שתף קטע נבחר

בג"ץ: הנשים יצעדו במאה שערים, ההפרדה תוסר

בעקבות הצעת פשרה, הורו השופטים למשטרה לאפשר ולאבטח את פעילות ארגוני הנשים - שיערכו מחר צעדה בשכונה החרדית במחאה על ההפרדה המגדרית. עוד הורו להסיר את המחסומים המגבילים כניסת נשים לכמה רחובות

הנשים ייצעדו בלב מאה שערים - וילכו שם ללא כל הפרדה. בג"ץ קבע הבוקר (יום ג') כי על המשטרה לאבטח ולאפשר לנשות ארגון "אל"ה" לערוך מחר צעדה ברחובות השכונה החרדית בירושלים, במחאה על ההפרדה בין גברים לבין נשים בתחומה והאיסור על האחרונות ללכת ברחובה הראשי.

 

מדובר בהצעת פשרה שהציגו השופטים והתקבלה הן על-ידי העותרות והן על-ידי נציגי מחוז ירושלים במשטרה. עוד נקבע בבג"ץ, כי יש להסיר את המחסומים בשכונה המפרידים בין נשים לבין נשים - לאחר שחברי מועצת העיר, פעילות בארגוני נשים ואנשי מפלגת מרצ הגישו עתירה בנושא בעקבות תקיפתה של צעירה בימים האחרונים על-ידי חרדים קיצוניים במאה שערים.

 

העותרים מחו נגד אוזלת ידה של המשטרה, שלטענתם אפשרה ליצור את האפליה המגדרית בשכונה החרדית. באשר לסירובה של המשטרה להתיר את קיום צעדת המחאה, נכתב כי הוא מהווה "מתן גיבוי שלטוני להחלטה פסולה לאסור את כניסתן של נשים לרחוב הראשי".

 

מגישי העתירה אף מחו על כך ש"האיום באלימות אמור היה לחזק את מחויבותה של המשטרה להעמיד כוחות משמעותיים בשכונה, שם מאיימים לפגוע בנשים שביקשו לנהוג בהתאם לזכויותיהן הבסיסיות. במקום זאת, הודיעה משטרת ישראל, קבל עם ועדה, על כניעה לכוחות חשוכים ועל חוסר יכולתה להתמודד עם מי שמאיימים על שלטון החוק".

 

דוברת ארגון אל"ה ואחת ממגישות העתירה, מרים זלקינד, אמרה ל-ynet כי "היום אמר בית המשפט את דברו - שכל השכונות בעיר ירושלים פתוחות לגברים ולנשים כאחד. נשים הן אזרחיות שוות לחלוטין וחל איסור מוחלט על הפרדה במרחב הציבורי. מאה שערים אינה 'אקס טריטוריה'", הדגישה.

 

זלקינד הביעה תקווה כי "ההחלטה תוכל לעצור את ההידרדרות וההקצנה ביחס לנשים בירושלים, ותביא לשוויון בין המינים". במשטרה מסרו כי ייפעלו על-פי בהחלטת בית המשפט.

 

בהכנת הכתבה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחסומים במאה שערים. יוסרו (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים