטרס
באן. מאוכזב
צילום: AFP
אשטון. הבעת צער
צילום: AP
מומלצים