שתף קטע נבחר

לשכת נתניהו: "נאום ליברמן לא תואם עם רה"מ"

אחרי ששר החוץ אמר באו"ם כי הסכם שלום יושג רק בתוך כמה עשורים, ממשיכים בלשכת ראש הממשלה להציל את המו"מ המדיני, ומבהירים: "נתניהו הוא זה שמנהל את המו"מ בשם ישראל". ח"כים מקדימה: ממשלת נתניהו מדברת בכמה קולות

מנסים להציל את המו"מ הישיר. שר החוץ, אביגדור ליברמן, פרש מעל במת העצרת הכללית של האו"ם את משנתו, ובירושלים מיהרו להבהיר מי מנהל את העניינים. על רקע המצב המדיני הרגיש אחרי תום ההקפאה, נמסר הערב (יום ג') מלשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "תוכן נאומו של שר החוץ באו"ם לא תואם עם ראש הממשלה".

 

בלשכת נתניהו הבהירו, כי "ראש הממשלה הוא זה שמנהל את המשא ומתן המדיני בשמה של מדינת ישראל. נושאי הסדר השלום השונים יידונו וייקבעו אך ורק סביב שולחן המשא ומתן ולא בשום מקום אחר". ממפלגת העבודה נמסר, כי "יש לעשות כל מאמץ על מנת להמשיך בשיחות ולקדם את המשא ומתן כדי להגיע להסדרי שלום עם שכנינו".


ליברמן בעצרת הכללית של האו"ם. הפלסטינים נעדרו (צילום: שחר עזרן) 

 

ליברמן נאם אחר הצהריים בעצרת הכללית של האו"ם ואמר כי למרות התקדמות המגעים הישירים בין ישראל לפלסטינים והציפייה כי אלה יולידו הסדר בתוך שנה, הוא מעריך כי הדבר אינו בר-ביצוע. "יש להגיע להסכם ביניים ארוך-טווח, משום שהשגת הסכם שלום כולל בשנים הקרובות איננה ריאלית", קבע ליברמן והעריך כי הסכם מלא יושג בתוך כמה עשורים.

 

שר החוץ אמר עוד, כי רק תוכניתו המדינית היא שיכולה לבסס הסדר בין הצדדים, ש"יהיה חייב להתבסס על תוכנית לחילופי שטחים ואוכלוסיות. לא מדובר בתוכנית להעברת אוכלוסיות, אלא לקביעת הגבולות כך שאלה ישקפו באופן הטוב ביותר את המציאות הדמוגרפית", הבהיר ליברמן.

 

שטרית: להאריך את ההקפאה בשלושה חודשים

באופוזיציה תקפו את ליברמן על נאומו. השר לשעבר ח"כ מאיר שטרית (קדימה), הנמצא בלונדון, אומר ל-ynet: "אני חושש שהממשלה ודרך התנהלותה אינה מועילה ליכולת של ישראל למצוא תמיכה בעולם. זה מפתיע ששר חוץ שמתפקידו לקדם תהליך שלום מתייצב נגד התהליך המדיני. זה לא תומך באמון בינינו לבין הפלסטינים".

 

"בזמנו", הוסיף, "ניהלנו משא-ומתן מדיני עם הפלסטינים תוך כדי בנייה. היום, הממשלה הזאת מדברת בשתי שפות וגורמת לכך שהפלסטינים לא מאמינים שהיא אכן מתכוונת לשלום.

לכן, הבנייה הפכה למכשול. אני קורא לראש הממשלה להאריך את ההקפאה בשלושה חודשים, כדי לאפשר את המשך התהליך המדיני החשוב כל כך לישראל בעת הזאת".

 

ח"כ יואל חסון אמר, כי "ראש הממשלה א' נתניהו מדבר על הסכם קבע ושתי מדינות, ראש הממשלה ב' ליברמן מדבר על הסכם ביניים וחילופי אוכלוסיות, ראש הממשלה ג' ישי לא מאמין בהסכם. ממשלת נתניהו מדברת בכמה קולות, ונדמה שנתניהו מייצג רק את עמדתו שלו. הדבר מלמד על חולשתו של נתניהו שאינו מסוגל לקדם את עמדתו בקרב שריו ושותפיו הקואליציוניים. זוהי ממשלה בלי ראש, בלי מנהיג, בלי דרך ובלי כיוון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן באו"ם. תחזית פסימית
צילום: שחר עזרן
נתניהו. מנהל את המו"מ
צילום: AP
מומלצים