שתף קטע נבחר

החרדית מושתלת הריאה: "לא נחתום על אדי"

חייה של טויבה בריזל, ירושלמית בת 60, ניצלו היום לאחר שריאה של מושתלת לב יהודיה שנפטרה הושתלה בה. למרות זאת, גם היום היא נחרצת: תודה למשפחה שהחזירה לי את החיים אך תרומת איבר מותר לקבל רק מגוי - לא נחתום על אדי

שבע שנים חיה טויבה בריזל עם מחלת הריאות פיברוזיס, כשהיא מחוברת לחמצן 24 שעות ביממה, ומודעת היטב לעובדה שרק השתלת ריאה תציל את חייה. אתמול זה קרה: ריאה מתורמת מושתלת לב לשעבר הושתלה בבריזל והצילה את חייה. אולם גם עתה, ממיטת חוליה בבילינסון, העובדה שחייה ניצלו מתרומת איברים לא שינתה את דעתה או את דעת משפחתה: הם מתנגדים לתרומת איברים מיהודי, ואינם מתכוונים לחתום על כרטיס אדי.

 

"הקדוש ברוך נענה לתפילותינו"

בריזל, בת 60, היא אימא לשישה ילדים וסבתא לנכדה בת 11. בשבע השנים האחרונות איכות חייה הלכה והידרדרה, לאחר שלקתה במספר דלקות ריאות שגרמו להצטלקות ריאותיה. הרופאים איבחנו כי היא חולה בפיברוזיס ריאתי, מחלה הפוגעת קשות בריאות ומצריכה שימוש בחמצן ובתרופות רבות.  

 

לפני כשנה מצבה הלך והחמיר. "כבר לא יכולתי לצאת מהבית" סיפרה היום (ג') בראיון ל-ynet, "הייתי מוגבלת, לא יכולתי לתפקד כלל בבית, לא כל שכן להיות אימא או סבתא מסורה. לא יצאתי מהדירה והייתי מחוברת לחמצן כל שעות היממה".

 

חותמים עכשיו: 

 

פרויקט תורמים לחיים: 

 

ביום ראשון בערב זה קרה: טלפון בישר כי נמצאה לה ריאה. התורמת - רוח'לה קושילביץ, בת 60 מרחובות, מתה משבץ מוחי. קושילביץ עברה השתלת לב בעצמה לפני 17 שנים, ומשפחתה כולה חתמה לפני שנים רבות על כרטיס אדי.

לדברי הבת טלי, הם לא התלבטו לרגע כשנתבקשו לחתום על אישור לתרום את איבריה. עד כה הושתלו מגופה שתי ריאות שהצילו את בריזל ואישה נוספת, ושתי קרניות עתידות להיות מושתלות בימים הקרובים ולהחזיר את מאור עיניהם של שני אנשים. 

 

עתה, כשבריזל מחלימה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים בילינסון, היא קורנת מאושר. "לא האמנתי שזה יקרה, אבל הקדוש ברוך הוא נענה לתפילותינו. אנשים שלא הכרנו התפללו, ולבסוף נענינו בצאת יום כיפור. הייתי כבר מיואשת, וכשקיבלתי את ההודעה על שנמצאו ריאות, התרגשתי מאוד".

  

- בעקבות ההשתלה, חתמתם על כרטיס אדי?

בריזל: "עד שלא הייתי צריכה השתלת ריאה, לא ידעתי כלל על הארגון הזה. אבל לא חתמנו על כרטיס אדי, ואינני חושבת שנחתום". 

 

- האם אתם עקרונית מסכימים להשתלות איברים? 

בריזל: "בעיקרון הרבנים אינם מאשרים השתלות איברים, אלא אם זה איבר של גוי, ואז מותר. אבל במקרה הספציפי שלי, קיבלתי אישור כיוון שהייתי ממש בסכנת

חיים".

 

- המקרה שלך לא שינה את דעתכם? 

בריזל: "אנחנו נועצים רק ברב שקובע. קשה לי לענות לך האם לתרום או לא, זו שאלה הלכתית, אבל לא נראה לי שנחתום על כרטיס אדי". 

 

- יש לך מסר כלשהו לאנשים שמתלבטים אם לתרום או לא?

 "אני עצמי מודה לקדוש ברוך הוא שנתן את הנס הזה ולמשפחה שתרמה. אני לא יודעת מי הם אבל אני רוצה למסור להם תודה רבה גדולה שהחזירו לי את החיים. באופן כללי המסר המרכזי הוא שהכל הוא בידי פסיקת הרבנים, וכל אחד צריך לשאול את הרב שלו מה עליו לעשות".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בי"ח בילינסון
טויבה בריזל. שכל אחד ישאל את הרב
באדיבות בי"ח בילינסון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים